fbpx
Таг: заразување

таг: заразување

Вистиномер: Вакцините не можат да ве разболат од ковид-19

Коронавирусот е респираторен вирус кој се пренесува преку контакт со заболено лице, односно преку неговите респираторни секрети кои се распрскуваат во вид на ситни капки кога заразениот кашла и кива, преку плунка или течење од носот. Вакцината против ковид-19 никако не може да ве зарази со коронавирус. Вакцината не содржи никаков жив или активен дел од вирусот ковид-19 и...

Вакцинацијата со прва доза досега опфатила 57 отсто кај луѓето на возраст над 39 години

Вакцинацијата се одвива со добро темпо на територијата на целата држава, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Заклучно со 17 октомври, со една доза на вакцина против ковид-19 вакцинирани се 49,4 отсо од населението над 18 годишна возраст. Кај лицата над 40 годишна возраст опфатот со една доза изнесува 57 отсто, а кај лицата помеѓу 18-39 години опфатот со една...

Вистиномер: Ковид пандемијата не е измама – таквото тврдење е опасна манипулација!

Комплетна невистина е дека ковид пандемијата е измама. За тоа дека пандемијата е вистинска говори бројот на новозаразени и на жртви во секоја земја од светот. Измама е да се манипулира со јавното мислење и да се нафрлаат флоскули кои се неосновани, непоткрепени со никаков доказ и да се затвораат очите пред бројните докази, експертски мислења, но и пред...

Вистиномер: Ретката појава на „пробивање на имунитетот“ не е причина да се отфрлаат вакцините

И вакцинираните се заразуваат од ковид, а некои од нив и умираат! Со оваа информација со восклик се јавија антивакциналните кругови во земјава и побрзаа да се порадуваат дека вакцините, всушност, потфрлиле. Но, дали е навистина така и зошто во земјава и во светот – насекаде без исклучок, се јавуваат ретки случаи каде граѓани кои биле вакцинирани со две...

Филипче: Мерките не го делат народот, туку се нужни

Јавното здравје и колективната заштита се приоритет, а мерките кои се донесени се исклучиво во таа насока. Тие не го „делат народот“ како што изненадувачки изјави лидерот на опозицијата, туку се нужни за заштита на граѓаните, здравствените работници и самиот здравствен систем. Овие мерки се применуваат во многу држави и веќе даваат резултат. Ова е ставот на министерот за...

Вистиномер: Делта варијантата е позаразна, може да стане доминантна, но вакцините штитат од тешки форми на болеста

Делта варијантата на корона вирусот, која за првпат се појави во Индија, се заканува од есен да стане доминантен сој, предупредуваат здравствените власти. Овој сој се шири низ целиот свет, предизвикувајќи наплив на нови случаи во некои земји, а одредени држави почнаа да воведуваат и нови рестрикции и ограничувања, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Д-р Ентони Фаучи, водечки експерт...

Само 0,01 отсто од Американците кои примиле две дози вакцина се заразиле од корона вирусот

Американскиот Центар за контрола и превенција болести објави дека само 0,01 отсто од Американците кои досега примиле две дози вакцини против ковид-19 во изминатиов период од 1 јануари до 30 април се заразиле со корона вирусот. Заклучно со 30 април годинава, повеќе од 107 милиони граѓани на САД се вакцинирале со две дози, додека само 10.262 од нив се...

Во Штип денеска 13 новозаболени, се очекуваат препораки до компаниите со болни работници да затворат

„Што е следно? Ќе оди ли Штип под карантин?“, се прашањата што доминираат меѓу штипјани откако вчера беше објавена бројката од 60 новозаболени од ковид- 19 од овој град. Иако смирувачки делува денешната бројка од 13 нови позитивни случаи, сепак, кренат е алармот и кај институциите и кај граѓаните. Се очекува на состанок со сопствениците на компании каде има болни...

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...