fbpx
Таг: Zagreb

таг: zagreb

Хрватските граѓани и бизниси искажуваат поддршка за Украина [фото]

Неколку десетици граѓани, повеќето родители со деца, во саботата на главниот загребски плоштад „Бан Јелачиќ“ одржаа антивоен протест, искажувајќи поддршка за борбата за слобода на Украина под мотото #StandWithUkraine. На протестот, организаторите прочитаа соопштение за тековните случувања во Украина, истакнувајќи ги воените злосторства причинети од руските агресори и искажуваа загриженост за безбедноста на роднините, особено за оние кои се под...

Таткото што си ги задави трите деца е во стабилна состојба во болница во Загреб

Харалд Копиц (56), кој ноќеска околу 2 часот со раце ги задавил своите три малолетни деца во населбата Млинови во Загреб, главниот град на Хрватска, е во болница во стабилна состојба, јави „Јутарњи лист“. По грозоморното убиство на неговите деца (ќерка и син - близнаци на 7-годишна возраст, Копиц испил засега непознато средство во обид да се самоубие. Откако бил пронајден...

Грозоморно чедоморство во Хрватска: Татко си ги задавил трите малолетни деца

Грозоморно чедоморство ја шокираше Хрватска утрово - 56-годишен маж со раце си ги задавил трите малолетни деца во загрепската населба Млинови. Потоа се обидел да се самоубие, јави „Јутарњни лист“. Според неофицијалните сознанија на весникот, станува збор за разведен финансиски консултант од Виена, а децата најверојатно требало викендот да го поминат со него. Две од дечињата биле близначиња на 7...

„Тесла“ ќе го отвори првиот продажен салон во Хрватска

Најголемиот светски производител на електрични автомобили „Тесла Моторс“, наскоро во Хрватска ќе го отвори првиот продажен салон во земјата, известува „Јутарњи лист“. Откако во ноември минатата година во загрепскиот трговски центар „Avenue Mall“ го отвори својот прв изложбен салон, наскоро во „Загрепчанка“ ќе се отвори и првиот комплетен продажен салон во Хрватска. Во салонскиот простор во склоп на некогаш највисокиот облакодер...

Почина градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ

Почина долгогодишниот градоначалник на Загреб, Милан Бандиќ откако лекарите во загрепската болница „Свети Дух“ ноќеска не успеале да му го спасат животот. Тој бил примен со влошена здравствена состојба, предизвикана од срцев удар. Веста ја потврдија и градските власти кои изразија жалење за починатиот градоначалник. „Со длабока тага ги известуваме сограѓаните, соработниците, пријателите, хрватската јавност дека ненадејно почина градоначалникот Милан...

Дванаесет годишно девојче е првата жртва на земјотресот со јачина од 6,3 степени во Хрватска

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтеровата скала денеска во 12:19 часот ја погоди Хрватска. Најголеми материјални штети се забележани во градот Петриња, каде загинало 12 годишно девојче, јавија хрватските медиуми. Веста ја потврди и градоначалникот на Петриња, град со околу 25.000 жители кој се наоѓа на 45 километри јужно од главниот град Загреб. Земјотресот кој траел повеќе...

Во Загреб денеска почнува масовно бесплатно тестирање на корона вирус

Градската управа на Загреб, главниот град на Хрватска, од денеска организира масовно бесплатно тестирање за антигени за корона вирусот, со брзи тестови коишто даваат резултати за 15 минути, се вели во соопштението објавено на официјалниот веб-сајт на Град Загреб. Град Загреб за овој потфат набави 50.000 тестови со вкупна вредност од 3,5 милиони куни (околу половина милион евра). Акцијата ја...

Јавниот повик до авиокомпаниите за враќање на 148 граѓани од Малта и 226 од Загреб, ќе трае до вечер до 22 часот

Владата информира дека денеска објави јавен повик за организирање авионски превоз за пренесување на македонски граѓани во Македонија со моментален престој во странство, по претходно составена листа на пријавени патници од МНР. Соопштено е дека за дестинации за чартер летови се утврдени Малта – Скопје (148 патници) и Загреб – Скопје (226 патници). „Крајниот рок за организирање на летовите треба да биде до...

Контраспин: Што ако Мицкоски бил германски стипендист – и Орбан бил стипендист на Сорос, па го избрка од Унгарија

На средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, која се случи во рамките на Конгресот на Европската народната партија (ЕПП) во Загреб, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на прашањето на Борисов за ставот во однос на евроатланските интеграции, ја даде следната изјава „Вистиономер.мк“ ја оцени како спин: Тука не треба да има дилеми. Јас сум човек кој бил стипендист на...

