fbpx
Таг: загинати

таг: загинати

Обвинителство: Криминалистите од Германија уште не се пристигнати

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, по написите објавени во медиумите во текот на денешниот ден, соопшти дека експертскиот тим од Федералната криминалистичка полиција на Германија, кој треба да помогне за утврдување на причините за пожарот во модуларниот Ковид центар во тетовската болница, треба да пристигне во земјава во следните неколку дена. „Во меѓувреме, тимот обвинители од тетовското и скопското...

Вистиномер: Во пожарот во тетовската модуларна болница не загинаа 30, туку 14 лица

Откако во Тетово избувна пожар, во кој до темел изгоре ковид центарот сместен во модуларната болница и откако стана јасно дека во трагичниот настан има и починати граѓани, медиумите почнаа да лицитираат со неточни бројки на починати што предизвика паника кај граѓаните и семејствата, анализира „Вистиномер“. Текстот објавен вчера го пренесуваме во целост: Медиумот Точка објави дека меѓу починатите имало и...

МЗ: Во тетовскиот ковид-центар имало 26 пациенти за време на пожарот, 12 се спасени и се вон животна опасност

Министерството за здравство ја информира јавноста дека во вчерашниот пожар што го зафати ковид центарот во Тетово загинаа 14 лица. За време на пожарот, во модуларната ковид болница биле згрижени 26 пациенти, при што 12 пациенти се спасени од пожарот. Тие се наоѓаат на лекување во тетовската болница и се надвор од животна опасност. Од ова министерство велат дека нема...

Престрелка на аеродромот во Кабул, еден Авганистанец загинал

Во престрелка во која учествувале авганистанските безбедносни сили, но и германски и американски војници со непознати напаѓачи на аеродромот во Кабул, утрово е убиен еден авганистански војник, а тројца се ранети, пренесува „Дојче Веле“. Според информацијата која Бундесверот (германската војка) ја објави на Твитер, престрелката се случила од 4:13 часот по локално време на северната порта на аеродромот, а нема...

Во земјотрес на Хаити загинаа најмалку 304 лица

Во потрес со магнитуда од 7,2 степени што вчера го погоди западниот дел на Хаити, загинаа најмалку 304 луѓе, а најмалку 1.800 се повредени. Земјотресот урнал голем број градби, меѓу нив и хотели и цркви. Ариел Анри, премиерот на Хаити поради огромните штети, прогласи едномесечна вонредна состојба. Урнати градби има и во главниот град Порт-о-Принс, на 125 километри источно од...

Бројот на жртви од големите пожари во Турција се искачи на осум

Бројот на жртви од големите пожари што беснеат во јужна Турција вчера се искачи на осум, соопштија властите. И вчера се вршеа евакуации, вклучително и на туристи, а голем број жители беа приморани да ги напуштат своите домови. За време на викендот, туристите, персоналот на хотелите и локалното население мораа да бидат евакуирани од популарните дестинации Бодрум и Мармарис преку морето,...

Возачот задремал – 10 луѓе загинаа во превртување на косовски автобус во Хрватска

Во тешка автобуска несреќа што се случи утрово околу 6.20 часот во Хрватска, на автопатот кај Славонски Брод, загинаа 10 лица. Автобусот на косовската туристичка агенција „Дева Турс“ сообраќал од Франкфурт до Приштина. Според хрватската полиција, автобусот во еден момент излетал од патот, а возачот потоа признал дека задремал. Тој е уапсен. Останатите 45 повредени патници добиле медицинска грижа во...

Најмалку 81 жртва од поплавите во Германија, околу 1.300 лица се водат како исчезнати

Расте бројот на загинати и исчезнати лица во големите поплави што го зафатија западниот дел на Германија. Најмалку 81 жртва е пријавена досега, а најсилно се погодени двете германски покраини Северна Рајна Вестфалија и Рајнската област-Пфалц, јавува Гардијан. Германските медиуми јавуваат за загрижувачки бројки на околу 1.300 лица кои се водат како исчезнати, а властите водат напор да ги...

Разорно торнадо однесе најмалку четири животи и остави пустош во Чешка

Силно торнадо придружено со град нанесе огромни штети во неколку села во Чешка и уби најмалку четири лица, а остави над 100 луѓе повредени. Во ужасното невреме вчеравечер, ветриштата откорнуваа цели дрва и покриви во југоисточните области Брецлав и Ходоњин, превртуваа автомобили и нанесоа други материјални штети, јави Би-би-си. Во најтешко погодените подрачја биле забележани ветришта од 220 километри на...

Во сообраќајна несреќа во Кисела Вода загинаа две лица, седуммина повредени

Во сообраќајната несреќа која синоќа се случи на крстосницата помеѓу булеварите „Србија“ и „Борис Трајковски“, загинале две лица а седуммина се повредени. МВР информира дека станува збор за „фолксваген пасат“ управуван од Р.А.(50) од Студеничани,  „мерцедес“  управуван од Х.С.(28) од Скопје, „фолксваген шаран“  управуван од З.И.(30) од с.Студеничани,  „хјундаи аксент“ управуван од О.А.(25) од с.Батинци, скопско и патничко возило „фиат...

