fbpx
Таг: закани

таг: закани

Чаусидис: Се обидуваат да формираат паралелен новинарски синдикат

„Очигледно, во тек е акција за формирање паралелна организација која, по теркот на МАН, треба да биде пандан на автентичната медиумска организација, во случајов ССНМ, и да ги релативизира работите. Станува збор за добро проверен метод на криминална злоупотреба на демократските форми, нешто што со години наназад гледаме дека се случува“, изјави Тамара Чаусидис, претседателка на Самостојниот синдикат на...

Нови кривични пријави против обвинители од Специјалното обвинителство

Против обвинители во Специјалното јавно обвинителство, поднесени се нови кривични пријави, објавуваат медиумите. Пријавите се од лица од Свети Николе кои биле повикани на разговори и кои се жалеле дека од соработниците на Јанева биле уценувани, понижувани и заплашувани. Пријавите се за малтретирање при вршење на службата, според член 143 од Кривичниот законик. Претходно против вработени во Специјалното јавно обвинителство беа поднесени повеќе...

Евакуирани 20 училишта во Австралија поради анонимни закани

Речиси 20 училишта низ Австралија се евакуирани по низа анонимни повици и закани со напад, јавуваат локалните медиуми. Медиумската мрежа „Најн њуз“ јави дека училиштата биле евакуирани по телефонски повици во државите Викторија, Квинсленд и Нов Јужен Велс. - Очигледно е дека постои шаблон на овие лажни тревоги чијашто цел е да направат метеж и да привлечат медиумско внимание - изјавиле...

ИД се заканува со напади на Шпанија и на Португалија

Исламска држава објави нова видеоснимка во која се заканува со нови напади. Во видеозапис од погубување, маскираното лице на француски им се закани на „неверниците“, споменувајќи нови напади. Снимката трае осум минути, а беше објавена пред службата на ИД, насловена како Покраина Нинива. На неа, петмина мажи стрелаат в глава пет заложници, облечени во портокалово, кои го нарекуваат „шпиони“. Петте жртви на снимката,...

Ал каеда ѝ се закани на Саудиска Арабија

Терористичката организација Ал каеда ја предупреди Саудиска Арабија дека ќе сноси последици поради погубување десетина нејзини членови, тврдејќи дека Ријад го направил тоа како новогодишен подарок за западните сојузници. Егзекуцијата на шиитскиот верски лидер Нимр ал Нимр, извршена на 2 јануари во рамки на масовно погубување, предизвика тензии меѓу Саудиска Арабија и Иран. Покрај свештеникот, беа погубени и лица обвинети...

Трајанов: Власта нишани во Јанева, а пука во судот

Медиумската хајка што деновиве се води против Специјалното јавно обвинителство, според Павле Трајанов, лидерот на Демократски сојуз, е насочена и кон судот кој треба да одлучи дали првообвинетиот за случајот „Пуч“, Зоран Верушевски, ќе биде ослободен од притвор, објави „А1 он“. Тој очекува институциите да ја опструираат работата на специјалната обвинителка и да не соработуваат при обезбедување докази во постапките...

Отворени училиштата во Лос Анџелес

Училиштата во Лос Анџелес денеска повторно се отворени откако е утврдено дека заканите поради кои вчера беа затворени, се лажни. Во понеделникот вечерта на адреса на одборот за јавно школство во Лос Анџелес пристигнала порака со закана за напади на училиштата. Поради пораката, училиштата беа затворени. По полициската истрага, ФБИ заклучи дека не станува збор за веродостојна закана, објави градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик...

Затворени училишта во Лос Анџелес поради терористички закани

Сите училишта во Лос Анџелес се затворени поради неидентификувани терористички закани. Светските агенции јавуваат дека 634.000 ученици се вратени дома за истражителите да можат да пребараат повеќе од 1.200 основни и средни училишта. Портпаролката на одделот за образование, Елен Морган, ја објави одлуката, но не откри повеќе детали. Округот во кој школите се затворени, покрај Лос Анџелес, опфаќа и 30 помали населби. Заканите доаѓаат...

Коцијанчич: Европската комисија ги осудува заканите кон новинарите

Европската комисија им дава голема важност на слободата на изразувањето и на слободата на медиумите, изјави Маја Коцијанчич, одговарајќи на новинарско прашање за вчерашните наводни закани од опозицијата кон новинари блиски до власта. Коцијанчич потсети дека во извештајот за напредокот за Македонија се осудува заканувањето и застрашувањето на новинарите од кого било. - Тоа е наведено и во препораките за Македонија,...

Исламска држава им се закани на амбасадите на Јапонија и на Саудиска Арабија во Сараево

Властите во Босна и Херцеговина под засилени мерки за безбедност ги ставија амбасадите и резиденциите на Јапонија и на Саудиска Арабија, кои се најдоа под директна закана од напади од членови на џихадистичката група Исламска држава, информира весникот „Независне новине“. Информацијата на весникот е потврдена од Министерството за внатрешни работи, Министерството за надворешни работи на БИХ и од јапонската амбасада. -...

