fbpx
Таг: заштитна маска

таг: заштитна маска

Стојанов: Без N95 маска не влегувајте во маркет и во автобус

Изминатиов период во континуитет расте бројот на нови ковид случаи кај нас, но и во земјите во регионот и пошироко. Она што може да се забележи од дневните извештаи на Министерствотто за здравство, е дека расте и бројот на реинфекции, што покажува дека оние кои веќе прележале не се отпорни на вирусот. Исто така, ако до пред некој ден...

Укинати анти-ковид мерките, со маска само во аптека, амбуланта и во дом за стари лица

Владата на денешната редовна седница ги прифати предлозите на Главниот координативен кризен штаб утврдени според препораките на Комисијата за заразни болести. Согласно овие предлози, Владата донесе заклучок според кој престануваат да важат сите рестриктивни мерки освен задолжителното носење заштитни маски во здравствените установи, аптеките и во установите за згрижување на возрасни лица и лица со попреченост. „Владата ги реафирмира препораките за...

Од денеска повторно е во функција жичницата до врвот на Водно

Жичницата на Водно, по речиси две години пауза, од денеска е повторно во функција. Исто така, повторно сообраќаат и автобусите на линиите 25, 25А и 25Б, соопшти Град Скопје. „Во изминатиов период направен е редовен годишен преглед од овластена институција, мониторинг од Државен инспектор за жичници, како и редовен технички преглед. Жичницата е повторно функционална и скопјани можат да ја...

Полицискиот час ноќеска го прекршиле 43 лица

Министерството за внатрешни работи соопшти дека полицискиот час ноќеска, односно од полноќ до 4 часот, го прекршиле 43 лица. Во текот на изминатото деноноќие (12/13.06.2021) на територијата на целата земја регистрирани се 117 прекршоци на мерката за носење заштитна маска.

Фатени 20 прекршувачи на полицискиот час и 390 граѓани што не носеле заштитна маска

Од полноќ до 4 часот утрово, полицајците регистрирале 20 лица што го прекршувале полицискиот час, соопшти МВР. Во текот на изминатово деноноќие, пак, полицијата регистрирала 390 прекршоци на мерката за носење заштитна маска.

Полицискиот час вчера не го почитувале 35 лица, изречени 513 санкции за неносење заштитна маска

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека од 20 часот (23.04.2021) до 5 часот (24.04.2021) кога во тек е полицискиот час, констатирано е дека 35 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие пак на територијата на државата, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 513 прекршоци. Од МВР апелираат до граѓаните да ги...

Полицискиот час вчера не го почитувале 13 лица, изречени 513 санкции за неносење маски

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека од 22 часот (19.3.2021) до 05 часот (20.3.2021) кога во тек е полицискиот час, констатирано е дека 13 лица не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие пак на територијата на државата, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 513 прекршоци. Од МВР апелираат до граѓаните да ги...

Медиа Плус: Носењето маски и натаму е задолжително, а не „партал на фацата“

Маската, која е прифатена како една од основните мерки за заштита од ширењето на корона вирусот е оценета како „партал на фацата“, додека оние што ги носат навредливо оценети како луѓе на кои и „најсовршена вештачка интелигенција на која не може да му се помогне“. Ова е дел од објавата на Јадранка Бибан, која на фејсбук ја следат над 2.700...

МВР вчера регистрира 331 прекршок за неносење маска, казнети 203 возачи во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 331 прекршок, соопшти Министерството за внатрешни работи. Оттаму исто така информираат дека при сообраќајните контроли во текот на вчерашниот ден само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 203 санкции. Полициските службеници во изминатото деноноќие изрекле 19 санкции за...

МВР вчера регистрира 537 прекршоци за неносење маска, казнети 199 возачи во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 537 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи. Оттаму исто така информираат дека при сообраќајните контроли во текот на вчерашниот ден само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 199 санкции. Полициските службеници во изминатото деноноќие изрекле 23 казни за...

Снешко „поручуе“: Носи ја маската правилно, не си снешко!

