fbpx
Таг: замрзнување

таг: замрзнување

Снег во Скопје, пешачките и велосипедските патеки неисчистени, внимателно со возилата под дрвја

Иако е март, Скопје утрово се разбуди под снежна покривка дебела околу 15 сантиметри. Обилните врнежи во ноќните часови го забелија градот, но утрово почнаа да се појавуваат и првите проблеми. Најголема опасност предизвикува влажниот снег кај дрвјата, па така утрово Мета.мк ги забележа првите паднати гранки и дрвја. Под тежината на снегот, забележавме паднати гранки врз автомобили, така што...

Бектеши предлага цените на основните прехранбени производи да се „замрзнат“ до крајот на февруари

Крешник Бектеши фото Влада на РСМ
Два дена пред истекот на мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук профил информираше дека до Владата е доставен предлог мерката да биде продолжена до крајот на февруари 2022 година. „Министерството за економија достави одлука до Владата со која се предлага мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи...

„Катимерини“: Грција го замрзнува усвојувањето на три меморандуми по „твит“ на премиерот Заев

Завчерашниот „твит“ на премиерот Зоран Заев од фудбалскиот натпревар меѓу С. Македонија и Холандија повторно ја налути грчката влада. Грчките власти имаат забелешка на користењето на терминот македонски, односно македонската фудбалска репрезентација, што договорот го дозволува. Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека парламентот во Атина ќе ја одложи ратификацијата на три меморандуми што беше планирано да се усвојат во јули,...

Владата го става во мирување прогресивниот данок следните три години

Владата ќе го „замрзне“ прогресивното оданочување на три години, а ќе го врати рамниот данок. Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес-конференција ја образложи одлуката на Владата. „Анализиран е периодот од првите шест месеци од оваа година со првите шест месеци од лани. Ефектот од прогресиовниот и повисок данок на личен доход е тоа  предизвика ефект на даночно избегнување,...

Јанушев: Партиското СЈО и клиентелистичкиот суд незаконски го замрзнуваат имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Заев одлучи да го направи и последниот чекор и да го впрегне неговиот последен адут, партиското специјално јавно обвинителство и клиентелистички расположениот суд и да го замрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ, обвини на прес-конференција генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, откако денеска по барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Основен суд Скопје 1 донесе решение со кое е изречена привремена...

СЈО: Замрзнат имотот на ВМРО-ДПМНЕ

По барање Специјалното јавно обвинителство, судија на претходна постапка на Основен суд Скопје 1 донесе решение со кое е изречена привремена мерка за обезбедување на имот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопштија денеска од СЈО. Со мерката, која е изречена во рамки на предметот „Талир“ се замрзнати вкупно 69 недвижнини, меѓу кои и објектот во кој се наоѓа седиштето на партијата. „Со...

Јанева: Се повлековме од „Талир“ за да не влијаеме на политичката состојба

Специјалното јавно обвинителство го повлекло барањето за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ во случајот „Талир“ бидејќи не сакало да влијае на политичката состојба во државата, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. - Мислевме дека треба да одлучиме на поинаков начин во тој предмет бидејќи не сакавме да влијаеме на политичката состојба и бидејќи тоа барање во Основниот суд Скопје...

Папата Франциск замрзна 2 милиони евра со сомнително потекло

Ватикан замрзна повеќе од два милиони евра со сомнително потекло минатата година, во склоп со борбата која папата Франциск ја врши против перењето пари во Светата столица. Ова го соопшти ватиканскиот главен обвинител Џан Пјеро Милано. Милано, чија титула гласи „промотер на правдата“ рече дека замрзнатите пари – околу 2,1 милион евра се дел од вкупната сума од околу 13 милиони...

