fbpx
Таг: залихи храна

таг: залихи храна

Државните органи со засилена контрола за спречувањето на манипулации со храна и гориво

Управата за финансиска полиција, заедно со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи спроведуваат засилени и сеопфатни контроли за да се спречат евентуални манипулации во снабдувањето со храна и горива, информираат од Владата на РСМ. „Инспекциски контроли на дистрибутивните центри кои вршат снабдување со прехранбени продукти и на правните субјекти кои вршат трговија на мало и големо со нафтени...

Има доволно залихи на храна, ќе има ослободување од давачки за некои производи

Министерот за економија, Крешник Бектеши, заедно со министерката за финансии Нина Ангеловска, директорот на Царинската управа Ѓоко Танасоски и директорот на Државниот пазараен инспекторат Стојко Пауновски оствари работен состанок со претставници на најголемите прехранбени компании во земјата. На состанокот се дискутираше за мерките на Владата за справување на последиците од коронавирусот, како и за залихите на храна кои во моментот...

Уапсени десетмина што нелегално продавале медицински канабис

Десет лица се уапсени во четири градови низ земјава во акција за сузбивање на организирана криминална група која била инволвирана во организирање, набавка, продажба и пуштање во промет на...