fbpx
Таг: заштитна облека

таг: заштитна облека

Вистиномер: Пост на Фејсбук неосновано тврди дека децата во Шангај одат на училиште во заштитна облека

Видеото прикажано во постот е снимено во училиште во Кина, но не  е точно дека децата секојдневно одат во комплетна заштитна облека. Станува збор за заразени деца со ковид-19, кои поради заштита се така облечени и се спроведуваат во карантински центар. Бројот на случаи на ковид-19 во Шангај расте од 12 март оваа година. Затворени се сите основни и...

Амбасадата на САД донира медицинска опрема за справување со Ковид-19

Амбасадата на САД во Македонија денеска донира заштитна медицинска опрема за нашата земја за борба против корона вирусот. Од амбасадата информираат дека донацијата ја примија заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, како национален координатор за распределба на странска помош, и Министерот за здравство, Венко Филипче, во присуство на амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари...

Владата го утврди текстот на предлог-законите за регионалните депонии и за автопатот Скопје-Блаце

На предлог на Министерството за финансии Владата денеска го утврди текстот на Предлог-законот за задолжување на Република Северна Македонија со заем кај Европската банка за обнова и развој по...