fbpx
Таг: запленет

таг: запленет

Грчките служби фатиле 410 тони експлозив наменети за Либија

Грчката крајбрежна стража спречила транспорт на 410 тони експлозив во брод што го пресретнале кај островот Крит. Сандаците со експлозив се пронајдени на брод што пловел кон Либија под танзаниско знаме, а биле натоварени во турското пристаниште Мерсин, јавија грчките медиуми. Приведени се 8 членови на екипажот. Бродот пловел кон Мисрата.

Кинеската морнарица заплени американски подводен дрон во Јужното Кинеско Море

Кинеската воена морнарица вчера во водите на Јужното Кинеско Море запленила американско беспилотно пловило - дрон за океанографски истражувања, јавуваат светските медиуми. Соединетите Американски Држави денеска испратиле официјално барање до Кина пловилото веднаш да биде вратено, пренесува „Би-би-си“. Според Пентагон, подморницата била запленета во меѓународни води. Како што јавуваат светските агенции, инцидентот се случил вчера, во моментот додека американски брод за...

На белгиско пристаниште запленет 1,5 тон кокаин

Најмалку 1,5 тон кокаин е запленет на белгиското пристаниште Антверпен, во акција реализирана во соработка со француската царина, соопштија белгиските власти. Со заеднички операции на белгиската и на француската царина, запленети се 485,5 килограми кокаин на 2 јуни, 534,8 килограми на 29 јули и 535,8 килограми од таа дрога на 18 август. Вкупната вредност на запленетиот кокаин на црниот пазар изнесува околу...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...