fbpx
Таг: законско решение

таг: законско решение

Конгресот спречи банкрот на САД со зголемување на лимитот на задолжување

Американскиот сенат го усвои законот за покачување на задолжувањето на САД, со кој се зголемува горната граница на американскиот долг од 31,4 милијарди долари, пренесува Си-ен-ен. Веднаш по вчерашното усвојување на законот, американскиот претседател Џо Бајден го пофали Конгресот, додавајќи дека со нетрпение очекува да го потпише усвоениот закон во текот на денешниот ден. Сенатот гласаше со 63 гласа „за“...

Од февруари во Австрија задолжителна вакцинација против ковид-19

Австрискиот канцелар Карл Нехамер денеска соопшти дека од почетокот на февруари ќе се воведе задолжителна вакцинација против ковид-19 за возрасните лица, со закани од високи казни против антиваксерите, јавува Јуроњуз. Станува збор за прва европска земја во која што вакцинацијата станува задолжителна. Планот за задолжителна вакцинација треба да биде усвоен од австрискиот парламент во четврток, иако дел од опозициските партии...

Фајнанс Тинк: Воведувањето на еколошката такса за нафтените деривати да се одвива постепено

Институтот за економски истражувања Фајнанс Тинк смета дека еколошката такса за нафтените деривати може да има еднократен краткорочен ефект врз инфлацијата кој би се движел од 0,15 до 0,3 проценти. Тие сметаат дека долгорочниот ефект од еколошката такса врз инфлацијата е потенцијално посилен, од 0,8 до 0,9 проценти, но емпириските докази за неговата статистичка значајност се поограничени. Токму поради...

Поради најави за блокади од опозицијата, еколошката такса во Собрание ќе оди со европско знаменце

Владата на РСМ го доставила предлогот за еколошка такса на нафтените деривати како Закон кој треба да се усогласи со правото на Европската Унија, користејќи го европското знаменце. На овој начин, самиот закон би се донел во значително побрза постапка, бидејќи опозицијата колку и да достави амандмани за да го блокира неговото донесување, дебатата во собраниската комисија не може...

Дигитални книги: МОН велат дека нацрт-законот e пратен во Собрание, Комисијата сè уште нема закажано седница

Комисијата за европски прашања на Собранието на Северна Македонија нема закажано собраниска седница во врска со предлог-законот за книги и други дидактички и наставни материјали за основните и средните училишта, кој предвидува и дигитализација на книгите за учениците од четврто одделение, пренесувa „Порталб.мк“. Од Министерството за образование и наука велат дека нацрт-законот е доставен до Собранието на Северна Македонија за...

Лани во земјава регистрирани само 685 дивоградби, во некои општини на хартија нема бесправна градба

Арачиново, Валандово, Врапчиште, Вевчани, Дебрца, Дојран, Долнени, Желино, Зелениково, Илинден, Јегуновце, Липково, Крушево и Центар Жупа се само дел од 30-те македонски општини во кои официјално лани се граделе објекти само по прописи. Во овие делови на земјава не се регистрирани бесправно изградени објекти, барем не на хартија. Во реалноста, и во овие помали општини, но и во поголемите...

Владата го повлече предлог-законот за легализација на дивоградби од собраниска процедура

Владата на денешната редовна 74-та седница одржана преку видеоконференциска интернет врска, врз основа на известувањето за спроведените активности поднесено од Министерството за транспорт и врски донесе Одлука за повлекување на Законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти, кој се наоѓа во собраниска процедура, информираат од владината прес-служба. Во известувањето, кое го прифати Владата, беше изнесено дека во изминатиот...

Спорниот закон за дивоградби ќе се врати кај пратениците на седницата закажана за 8 јуни

Спорниот закон за легализација на бесправно изградените објекти ќе се најде повторно пред пратениците на собраниската седница предвидена за 8 јуни. Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша законот и истиот со забелешки го врати во Собранието на РСМ, парламентарниот спикер Талат Џафери тврди дека тој има обврска да го врати законот на дневен ред во трето читање во...

Дебата на Антикорупциска: Новиот закон за дивоградбите е спорен од многу аспекти

Многу неодговорени прашања остануваат отворени, поради што Владата треба да го повлече новиот закон за дивоградби, којшто од претседателот Стево Пендаровски не беше потпишан и тој со забелешки го врати во Собранието на РСМ. Експерти, претставници на невладини организации и еколошки здруженија и претставници на надлежни институции излегоа со свои ставови на денешната јавна дебата „Уредување на правниот статус...

Заев по средбата со Алијанса и Алтернатива: Најдовме компромис за Законот за државјанство

Направен е сериозен исчекор кон наоѓање на решение за Законот за државјанство, за кој се очекува до петок да се стави на хартија, соопшти денеска премиерот Зоран Заев, по денешната средба со претставници на „Алијанса за Албанците“ и „Алтернатива“ на Албанците. „Со претставниците на „Алијанса за Албанците“ и „Алтернатива“ имавме исклучителна средба на која е постигнат сериозен исчекор. Разговаравме за...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...