fbpx
Таг: загадување на воздухот

таг: загадување на воздухот

Теута Арифи ќе побара Владата зимава да го затвори „Југохром“

Ако комбинатот „Југохром“ не постави филтри, тогаш зимава треба да биде затворен. Вакво барање до Владата ќе достави градоначалничката на Тетово, Теута Арифи. Според неа, неработењето на комбинатот драстично ќе придонесе во воздухот да се намали концентрацијата на честичките штетни по здравјето на тетовци. - Ќе побараме „Југохорм“ да не работи до март 2017 година, ако не постави филтри. Така...

Во Тетово и во Лисиче вчера и денеска екстремно загадено

Многу високо ниво на аерозагадуваење утринава е измерено во скопските населби Центар и Карпош и во Тетово. Високо ниво на концентрација на канцерогените честички ПМ10 измерено е во Лисиче, Гази Баба, Битола и во Кичево. Средно ниво на аерозагадување забележано е во Миладиновце, Велес и во Кочани. Синоќа концентрацијата на честичките ПМ10 во Лисиче достигна 850 микрограми на еден кубен метар, што е...

Утрово најзагадено во Центар, Битола и Тетово

Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање во скопската општина Центар, во Битола и во Тетово покажуваат многу високо ниво на загадување на воздухот. Во Лисиче, Гази Баба, Ректорат, Кичево и во Велес мерните станции покажуваат високо ниво на концентрација на канцерогените честички ПМ10, а средно ниво на загаденост утринава има во Миладиновце, Кочани и во Кавадрци. Во...

Речиси сите мерни станици покажуваат многу виско ниво на аерозагадување

Многу висока концентрација на канцерогените честички ПМ10 попладнево е измерена на мерните станици во Карпош, Лисиче, Битола, Кичево, Велес, Тетово и во Кавадарци. Мерните станици во Центар, Гази Баба и во Кочани покажуваат високо ниво на аерозагадување, а во Миладиновце - средно ниво. Освен високо ниво на честичките ПМ10, во Центар и во Карпош висока концентрација имаат и честичките ПМ2,5. Во Тетово во 19 часот...

„Излези за воздух“: Надлежните не презедоа мерки, ќе следува граѓански одговор

Според здружените иницијативи „Излези за воздух“, Владата, Министерството за животна средина и просторно планирање и општините не презеле ниту една од краткорочните мерки за намалување на концентрациите на канцерогените честички ПМ10 и ПМ2,5, кои беа ултимативно побарани на протестот на 28 декември минатата година. „Сметаме дека надлежните, пред сè, Владата на РМ, МЖСПП и општините ја игнорираат оваа елементарна непогода...

ДОМ: Битката со загадувањето на воздухот треба да ја водиме сите

Партијата ДОМ му даде поддршка на утрешниот протест против загадувањето на воздухот во Скопје и ги повикаа сите граѓани да направат притисок врз властите за да преземат енергични мерки во битката против загадувањето кое Скопје го сместува меѓу најзагадените градови во светот. - Оваа битка треба да ја водиме сите, без разлика на нашите убедувања и припадност. ДОМ ги повикува политичките чинители...

Ковачевски: Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог, македонскиот јазик е апсолутно чист и еднаков со сите други јазици во Европа

Премиерот Димитар Ковачевски денес се огласи во јавноста за да ги демантира, како што нагласи, лагите и шпекулациите во врска со францускиот предлог и порачува дека македонскиот јазик ќе биде...