Заев и Мицкоски им честитаа на ракометарите за победата над Словенија

Преку своите профили, премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчеравечер им ја честитаа победата на македонските ракометни репрезентативци кои со победа над машката репрезентација над Словенија од 25:24 ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. „Одличен почеток на нашата репрезентација на Европското првенство во ракомет. Вие сте нашата гордост и заедно се радуваме...

Голема акција за апсење во Хрватска поради аферата „Агрокор“

Уапсени се четворица од поранешните клучни раководители на концернот „Агрокор“ во Хрватска, во акцијата што почна рано утрово, а во чии рамки е претресена и „Кулмеровата палата“ во Загреб, сопственост на основачот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ. Според информациите во хрватските медиуми, Ивица Тодориќ не е во Хрватска. Уапсени се поранешниот шеф на финансии на „Агрокор“, Иван Црњац, поранешниот член на надзорниот...

Отстранети билбордите во Загреб што ја изнервираа Меланија Трамп

Рекламните билборди на училиште за странски јазици во центарот на Загреб на кои беше првата дама на САД, Меланија Трамп, се отстранети, а училиштето се извини откако доби закана за тужба од словенечкиот адвокат на Меланија. На билбордот на „Амерички институт“ со кој се рекламираат курсеви по англиски јазик, покрај фотографијата на Меланија Трамп пишуваше „Замислете си колку далеку може да стасате...

Хрватска се подготвува да ги „пензионира“ старите aвиони

Министерството за одбрана на Хрватска испрати официјален повик за прибирање понуди за купување на 12 ловци за военото воздухопловство на земјата, јави „Џејнс Дифенс Викли“. Набавените летала треба да ги заменат 12 советски „миг-21бис“ и школските „миг-21ум“. Хрватската војска испрати повик за понуди до амбасадите на САД, Израел, Грција, Шведска и на Јужна Кореја. Од првите три држави предмет на...

Србија не ја затворила границата за мигрантите, застојот бил поради „профилирањето“

По информацијата објавена во дел од медиумите дека Србија ја затворила границата со Македонија за мигранти, од бирото за соработка со медиумите на српското МВР ги демантираат овие наводи. Од бирото за РТС  соопштиле дека не станува збор за затворање на границата, туку дека почнало да се спроведува профилирањето на мигрантите, мерка што вчера во Загреб ја договорија шефовите на полициите на...

Извозот во Хрватска пораснал за речиси 10 проценти

Извозот на Хрватска за првите девет месеци од оваа година достигна 57,6 милијарди куни (7,51 милијарди евра), што е за 9,6 проценти повеќе во однос на истиот период минатата година, додека увозот порасна за 4,5 проценти, на 98,2 милијарди куни (12,81 милјарди евра), покажуваат податоците што ги објави Државниот завод за статистика. Наворешно-трговскиот дефицит на крајот на септември изнесувал 40,5 милијарди куни,...

Александар Поповски, кандидат за директор на Загрепскиот театар за млади

Македонскиот режисер Александар Поповски конкурирал за директор на Загрепскиот театар за млади, пишуваат хрватските медиуми. Според нив, на почетокот на ноември истекол и рокот за пријавување на кандидати, а на конкурот се пријавиле пет кандидати, од кои четворицата Хрвати. Медиумите шпекулираа дека фаворит на градските власти била кореографката и танчерка Снежана Абрамовиќ, па заради неа бил променет и статутот...

Повторно авонски линии Белград – Загреб

Белград и Загреб повторно ќе се поврзат со воздухопловна линија, а авионите на „Ер Србија“ на новата линија ќе сообраќаат двапати дневно. Српската национална компанија најави дека линијата ќе биде воспоставена на 12 декември. Летовите од Белград за Загреб ќе бидат во 7:35 и 18:20, а од Загреб за Белград во 10:05 и 20:40 часот. Повратниот билет за првиот лет закажан на 12...

Просечната плата во Хрватска е 721 евро

Во однос на истиот лански период номинално е зголемена за 0,1, а реално за 0,4 отсто
Просечната месечна нето-плата во Хрватска за август изнесувала 5.516 куни (721,5 евра), што номинално е за 0,3, а реално за 0,2 отсто пониско во однос на јули. Во однос на август минатата година, просечната месечна исплатена нето-плата номинално била поголема за 0,1, а реално за 0,4 отсто, покажуваат податоците на хрватскиот Државен завод за статистика. Просечната нето-плата во првите осум месеци...

Нови 473 случаи на ковид-19, три лица починале

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени  1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на ковид-19, и...