fbpx
Таг: загинати

таг: загинати

Сирија: Убиени 800 екстремисти

Повеќе од 800 екстремисти и околу 50 цивили загинаа од средината на септември во воздушните напади на коалицијата предводена од САД врз позициите на ИСИС и другите екстремисти, соопшти опозициската Сириска опсервација за човекови права. Како што прецизираше организацијата, чие седиште е во Лондон, меѓу убиените 746 биле припадници на ИСИС, а 68 членови на сирискиот разгранок на терористичката мрежа Ал...

(ВИДЕО) Пакистан: 58 загинати при судир меѓу автобус и камион

Педесет и осум лица загинаа, од кои 18 деца, при судир на автобус и на камион на автопат на југот во Пакистан, соопшти локалната полиција. Како што соопшти портпаролот на полицијата, Гулам Џокио, причина за сообраќајката била густата магла. Автобусот со 70 патници се движел од долината Сват кон Карачи, кога се судрил со камионот, по што експлодирал резервоарот. Автобусот целосно изгорел. Во несреќата...

(ВИДЕО) Десет полицајци убиени во серија напади во Авганистан

Најмалку 10 полицајци денеска загинаа во серија бомбашки напади на истокот на Авганистан, соопштија властите во Кабул. Седум полицајци утринава загинаа во провинцијата Логар, каде бомбаш-самоубиец влезе во седиштето на полицијата и ја активира експлозивната направа што му била врзана околу појасот. Тројца полицајци се убиени во провинцијата Нангархар, при екслозија на автомобил-бомба. Главното седиште на полицијата во Кабул вчера беше мета...

Бомбашки напад во училиште во Нигерија, најмалку 48 ученици загинаа

Во денешната експлозија на бомба, во средно училиште во градот Потискум, североисточна Нигерија, загинаа најмалку 48 ученици. - Бомбата експлодирала за време на утринскиот собир на учениците, пред почетокот на наставата. Експлозијата погоди многу ученици, но не можам да кажам колку бидејќи сега ги евакуираме жртвите во болница која е оддалечена само сто метри - изјави еден наставник. Ученици од Општо-научното...

Швајцарија: Свлечиште усмрти мајка и дете

Свлечиште кое прекрило куќа на југот од Швајцарија, усмрти 31-годишна жена и нејзината тригодишна ќерка, соопштија денеска швајцарските власти. Циришкиот весник „20 минутен“ на својата веб-страница објави дека спасувачите ги пронашле жената и детето во урнатините на куќата, во зафрлен дел во близна на Лугано. Полицајци, пожарникари и спасувачи со помош на кучиња-трагачи цела ноќ го пребарувале местото, надевајќи се дека ќе ги пронајдат мајката...

Единаесет деца убиени во Дамаск

Единаесет деца загинаа во североисточниот дел на Дамаск, во бомбардирање при кое е погодено училиште во квартот што е под контрола на бунтовниците, јавуваат невладини извори и активисти. - Единаесет деца загинаа во бомбардирањето на квартот Кабун, кој е под надзор на власта - соопшти активист за човекови права, додавајќи дека гранатите паднале врз училиштето. Видеоснимката од активистите од Кабун прикажуваат крвави тела...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...