fbpx
Таг: закон за абортус

таг: закон за абортус

Над 100 европски организации бараат Полска да ги отфрли нацрт-законите за абортус

Polish parliament
Денеска и утре 16 април полскиот парламент повторно ќе расправа за два нацрт-закони со кои сериозно ќе се ограничи пристапот до безбеден абортус, а воедно и сексуалното образование ќе стане нелегално. Доколку законите стапат на сила, со ова ќе ги стават во опасност здравјето и благосостојбата на жените и адолесцентите во Полска. „Ги повикуваме членовите на парламентот на Полска да...

Филипче најави нов закон за абортус

Во тек е подготовка на нов закон за прекин на бременоста со кој на жената и се дава можност за слободен избор за абортус до 12-та недела, во консултација со матичниот гинеколог. Слободен избор за прекин на бременоста жената ќе има и до 22 гестациска недела од бременоста, со оценка на комисија составена од двајца гинеколози и еден социјален...

Полскиот парламент го одби контроверзниот закон за абортус

Полскиот парламент со големо мнозинство го одби контроверзниот предлог-закон, кој предвидуваше целосна забрана на абортусот, а од владата соопштиле дека причината поради која министрите решиле да подразмислат околу законот биле масовните протести во земјата, јавува „Би-би-си“. Членовите на парламентот со 352 гласови „против“, го одбиле законот за абортус, додека за него гласале 58 пратеници. Законот беше предложен од граѓанска иницијатива која...

Ковачевски: Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог, македонскиот јазик е апсолутно чист и еднаков со сите други јазици во Европа

Премиерот Димитар Ковачевски денес се огласи во јавноста за да ги демантира, како што нагласи, лагите и шпекулациите во врска со францускиот предлог и порачува дека македонскиот јазик ќе биде...