fbpx
Таг: замрзнати

таг: замрзнати

ВМРО-ДПМНЕ реши да ја замрзне комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски (галерија)

ВМРО-ДПМНЕ одлучи да ги прекине релациите со претседателот на државата Стево Пендаровски. Таа одлука ја соопшти претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски откако вчера заедно со повеќе пратеници од партијата се појави пред претседателската вила на Водно и побара средба со претседателот. „ВМРО-ДПМНЕ од овој момент ја замрзнува комуникацијата со Стево Пендаровски и ќе ги преиспита политиките што ќе ги води...

Брисел: Неучествувањето во Собранието ги спречува демократските процеси

Европската комисија порача дека учеството во работата на Собранието е клучна за развојот на европската демократија и потсети дека Договорот од Пржино е најдобар начин за земјата да излезе од актуелната криза. - Парламентите се клучни институции во европските демократии. Неучествувањето во парламентарните активности ги спречува демократските функции на овие институции и не обезбедува поголема рамнотежа на политичката моќ. Европската...

Уставниот суд ги замрзна изборите и изборната кампања

Уставниот суд на денешната седница, покрај одлуката за поведување на постапка за оценување на уставноста на распуштањето на Собранието, донесе и времена мерка со која ги замрзна сите активности кои произлегуваат од спорните одлуки за распуштање на Законодавниот дом. Ова, како што појаснуваат од Уставниот суд за „Мета“, значи дека запираат сите дејствија, вклучително изборите, изборната кампања, изборните рокови и...

Замрзнати милиони швајцарски франци од сметките на ФИФА

Милиони швајцарски франци на банкарски сметки сопственост на Светската фудбалска организација (ФИФА) денеска биле замрзнати на барање на истражните органи на САД, соопшти швајцарското министерство за правда. Како што пренесува „Би-Би-Си“, американските власти, кои ја водат истрагата за корупцскиот скандал во ФИФА, во чиј фокус е нејзиниот претседател Сеп Блатер, веруваат дека парите од корупцијата биле трансферирани преку замрзнатите сметки. Според...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...