Ердоган ѝ се закани на ЕУ дека ќе ги отвори границите за бегалците

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе ги отвори границите за мигрантите кои сакаат да стигнат во западноевропските земји, јавуваат светските агенции. Ваквата реакција на Ердоган доаѓа еден ден откако Европскиот парламент гласаше за замрзнување на пристапните приговори на Турција со Европската Унија (ЕУ). „Повикувавте на помош кога 50.000 мигранти навалија на граничниот премин Капикуле (на турско-бугарската граница)....

И српските министри го замрзнаа учеството во владата на Косово поради законот за Трепча

Mинистрите на Српската листа одлучија да го замрзнат учеството во работата во владата на Косово, поради усвојување на законот за рудникот Трепча. Заменикот на премиерот на Косово, Бранимир Стојановиќ, министерот за администрација и локална самоуправа Љубомир Мариќ и министерот за заедници Далибор Јевтиќ во заедничко соопштение изјавиле дека им е оневозможено правото како членови на Владата да учествуваат во расправата за теми,...

Кривичниот суд ја замрзна сметката на „Финзи“

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека Основниот суд Скопје 1 донел решение да се замрзне сметката на фирмата „Финзи“. „Во текот на вчерашниот ден, судијата на претходна постапка во Основниот суд Скопје 1 донесе решение со кое наложи да се запре извршувањето на финансиските трансакции на сметките на правното лице ДТУ „Финзи“ ДООЕЛ Скопје. Ова решение беше донесено по повод...

Притвор за едно лице и замрзнување на сметката на „Финзи“ побара СЈО за „Трезор“

Во врска со истрагата во предметот „Трезор“, Специјалното јавно обвинителство до Основниот суд Скопје 1 поднесе предлог за определување мерки за претпазливост за три осомничени лица, со кои е побарано од судот да ги одземе патните исправи на овие лица. - Воедно, за едно осомничено лице побарано е определување мерка притвор поради опасност од бегство, постоење на основан страв дека...

СДСМ го замрзна учеството во Собранието

СДСМ и нивните коалициски партнери ја замрзнуваат работата во Собранието додека Уставниот суд не се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, рече денеска на прес-конференција лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој ги повика и другите пратеници да не учествуваат во работата на Собранието затоа што имаат обврска кон граѓаните и со тоа ќе ја покажат нивната поддршка за СЈО. - Ова...

Уставниот суд одлучува за законитоста на распуштањето на Собранието

Уставниот суд денеска треба да одлучи за уставноста и законитоста на одлуките за распуштање на Собранието, со одложено дејство, од 18 јануари и 23 февруари, оваа година. На минатата седница, одржана пред точно една недела, уставните судии едногласно прифатија да ја разгледуваат иницијативата поднесена од Демократската унија за интеграција (ДУИ), со која се оспорува распуштањето на Собранието. Судиите, во меѓувреме, донесоа...

Состанокот на земјите извозници на нафта заврши без договор за замрзнување на цената

Состанокот на земјите извозници на нафта во Доха, на кој требаше да се донесе одлука за замрзнување на производството на тој енергент, завшри без договор. Учесниците на состанокот се договориле за замрзнување на производство на нафта да разговараат на состанок на ОПЕК во јуни. Според зборовите на катарскиот министер за нафта и за енергетика, Мухамед бин Салех ел Сад, на учесниците...

Производителите на нафта се состанаа во Катар

Претставници на земјите производители на нафта се состанаа во Катар, каде што ќе разговараат за можното замрзнување на производството на нафта, но одлуката на Иран да не учествува во преговорите може да влијае врз договорот. Најголемите производители го разгледуваат прашањето за замрзнување на производството на нафта за да се спортистават на глобалниот тренд на падот на цената на светскиот пазар. Претставници...

Русија и Саудиска Арабија го замрзнаа производството на нафта

Двата најголеми производители на нафта, Русија и Саудиска Арабија, се договорија да го задржат производството на нафта на ниво од јануари, пишува „Блумберг“. Членките на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК), како што се Венецуела и Нигерија, повикаа на одржување на итен состанок за да се разговара за цената на нафтата, која од 2014 година изгубила преку 70 проценти...

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...