fbpx
Таг: Закон за следење на комуникациите

таг: Закон за следење на комуникациите

Донесени законите за заштитени сведоци, за ОТА и за следење на комуникациите

Собранието денеска усвои дел од реформските закони од планот „3-6-9“ на Владата за кои беше потребно двотретинско мнозинство. Законите неколку месеци не беа ставани на дневен ред затоа што најголемата опозициска партија реши да ја бојкотира работата на Собранието. Прв со 86 гласа „за“, без против и воздржани беше изгласан Законот за заштитени сведоци. Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ, истакна дека партијата за овој...

Собраниски комисии ќе ги разгледуваат Законот за ОТА и законот за следење на комуникациите

Предлог-закон за следење на комуникациите во второ читање и Предлог-законот за Оперативно-техничка агенција (ОТА) во второ читање денеска во 13 часот ќе се најдат на дневен ред на собраниската Комисија за одбрана и безбедност. Овие два закони ќе бидат разгледувани и на седницата на законодавно-правната собраниска Комисија. Во 11 часот на Комисијата за образование, наука и спорт ќе има јавна расправа...

МВР не дава граѓанскиот надзор во агенцијата за прислушување да биде без најава

Владата и Министерството за внатрешни работи го прифатиле предлогот на невладините организации Советот за граѓански надзор над прислушувањето да може да врши контрола по сопствена иницијатива, но, не и барањето таа да биде без претходна најава. Барањата се дел од пакетот коментари и предлози за измена на текстот на Законот што до МВР го доставиле повеќе невладини организации. „Во однос на...

Собранието ги усвои во прво читање законите за ОТА и за следење на комуникациите

Собранието попладнево ги усвои во прво читање законите за новата Оперативно-техничка агенција (ОТА) и за следење на комуникациите, како дел од реформскиот процес во безбедносните служби и системот за следење на комуникациите. Пратениците со 64 гласа „за“ ги усвоија предложените закони, по што претседателот на Собранието, Талат Џафери ги даде на натамошна работа во надлежните собраниски комисии. Со новите закони, следењето...

Спасовски нема да ги потпише законите ако не гарантираат заштита од прислушување

Прво да заврши увидот и стручната јавност и граѓаните да го дадат своето мислење, а потоа законот за новата агенција за прислушување (Оперативно-техничка агенција - ОТА) и новиот закон за следење на комуниакциите ќе одат на усовјување во Владата и во Собранието. Ова на денешната прес-конференција го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање кога очекува...

Сигналот за прислушување ќе оди во новата агенција (ОТА), а не во УБК

Контроверзниот член 175 од Законот за електронски комуникации станува член 60 од новиот Закон за следење на комуникациите, со новите измени што треба да го регулираат прислушувањето и да го заштитат од злоупотреби, во согласност со препораките од извештатите на експертската група на Рајнхард Прибе. Членот 175, кој беше воведен во 2014 година, ги обврза телекомуникациските оператори да ги обезбедат сите неопходни...

Агенцијата за прислушување (ОТА) и законот треба да бидат готови до петок

Новите законите за следење на комуникациите и за Оперативно-техничката агенција (ОТА), која ќе го врши следењето, треба да бидат готови до петок (24 ноември) оваа недела, стои во известувањето за почетокот и рокот за подготовка на законите. Станува збор за сосема нов закон за следење на комуникациите, бидејќи во известувањето не е наведено дека ќе се изменува или дополнува закон, туку...

Кој и под кои услови во Македонија може да нареди прислушување на дипломати

Прислушувањето на странски дипломати, во чии редови без исклучок има и разузнавачи, според Законот за следење на комуникации се врши на барање на министрите за внатрешни работи и за одбрана, а го одобрува судија на Врховен суд. Во Законот за следење на комуникациите условите и постапката за прислушување е уредена во две глави. Едната се однесува на сторители на кривични...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...