fbpx
Таг: запишување

таг: запишување

УКИМ го објави конкурсот за прием на студенти на прв циклус студии

Филозофски факултет УКИМ
Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) денеска го објави конкурсот за запишување на студенти на прв циклус студии во учебната 2022/2023 година. За претстојната академска година на факултетите на најстариот универзитет во земјава има 10.918 слободни места. Од нив, 5.306 места се предвидени за редовните студенти кои ќе плаќаат партиципација од 200 евра, 4.522 слободни места има за редовни студенти...

На државните универзитети слободни 25.000 места

На петте државни универзитети во Македонија, за упис во прва година во академската 2015/2016 година слободни се 24.952 места. Пријавувањето кандидати во првиот рок почнува оваа недела. На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“- Скопје се слободни 10.669 места, од кои 6.330 за редовни студенти во државна квота, 3.164 за редовни со кофинансирање на студиите и 1.175 за вонредни студенти. Цената...

Претседателот Пендаровски со апел да се протестира достоинствено и без насилство

Претседателот Стево Пендаровски по синоќешниот инцидент кај плоштадот „Скендербег“ утрово испрати соопштение во кое наведува дека е неприфатливо користење на насилство и поттикнување насилство во политички цели. „Настанот кој се...