Тројца уапсени по несреќата на жичницата во Италија – намерно ја онеспособиле безбедносната заштита

Три лица се уапсени утрово поради поради падот на кабината од жичницата кај езерото Маџоре во северна Италија во неделата, при што загинаа 14 лица. Според обвинителката Олимпија Баси, уапсени се 56-годишниот сопственик на компанијата чија била жичницата, 63-годишниот директор на жичницата и 51-годишниот инжинер Енрико Перокио, поради намерно онеспособување на сопирачката за итни случаи. Според обвинителството, тоа го сториле...

Стотици загинати во новите масовни бомбардирања на северот на Газа во Палестина

Израелските воени сили со авиони, хеликоптери и дронови, како и со тенкови и артилериски орудија го бомбардираат и гаѓаат северот на Појасот Газа, но копнена инвазија, засега нема, јави РТС. Новите воздушни напади се најголемата борбена активност во најновата ескалација меѓу Израел и палестинското радикално движење Хамас. Во претходните напади во изминатите четири дена во Појасот Газа загинаа најмалку 119 лица,...

Најмалку 40 жртви во Израел и Појасот Газа, во жестоките напади меѓу Израел и Хамас

Вооружениот конфликт меѓу Израел и Хамас ескалираше синоќа и ноќеска, со жестоки ракетни и воздушни напади во кои загинаа најмалку 35 лица во Појасот Газа и најмалку петмина во Израел. Палестинските сили испалија стотина ракети на Израел, кој, пак изврши силни воздушни напади на Појасот Газа. Военото воздухопловство на Израел го бомбардирале домот на највисокиот оперативец на Хамас, Салах Дахман,...

Либан прогласи тридневна жалост, бројката на загинати достигна 137, а околу 5.000 се повредени

Во Бејрут бројката на загинати достигна 137 лица, околу 5.000 се повредени, а 300.000 луѓе останаа без своите домови, се вели во последните извештаи на новинските агенции за билансот на загинати и повредени по катастрофалната експлозија што завчера го погоди главниот град на Либан. Во градот е воведена вонредна состојба во времетраење од две недели, а во државата е прогласена...

Бројките растат, најмалку 100 загинати и околу 4.000 повредени лица во експлозијата во Бејрут

Според последните извештаи за загинати и повредени лица во експлозијата со разорни последици во Бејрут, загинаа повеќе од 100 луѓе, а повредени се околу 4.000. Владата денеска ќе воведе вонредна состојба, а на итен состанок на Врховниот совет за одбрана беше одлучено да се формира посебна комисија за да се истражи причината за експлозијата во пристаништето во централниот дел на...

Силни експлозии го погодија попладнево Бејрут, има мртви и повредени

Главниот град на Либан, Бејрут попладнево го погодија силни експлозии, од кои има мртви и загинати. Либанските здравствени и безбедносни власти јавуваат за најмалку 10 загинати и најмалку 400 повредени лица. Експлозиите се случиле во пристанишниот дел на град, а првичните информации говорат дека најпрво се случила експлозија на нитрат или експлозив во депото на пристаништето, по што следувала...

Во напад во Сирија загинаа 33 турски војници, НАТО свика итна седница

Во вчерашниот воздушен напад во северната сириска провинција Идлиб загинаа најмалку 33 турски војници, јавуваат светските медиуми. Станува збор за најголема загуба на воен персонал од почетокот на офанзивата на турската армија во Сирија. Постојните информации посочуваат дека воздушниот напад го извршиле сириските воздушни сили, но весникот „Гардијан“ и дел од другите светски медиуми не ја отфрлаат можноста бомбардирањето...

Фактоје: Сеизмолошките истражувања во Албанија пред катастрофалниот земјотрес имаа намален буџет со години

Албанскиот сервис за проверка на факти „Фактоје“, неодамна (05.12.2019) ја aнализираше изјавата на раководителот на Катедрата за сеизмологија при Институтот за геолошки науки, енергија, животна средина и вода, Реџеп Коци, дадена три недели пред катастрофалниот земјотрес на 26 ноември. На околу 20 дена пред земјотресот, професорот Коци во интервју за телевизијата „Клан“ алармираше дека техничката инфраструктура на ова одделение е премногу...

Бројот на загинати од земјотресот во Албанија се искачи на 40, акцијата за спасување продолжува

Спасувачките тимови продолжуваат да трагаат по преживеани под урнатините на објектите во Албанија. Бројката за загинати лица утрово порасна на 40, а се стравува дека таа може да се зголеми со натамошното пребарување на срушените зданија во Тумане, Драч и другите албански градови, јавува Радио - телевизија Србија. Тлото во Албанија не престанува да се тресе. Регистрираните земјотреси и...

Град Скопје со 3 милиони денари помош за настраданите во земјотресот во Албанија

Советот на Град Скопје на денешната седница едногласно ја донесе одлуката за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Република Албанија. Со оваа одлука, како израз на солидарност за настраданите, Градот Скопје дава помош во износ од 3 милиони денари (48.700 евра), информираат градските власти. - Во рамките на нашите технички можности уште во текот на вчерашниот ден Град...

Путин можеби во петок да објави анексија на окупираните украински региони по квази-референдумите

Британското Министерство за одбрана објави дека рускиот претседател Владимир Путин веќе во петок би можел да објави анексија на окупираните територии на Украина, објави Гардијан. Ваквите информации доаѓаат на...