fbpx
Таг: Загадување на воздух

таг: Загадување на воздух

Заев и „О2“ се договориле дека ако треба ќе се зголеми буџетот за заштита од загадувањето

Премиерот Зоран Заев и заменик министерот за животна средина Јани Макрадули синоќа се сретнале со претставници од граѓанската иницијатива „О2 коалиција за чист воздух“ откако иницијативата најави дека ќе ја тужи Македонија до Европскиот суд за човекови права во Стразбур и ќе поднесе жалби до сите меѓународни институции поради алармантната загаденост во државата. На средбата, премиерот, коалицијата, граѓанските здруженија и...

„Југохром“ до полноќ ќе ги исклучи сите печки

Раководството на „Југохром“ постапи по одлуката на државниот инспекторат за животна средина, кој вчера донесе решение комбинатот да ги исклучи сите печки поради непочитување на крајниот рок за поставување филтри на оџаците, кој истече пред два дена. Генералниот директор на „Југохром“, Васко Скендеровски, во телефонска изјава рече дека од синоќа етапно почнале со исклучување на печките и дека до полноќ сите...

Протест на вработените од „Југохром“

Министерството за животна средина да престане да врши притисок врз комбинатот „Југохром“ за негово затворање, сите вработени да се вратат на работа на 1 март годинава, а раководството да го имплементира процесот на поставување филтри на фабриката. Ова се трите барања што денеска вработените на „Југохром“ и синдикатот ги упатија на денешниот протест одржан пред фабриката. - Ако не се исполнат барањата,...

Викендов тетовци дишеа екстремно загаден воздух

Изминатиов викенд тетовци дишеа екстремно загаден воздух. Во вечерните часови, концетрацијата на честичките ПМ10 беше 12 пати поголема од дозволената. Студеното време и големото аерозагадување беа причина голем број граѓани овие два дена да останат во своите домови. Од тетовскиот инспекторат за животна средина велат дека граѓаните најчесто пријавуваат палење на мали депонии, но и неконтролирано чадење на одделни фабрики за...

„Излези за воздух“: Ако за пет дена Владата не преземе мерки, ќе го радикализираме протестот

Еколошките здруженија и инцијативи, на пет дена пред истекот на рокот што тие им го дадоа на надлежните да го решат проблемот со енормното аерозагадување, не се оптимисти дека ќе бидат применети мерките што тие им ги предложија на властите. Досега не е спроведена ниту една од мерките што еколошките здруженија ги предложија на протестот на 28 декември пред Владата и тие најавуваат дека ќе преземат радикални мерки...

Вонредни мерки поради загадувањето: трудниците и хронично болните да останат дома

Владата на вонредна седница расправала за зголеменото ниво на загаденост на воздухот, при што донела повеќе заклучоци и препораки. Оттаму информираат дека се препорачува на сите работодавци во Скопје и во Тетово, да ги ослободат од работни обврски бремените жени, лица постари од 60 години со респираторни и со кардиоваскуларни заболувања, како и лица помлади од 60 годишна возраст со дијагноза астма...

Во Иран затворени училиштата поради загадување на воздухот

Повеќето училишта во Иран утре ќе бидат затворени поради високото ниво на загадување на воздухот кое веќе неколку дена ги надминува дозволените вредности. Училиштата ќе бидат затворени во Техеран и во околните градови, како и во провинцијата Алброз, во западниот дел на Иран. Властите одлучиле да ги затворат училиштата и во централните индустриски градови Арака и Исфахан. Властите им препорачаа на...

Граѓаните порачаа: Сакаме чист воздух сега и овде!

Неколку стотини граѓани со транспаренти „Мислам значи дишам“, „Стоп смог сега“, „Имате ли план“, „Сакам Дедо Мраз да ми донесе воздух“, точно напладне се собраа пред просториите на Град Скопје на протест против загадувањето на воздухот. Собраните граѓани на надлежните им порачаа дека сакаат „чист воздух сега и овде“. - Овде сме да го изразиме нашиот револт од загадувањето на воздухот...

Битолчани в сабота ќе протестираат против загадениот воздух

Здружението на граѓани „За нас се работи“, утре во 18 часот на плоштад Магнолија ќе организира протестен собир за итно решавање на проблемот со загадувањето во Битола. „Причина за овој повик е алармантната долгогодишна состојба со загадениот воздух во градот и во околината. Во текот на нашето досегашно дејствување, за жал, не успеавме да ги лоцираме точните загадувачи, но тоа...

Битолчани в сабота ќе протестираат поради загаденоста на воздухот

Членовите на битолското здружение „За нас се работи“ денеска ги повикаа граѓаните на Битола в сабота да излезат на протест на плоштадот Магнолија поради алармантната долгогодишна состојба со загадениот воздух во Битола и во околината. Здружението вели дека вината за загадувањето е кај сите нас. „Секако решението на овој горлив и долгогодишен проблем е, пред сè, во политичката волја, односно, волјата...

ВМРО-ДПМНЕ до СДСМ: Каде беа мерните станици за загадување на воздухот во ваше време?

СДСМ упорно бега од одговорот на прашањето каде беа мерните станици за загадувањето на воздухот од нивно време, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на обвинувањето од опозицијата за загадувањето на воздухот. Од владејачката партија велат дека СДСМ треба на јавноста да ѝ одговори зошто не може да се направат споредби со периодот пред 2006 година за ефектите од мерките што се преземаат. „Дали СДСМ...
Совет за безбедност фото: кабинет на претседателот

Пендаровски го свика Советот за безбедност за францускиот предлог

Претседателот Стево Пендаровски за утре закажа седница на Советот за безбедност. На дневен ред на седницата ќе биде модифицираниот предлог на француското претседателство со ЕУ за почеток на пристапните...