fbpx
Таг: заштита на приватност

таг: заштита на приватност

АДО, ВИ и човекови права: дали вашиот алгоритам ја почитува приватноста?

Што имаат заедничко камерите за мерење на брзината на автопат, царинските и граничните контроли и е-набавката на училишниот инвентар? Сите тие користат некоја форма на процесот на автоматско донесување одлуки (АДО). Иако АДО не е популарен термин како што е вештачка интелигенција, тој постои веќе некое време. Во минатото, АДО беше ограничен на „филтрирање“, „сортирање“ или други видови на манипулација...

ZOOM се согласи да плати 86 милиони долари за загрозување на приватноста на корисниците

Компанијата која ја поседува ZOOM-алатката за одржување видео конференциски настани, подготвена е да плати 86 милиони долари за загрозување на приватноста на корисниците, јавуваат светските агенции. Компанијата на овој начин се надева дека ќе го разреши случајот со поднесената тужба за заштита на приватноста на корисниците во САД. Во тужбата против ZOOM се тврди дека е нарушена приватноста на милиони...

Гугл отстранува апликации од Play Store кои краделе лозинки од профили на Фејсбук

Девет апликации од Google Play Store кои имале над 5,8 милиони симнувања од корисниците низ целиот свет краделе лозинки од профили на социјалната мрежа Фејсбук. Компанијата Гугл ги отстранува овие апликации кои направиле прекршувања на приватноста на корисниците на апликациите, измамувајќи ги за да украдат информации од нив, пишува Engadget. Апликациите ги измамиле корисниците на Фејсбук преку вчитување на вистинската...

ТикТок се соочува со тужби во ЕУ и Велика Британија поради начинот на кој ги користи податоците за децата

ТикТок
Платформата за кратки видеа ТикТок се соочува со правни предизвици од страна на Ен Лонгфилд, поранешната комесарка за деца во Англија, околу тоа како социјалната мрежа ги собира и ги користи податоците за децата, соопшти „Би-би-си“. Во правниот поднесок против ТикТок се тврди дека апликацијата собирала лични податоци за децата, како телефонски броеви, видеа, точна локација и биометриски податоци, без...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...