fbpx
Таг: Запорожје

таг: Запорожје

ООН собра тим експерти подготвени да ја посетат нуклеарната централа „Запорожје“

Обединетите Нации собраа тим експерти од Меѓународната агенција за атомска енергија кои се подготвени уште следната недела да ја посетат нуклеарната централа „Запорожје“ во Украина, откако викендов најголемата централа во Европа беше повторно гранатирана од руските сили. Нападите, според Нуклеарното тело на Обединетите нации, дадоа нова итност на преговорите за потребата од посетата на меѓународните експерти. Како што пишува „Њујорк...

Русија го блокираше нуклеарниот договор на ОН поради клаузулата за Запорожје

Русија го блокираше договорот на Обединетите нации (ОН) кој имаше за цел да го зајакне постоечкиот договор за неширење нуклеарно оружје, откако Москва се спротивстави на клаузулата за контрола над електраната Запорожје во Украина. Неуспехот да се согласи на заедничка изјава по четиринеделната дебата и преговори помеѓу 151 земја на ОН во Њујорк е последниот удар за надежите за...

Во нуклеарната електрана во Запорожје за малку избегната катастрофа

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Мариано Гроси побара ургентен пристап на експертска мисија од МААЕ во нуклеарната електрана во Запорожје, која што се наоѓа под окупација на руските сили. Овој стратешки објект во текот на вчерашниот ден на два пати остана без електрична енергија за да можат да работат нуклеарните реактори, пишува Гардијан. „Не можеме...

Украински разузнавачи: Русите би можеле да предизвикаат голем пожар во нуклеарката „Запорижја“

Вооружените сили на Руската федерација складирале големи количества нафтени деривати во кругот на нуклеарната централа „Запорижја“, што сугерира дека би можеле да предизвикаат голем пожар, како провокација, известува Guildhall, пренесувајќи го Фејсбук-статусот на Олександр В. Даниљук, шеф на Центарот за одбранбени реформи и координатор на меѓуминистерската платформа на Украина за борба против хибридните закани, којашто функционира во рамките на...

Од почетокот на руската агресија, во Украина биле погодени над 22.000 цивилни објекти

Од 24 февруари како почеток на руската агресија врз Украина до денес, руските сили погодиле над 22.000 цивилни објекти низ целата земја, информираше првиот заменик-министер за внатрешни работи на Украина, Јевхениј Јенин, пренесува Укринформ. Руските сили оштетиле или уништиле само околу 300 воени објекти во изминатиов период. Јенин вели дека руските ракети летаат над нуклеарни централи и хемиски фабрики, како...

Во руското гранатирање на Никопол загинаа најмалку 13 лица

Во синоќешното гранатирање на градот Никопол во Днипропетровскиот регион загинаа најмалку 13 лица, а најмалку 11 цивили се повредени, јавува Укринформ. Погодени се станбени населби во градот, лоциран од десната страна на реката Дњепар. Руските сили, кои се наоѓаат на левата страна на реката во регионот Запорожје, истрелале 80 ракети и погодиле 20 станбени згради, административен центар, две школи,...

Загриженост за нуклеарната безбедност по гранатирањето на украинската нуклеарна централа Запорожје

Меѓународната агенција за атомска енергија повика на итен прекин на секоја воена акција во близина на украинската нуклеарна централа Запорожје, предупредувајќи на многу реален ризик од нуклеарна катастрофа, јавува „Би-би-си“. Шефот на агенцијата, Рафаел Маријано Гроси, рече дека е крајно загрижен од извештаите за гранатирање на оваа нуклеарна електрана, која е најголема од ваков вид во Европа. Реакцијата доаѓа откако Украина...

Централата Запорожје Русија ја користи како нуклеарен штит, обвини американскиот државен секретар Блинкен

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен | Фото: Стејт департмент на САД, јавен домејн, Викимедија комонс
Американскиот државен секретар Антони Блинкен акциите на Русија околу најголемата нуклеарна централа во Украина, Запорожје, ги нарече врв на неодговорност и ја обвини Москва дека стратешкиот објект го користи како нуклеарен штит во своите напади врз украинските сили. Русија и во март беше обвинета дека испукала гранати во опасна близина на нуклеарната централа, кога нејзините сили ја преземаа во првите...

Конвој на Црвениот Крст со помош за Мариупол заглавен во Запорожје поради загриженоста за безбедносните гаранции

Конвојот на Црвениот Крст (МКЦК) кој носи хуманитарна и медицинска помош во Мариупол е блокиран во Запорожје бидејќи сè уште не се добиени потребните безбедносни гаранции за тимот, пренесе Би-Би-Си. Тимот на Црвениот крст, исто така, се надеваше дека ќе го надгледува извлекувањето на стотици цивили од Мариупол во автобусите обезбедени од украинската влада. Тие автобуси, повеќе од 40 на...

Пожарот во најголемата нуклеарна централа е изгаснат, Зеленски ја обвини Русија за нуклеарен тероризам

Руските сили ја зазедоа најголемата нуклеарна централа во Европа, откако зградата во комплексот беше запалена за време на интензивните борби со украинските бранители, соопштија во петокот украинските власти, пренесе Ројтерс. Стравот од потенцијална нуклеарна катастрофа во централата Запорожје ја прошири тревогата низ светските метрополи, пред властите да кажат дека пожарот во зградата идентификувана како центар за обука, бил изгаснат. Американскиот секретар...

Украинци лежат пред руски воени возила пред најголемата нуклеарна централа во земјата

Најголемата нуклеарна централа во Украина е под контрола на руските сили, соопшти денеска, Рафаел Гроси, шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), повикувајќи се на информациите добиени од Москва, пренесе Би-Би-Си. Според МААЕ, тие се повикуваат на официјално писмо од Москва, во кое до Агенцијата стигнало известување во кое се наведува дека нуклеарната централа Запорожје ја опслужува редовен персонал,...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...