Иванов: Македонија се соочува со закани

Претседателот, Ѓорге Иванов вчера се сретна со шефовите на дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија во странство, во рамки на амбасадорскиот совет што се одржува во Министерството за надворешни работи. На средбата се разговарало за работата и активноста на македонската дипломатија, приоритетите поврзани со интеграцијата на земјата во Европската унија и НАТО, добрососедските односи и  регионалната соработка. Во фокусот на средбата со шефовите...

Разбојник однел 200.000 денари од скопско казино

Маскиран и вооружен разбојник ноќеска ограбил казино на улицата 11 Октомври во Скопје, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, разбојништвото се случило десетина минути по полноќ, во казиното „Слот“, каде сторителот, заканувајќи се со пиштол на вработените, одзел околу 200.000 денари и побегнал. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на разбојникот и за расчистување на случајот.

Тапанарот на „Еј-Си/Ди-Си“ осуден на домашен затвор

Фил Руд, тапанарот на легендарната рок-група „Еј-Си/Ди-Си“ (AC/DC), е осуден на осум месеци домашен затвор во Нов Зеланд поради поседување дрога и закани за убиство, пренесува „Би-Би-Си“. Тој првично ги отфрлил обвинувањата, но подоцна го сменил исказот. Шеесет и едногодишниот Руд, кој е родум од Австралија, според обвинението, се заканил дека ќе „исчисти“ еден од своите вработени. Згора на тоа, кога полицијата...

Кривична пријава за девет радовишани поради навреди и закани кон шумски полицајци

Девет жители на Радовиш се осомничени за спречување службено лице во вршење на службено дејство, односно дека навредувале и се заканувале на припадници на шумската полиција, кои сакале да одземат две запрежни коли, натоварени со нелегално исечени дрва. Инцидентот за кој се товарат осомничените, се случил на 2 јуни годинава, на улицата Плачковица во Радовиш, каде двајца од осомничените биле...

Кривична за кумановец кој изнудувал пари во име на паравоена формација

Секторот за внатрешни работи Куманово поднел кривична пријава против 47-годишниот А.З., жител на градот, кој се товари дека претставувајќи се како припадник на т.н. паравоена формација „Илирида“, се обидел да изнуди пари од жител на Липково. Според полицијата, осомничениот, во текот на мината година, од својот мобилен телефон, повеќепати му се јавувал и му праќал пораки со закани на М.М....

Британски научници тврдат: Се зголемува продажбата на мајчино млеко преку интернет

Истражување, спроведено од британски научници, покажало дека се зголемува продажбата на мајчино млеко од доилки, кое преку интернет го купуваат фетишисти, бодибилдери и болни од рак, јавува „Би-Би-Си“. Тим научници од Универзитетот „Квин Мери“ во Лондон тврдат дека млекото што се продава е непастеризирано и може да содржи опасни бактерии. Тие велат дека тврдењата дека мајчиното млеко го зајакнува имуниот систем...

Безбедносна конференција во Охрид: Современите закани не признаваат граници

Современите безбедносни закани не признаваат граници и добро е што сите тие се препознаени во националните документи и стратегии во земјите од регионот, што значи дека земјите треба колку што е можно повеќе да соработуваат кога се во прашање превенцијата и соочувањето со безбедносните закани. Со ваква оцена, на шестата Меѓународна конференција посветена на безбедноста, во организација на Факултетот за...

Мијатовиќ: Новите инциденти само ја дополнуваат задушената медиумска атмосфера

Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, реагираше поради неколкуте нови инциденти во Македонија, во кои новинари беа изложени на вербални и на физички напади. „Последните закани против медиумите се длабоко загрижувачки. Медиумите мора да останат слободни од закани за да се дозволат независни, критички и плурални гласови во општеството. Ги повикувам властите веднаш да ги испитаат сите овие...

Заев за „Ал Џезира“: Има закани за живот на опозиционери

Веруваме во конечна разврска, со која Никола Груевски ќе замине од политичката сцена, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во вечерашното интервју за „Ал Џезира“. - Ова е очекувана реакција од Груевски. Жално е што сака и ВМРО-ДПМНЕ да го повлече со него. Криминалот е околу Груевски и околу негови блиски соработници – рече Заев. Тој додаде дека во материјалот од прислушувани...

Могила под вода, Новаци под закана од нови поплави

Повеќе од 5.000 хектари земјоделско земјиште во општина Могила од ноќеска е под два метра вода. Дождот и наглото топење на снегот го зголемија нивото на Црна Река, која се излеа на истите места како пред месец и половина. „Атарите на селата Лознани, Новоселани се поплавени, а на селото Вашарејца му се заканува поплавување на куќите од пониските делови“, потврди градоначалникот Стевче...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...