fbpx
Таг: заштитна маска

таг: заштитна маска

Над 10.000 прекршоци за неносење маска во последните 20 дена (инфографик)

Во последното деноноќие регистирани се 701 прекршок за неносење заштитна маска на лицето, што е најголем број на прекршоци во изминатите 20 дена. Од почетокот на месецов досега евидентирани се вкупно 10.039 прекршоци по овој основ. Секојдневните бројки на новозаразени случаи со ковид-19 и натаму се троцифрени, а активни случаи има најмногу во Скопје. Полицијата и здравствените власти постојано апелираат...

Од почетокот на септември до денеска МВР евидентирало 4.481 лице без заштитна маска (инфографик)

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, Министерството за внатрешни работи регистрирало 391 прекршок по однос на мерката за неносење лична заштита на лице. Од почетокот на месецов досега евидентирани се вкупно 4.481 прекршоци по овој основ. Секојдневните бројки на новозаразени случаи со ковид-19 и натаму се троцифрени, а активни случаи има најмногу во Скопје. Институтот за јавно здравје...

Летово регистрирани 43.928 прекршоци за неносење маска, полицијата најстрога била во јуни (инфографик)

Полициските службеници изминатово лето регистрирале 43.928 прекршоци за неносење маска низ градовите во земјава. Во текот на летниот период, односно месеците јуни, јули и август, најмногу прекршоци за неносење маска (20.026) се регистрирани во месец јуни, а речиси двојно помалку се констатирани во текот на јули (11.054), покажуваат податоците на МВР. Мерката за прекршоци беше донесена на 22 април годинава,...

Изминатото деноноќие фатени 419 лица без заштитни маски

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во изминатите 24 часа на територија на земјава регистирани се 419 прекршоци на мерката за носење заштитна маска на лицето. Во периодот 17 јули - 16 август евидентирани се вкупно 11.792 прекршоци по овој основ. Бројот на новодијагностицирани и понатаму секојдневно е троцифрен. Во последните 24 часа се регистрирани 141 нови случаи на ковид-19....

Дезинформациите за „штетноста“ на заштитната маска продираат и во Грција

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

За продолжениот викенд во Охрид регистрирани 409 прекршоци за неносење заштитна маска

„Светото тројство“ периодов - носење заштитна маска на лицето, држење дистанца и дезинфекција на рацете се чини дека викендов во најголема мера не беше испочитувано во туристичките места каде имаше големи собири на луѓе поради продолжениот празничен викенд. Јавноста за ова се увери преку социјалните мрежи каде што се споделија фотографии од преполните охридски плажи, кафулиња, центарот на градот,...

Доктор Џемаили: Ризикот од корона е голем, почитувајте ги мерките!

Корона вирусот претставува нов предизвик со кој сите се соочуваме. Најтешко е за медицинскиот персонал бидејќи тие се на првата линија во борбата со вирусот. Докторката Блерта Џемаили, говори за „Порталб.мк“, обраќајќи им се на граѓаните во земјава, притоа наведувајќи ги можните начини како да се избегне овој вирус. Какво искуство стекнавте од справувањето со корона вирусот, како претходно непознат...

Бројот на заразени од ковид-19 расте, но се намалува казнувањето за неносење маска

Во последните 24 часа, полицијата регистрирала 412 лица кои не носеле заштитна маска, за кои ќе следуваат прекршочни санкции согласно пропишаните казни во Уредбата на Владата на РСМ, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Оттаму апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19. Но, и покрај апелите на МВР до...

МВР: Регистрирани 557 прекршоци за неносење заштитна маска

Во изминатото дененоќие на територија на државата, регистрирани се 557 лица кои не носеле заштитна маска на лицето, информираше Министерството за внатрешни работи. Оттаму апелираат да се почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата. Во периодот 27 мај - 28 јуни евидентирани се вкупно 20.967 прекршители по однос на оваа мерка. Мета.мк и претходно пишуваше дека расте нивниот број.

МВР: 13 лица во државен карантин заради непочитување на мерките за изолација и самоизолација

Од 12 јуни заклучно со денес, полицијата спроведе 13 лица во државен карантин поради непочитување на решенијата за изолација и самоизолација, информираат од Министерството за внатрешни работи. Меѓу лицата е и еден полициски службеник, а против сите нив ќе бидат поднесени и кривични пријави по член 206 од Кривичниот законик на РСМ. Воедно, лицата што се спроведени во државен...