Снешко со транспарент „Носи ја маската правилно, не си снешко“ денеска е поставен на плоштадот Македонија како нова герила акција наречена „Снешко поручуе“ на групата Урбани уметнички акции. Како што велат урбаните уметници, со оваа акција сакаат да ги потсетат граѓаните дека новогодишните празници не се изговор за олабавување и заборавање на опасноста од вирусот додека епидемијата е сè...

МВР вчера регистрира 670 прекршоци за неносење маска, казнети 461 возач во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 670 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи. „Мета.мк“ претходно извести дека минатиот месец изречени над 18.500 казни за неносење заштитна маска на лицето, додека пак во текот на октомври регистрирани се близу 24 илјади прекршоци по овој основ. Од Министерството за внатрешни работи...

МВР вчера регистрира 548 прекршоци за неносење маска, казнети 314 возачи во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 548 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи. „Мета.мк“ претходно извести дека минатиот месец изречени над 18.500 казни за неносење заштитна маска на лицето, додека пак во текот на октомври регистрирани се близу 24 илјади прекршоци по овој основ. Од Министерството...

Минатиот месец изречени над 18.500 казни за неносење заштитна маска на лицето

Изминатиот месец и натаму се бележат високи троцифрени и четирицифрени бројки на нови случаи со ковид-19. Заштитната маска на лицето како превенција од вирусот и негово ширење задолжителна е и на отворено, но сепак се регистрираат прекршоци. Полициските службеници минатиот месец регистрирале 18.540 лица кои не носеле заштитна маска низ градовите во земјава. Во октомври пак, беа регистрирани 23.981 прекршок...

Aктер од прилепскиот театар бил нападнат зашто забележал дека треба да се носат заштитни маски во маркет

Крушевскиот актер Михајло Миленкоски (33), којшто речиси 6 години работи во прилепскиот театар преживеал вистинска драма и завршил во прилепската болница со тешки повреди, само затоа што забележал дека во маркетот каде што пазарел, потрошувачите треба да носат заштитни маски. Настанот се случил неодамна, во еден од големите маркети во строгиот центар на Прилеп. Миленкоски, како што раскажува, влегол...

Минатиот месец изречени близу 24 илјади казни за неносење заштитна маска на лицето

Расте бројот на новозаразени со ковид-19, а паралелно со тоа и бројот на казни што ги изрекува Министерството за внатрешни работи за неносење заштитна маска на лице како превенција од вирусот. Со новите рестриктивни мерки што ги донесе Владата сега заштитната маска е задолжителна и на отворено. Но иако во јавноста оваа мерка доби критики и отвори дилеми, сепак...

Филипче објави фотографија од партиски состанок на ВМРО-ДПМНЕ каде не се почитуваат заштитните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот Твитер профил објави фотографија со членовите на ВМРО-ДПМНЕ на која дваесетина луѓе не носат заштитни маски, ниту одржуваат дистанца. „Состанок на ВМРО-ДПМНЕ за барање одговорност од власта за корона вирусот“, напиша министерот. https://twitter.com/VFilipche/status/1317191147731750912 Здравствените власти најавија дека од следната недела ќе се воведат нови мерки за заштита, откако Комисијата за заразни болести препорача задолжително носење...

Во последните 24 часа изречени 541 казна за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 541 прекршок, информираат од Министерството за внатрешни работи. Од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19. Мета.мк претходно извести дека само за 15 дена во октомври се изречени казни...

Само за 15 дена во октомври се изречени казни за неносење маска колку за цел јули (инфографик)

Расте бројот на новозаразени со ковид-19, а паралелно со тоа и бројот на казни што ги изрекува Министерството за внатрешни работи за неносење заштитна маска на лице како превенција од вирусот. Владата на седница ги разгледа новите рестритктивни мерки со цел справување со ситуацијата, меѓу кои и мерката за носење заштитна маска на отворено, која се очекува наскоро да...

Во септември се бележи раст на казните за неносење заштитна маска (инфографик)

Полициските службеници изминатиот месец регистрирале 18.416 прекршоци за неносење маска низ градовите во земјава. Ако во текот на летото дневно се изрекуваа по 300 до 400 казни, во изминатиот месец се бележат дупло повеќе, односно од 600 до 800 казни. Постепениот раст на бројот на новозаболени лица од ковид-19 доведува до построга контрола на полициските службеници во делот на...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу...