fbpx
Таг: законодавство

таг: законодавство

Тренчевска: Во закон се воведува работа од дома и на далечина, значајна новина за младите

Во предлог-законот за работни односи се воведува работа од дома и работа и далечина, нешто што е посебно значајно за младите, истакна министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, на денешната дискусија „Родовата еднаквост - клуч за економскиот раст на државата“, организирана од Европската бизнис асоцијација. Панелистките дискутираа за родовата еднаквост во нашето општество и за работните места, во...

ДЕБАТА: За спречување на корупцијата, потребни се сериозни активности, а не декларативни изјави

Декларативните изјави за значењето и спроведувањето на фундаменталните права, не значат ништо без конкретни и сериозни активности во спречувањето на корупцијата, во кои ќе бидат вклучени сите засегнати страни: институциите, парламентот, граѓанските здруженија, академската средина и сите интересни групи. Ова беше заеднички заклучок на денешната дебата на тема „Што стои на патот во спроведувањето на антикорупциското законодавство?“, во рамките на...

ЕСМ ќе ја пресметува цената на јаглерод за да се забрза транзицијата кон климатски одржлив енергетски сектор

АД „Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) ја извести Енергетската заедница дека ќе започне со внатрешно пресметување на „цената на јаглеродот” како подготовка на компанијата сѐ до воведувањето на задолжителното законодавство. Тоа, усогласено со европските и со светските енергетски и климатски трендови, ќе наметне повисоки цени за електричната енергија која ќе се произведува од јаглен, соопштија од ЕСМ. „За интерни потреби...

Китеска: Реформата на јавната администрација е од суштинско значење за напредокот на земјава кон ЕУ

Овој Извештај треба да го сфатиме како обид за освестување и на централната и на локалната власт, за преземање на чекори за подобрување на личната одговорност на раководството и за делегирање на одговорноста на различни нивоа на управување, иако според Извештајот делегирањето на овластувањата за донесување одлуки на средното ниво на управување останува ограничено. Колку ќе сработиме и со...

ЕУ и нуди на Британија „транзициски статус-кво“ без право на глас

Европската Унија денеска се одлучи да и понуди на Велика Британија 21-месечен транзиционен период по Брексит, односно по излегување на земјата од Унијата, за време на кој ќе се задржи „статус-кво“ во нејзиното членство, но без можност за гласање. На министрите на ЕУ им требаа две минyти сите да го поддржат заедничкиот став, чиј нацрт го претставија бриселските функционери, напиша на...

Заев денеска се сретнал со делегација на Енергетската заедница

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со делегација на Енергетската заедница, предводена од претседателот на оваа меѓународна организација, Јанез Копач. „На средбата се разговараше за реформските приоритети на новата Влада во енергетскиот сектор, планираните проекти, како и за потребата од побрзо усогласување на закондавство во земјава со европското законодавство во оваа област“, се вели во соопштението на Владата. Премиерот посочил дека Македонија...

Европската комисија предлага построги мерки во борбата против финансирање тероризам

Европската комисија предложи повеќе мерки за поефикасна борба против финансирањето тероризам и организираниот криминал, како и за зајакнување на соработката помеѓу земјите членки со поголема размена на информации. Комисијата предложи директива со која перењето пари ќе се третира како кривично дело, при што се вклучуваат низа мерки за воспоставување минимални правила за дефинирање на кривичните дела и на санкциите поврзани со...

Попоски: Владата ќе постапи по дел од барањата на Турција

Владата на затворена седница донела одлука да постапи по дел од барањата од Турција што беа испорачани по неуспешниот обид за пуч, изјави Никола Попоски, министер за надворешни работи за радио „Слободна Европа“. Попоски рече дека не може да коментира одлуки донесени на затворена владина седница и затоа не може да каже што конкретно побарала Турција ниту, пак, какви мерки...

ЗНМ до ЕУ и до САД: Не ни одговоривте, ќе се преговара за медиумите или не?

Здружението на новинари на Македонија денеска преку соопштение ги поздрави заложбите на Европската унија и на САД како олеснувачи во Договорот од Пржино и како гаранти на неговото спроведување и ги охрабри да продолжат да разговараат со политичките партии за реформи во медиумите, како еден од важните услови за одржување на фер и веродостојни избори. „ЗНМ ги поздравува и изјавите на eврокомесарот Јохенес...

ДС, ДОМ, АПМ и ПДП бараат да бидат вклучени во работните групи

Демократски сојуз, Демократска обнова на Македонија, Алијансата за позитивна Македонија и Партијата за деморатски просперитет испратиле официјално писмо до амбасадорите на Европска унија, САД, ОБСЕ и до белгискиот олеснувач Питер ван Хојте, во кое бараат помалите партии, заедно со граѓанскиот сектор, да бидат вклучени во преговорите за промена на изборното законодавство. „Сведоци сме дека Република Македонија циклично запаѓа во длабоки политички...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...