Полицијата открила 659 граѓани без маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на земјава, на 366 лица им се издадени решенија за изолација, а 261 лице потпишало изјава за самоизолација, соопшти МВР. Регистрирани се 659 граѓани што не носеле заштитна маска, според прописите за заштита од ковид-19. Полициски службеници при вршењето контроли кај лица во изолација и самоизолација, откриле едно лице што не ја почитувало мерката...

Нема ден, а да нема прекршување на мерката за изолација и самоизолација од несовесни граѓани

Изминатата недела, секој ден имало прекршувања на мерката изолација и самоизолација, покажуваат податоците од Министерството за внатрешни работи. Од минатата среда, заклучно со денес, 19 лица не ја почитувале оваа мерка. Најмногу од нив (шест) се евидентирани во петокот, на 12 јуни. За викендот имало четири прекршувања по овој основ. Ваквото непочитување на мерките за спречување на ширењето на корона...

Поднесени 1.022 прекршочни пријави за граѓани кои не носеле заштитна маска

Продолжува прекршувањето на задолжителните мерки за заштита од ширење на коронавирусот. Само во последното деноноќие, Министерството за внатрешни работи поднело 1.022 прекршочни пријави за граѓани кои не носеле заштитна маска на лицето. Од 1 мај наваму, оваа мерка прекршочно се санкционира согласно пропишаните казни во Уредбата на Владата на РСМ. Мета.мк и претходно пишуваше дека расте бројот на прекршоци по...

Во изминатото деноноќие 1.143 лица не носеле заштитна маска

Граѓаните и понатаму не ја почитуваат мерката за носење лична заштитна маска како заштита и превенција од ширење на корона вирусот. Бројката на прекршоци по овој основ надмина илјада. Само во последното деноноќие, 1.143 лица не носеле заштитна маска на лицето, информираат од Министерството за внатрешни работи. Но се зголемува и бројот на оние што одат во изолација и самоизолација....

Ширењето на ковид-19 ќе се спречува со засилени контроли на полицијата и инспекцијата

Наместо секојдневен полициски час во периодот од 22 до 5 часот, владата на денешната седница одлучи да се воведат засилени контроли од полицијата и инспекциските служби во општините каде што има поголем број на новозаболени лица со ковид-19, се вели во соопштението на владината прес-служба. Владата ги задолжи Министерството за внатрешни работи, Инспекцискиот совет и Финансиската полиција да изготват посебни...

Во последното деноноќие 48 лица го прекршиле полицискиот час, регистриран 591 прекршок за неносење заштитна маска

Во тек е полицискиот час кој почна да важи од синоќа во 21 часот, а се однесува на сите скопски општини, како и за Куманово, Липково, Штип, Тетово, Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце. За останатите градови важи забраната за движење од четврток од 21 до 05 часот, а петок и за викендот од 16 до 5 часот, следниот...

Маски не се носат, за еден ден фатени осум лица што не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација (инфографик)

Од Министерството за внатрешни работи (МВР) информираат дека во изминатото деноноќие осум лица не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација. Полициски службеници биле во посета на адресите кои овие граѓани ги дале, но не ги пронашле дома и тие ќе бидат соодветно санкционирани. Во изминативе 24 часа, издадени се 435 решенија за изолација и 75 лица потпишале изјави...

Во изминатото деноноќие МВР открило 585 лица што не носеле заштитна маска

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во изминатите 24 часа регистрирани се 585 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лицето. Додека пак, за мерката изолација и самоизолација не се евидентирани прекршители. На територијата на државата на 337 лица им се издадени решенија за изолација, а 62 потпишале изјави за самоизолација. Податоците од МВР покажуваат дека расте...

Зголемен бројот на прекршоци за неносење заштитна маска (инфографик)

Откако на 26 мај се укина мерката полициски час, оттогаш, заклучно до денес се зголемил бројот на прекршоци за неносење заштитна маска на лицето, покажуваат податоците од Министерството за внатрешни работи. Од 27 мај до 1 јуни евидентирани се 3.005 прекршители на оваа мерка. Најголем број прекршоци се во недела, 31 мај кога МВР регистрирало 673 лица што не...

Во изминатото деноноќие регистрирани 440 прекршоци за неносење заштитна маска

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во изминатите 24 часа регистрирани се 440 прекршоци по однос на мерката за неносење лична заштита на лицето. Додека пак, за мерката самоизолација евидентиран е еден прекршител. На територијата на државата на 368 лица им се издадени решенија за изолација, а 47 потпишале изјави за самоизолација. Поминаа два дена откако целосно се укина мерката...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...