fbpx
Таг: загадувачи

таг: загадувачи

ДИЖС по проверките за загадената вода во канали за наводнување во Кочанско нема да ја затвори „Пејпер Мил“

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) информира дека, по пријавување за загадување на водите во Кочанско, спроведен е надзор на посочени локации на западниот и на источниот дел на градот. Во западната зона немало основа за постапување на инспектор, бидејќи белата течност што била забележана покрај патот потекнува од излевање на шахта на колекторот поради обилните дождови, соопштија од ДИЖС. „Дезинформација...

Граѓаните кои пријавиле загадување ќе добијат извештај што преземала инспекцијата

Пријавите на граѓаните за загадување на воздухот, водата или почвата повеќе нема да лутаат. Со новата онлајн платформа, која ја презентираа Државниот Инспекторат за животна средина и Институтот за комуникациски студии, изработена во рамките на кампањата „Разбистри сè“, претставките тие ќе одат директно до инспекторите, кои ќе можат навремено и ефикасно да постапуваат по нив. Новата платформа ќе ги собира...

Лабораторијата на МЖСПП наскоро ќе се санира, догодина стартува акредитацијата

Избрана е фирмата која треба да изврши реконструкција и санација на просториите на Централната лабораторија на Министерството за животна средина што е предуслов за да почне процесот за акредитација на лабораторијата. Фирмата „Свеан Инвест ДОО Скопје“ треба во рок од две недели, поточно до 20 декември да изврши реконструкција и адаптација на просториите на Централната лабораторија на МЖСПП, сместена...

Мирослав Богдановски: Подгответе се, зимава ќе има високи казни за загадувачите на воздухот

Првиот човек на Инспекторат на Град Скопје, Мирослав Богдановски, е на чело на сектор кој има 11 инспекции, а најчесто е во фокусот на јавноста кога таа бара акција против оние кои палат огнови на отворени површини и загадуваат. Мета разговараше со Богдановски на тема: Колку може да стори градската инспекција да се намали загадувањето на воздухот во Скопје? Деновиве...

ДЗР контра Макрадули: Ревизорскиот наод дека индустријата загадува е точен

Сите податоци кои се презентирани во Меѓународниот ревизорски извештај за квалитет на воздухот, кој неодамна беше објавен од страна на Државниот завод за ревизија се релевантни и се обезбедени од надлежни институции од страна на ревизорскиот тим, се вели во писмената реакција на Државниот завод за ревизија, откако „Мета“ побара коментар на изјавата на Јани Макрадули, заменик-министерот за животна средина...

Од 8.000 до 20.000 евра казни за четири загадувачи во Скопје по вонредните контроли

Во месец декември инспекторите за животна средина на Град Скопје извршиле осум вонредни контроли во индустриски објекти кои се под ингеренции на градот при што биле утврдени пречекорувања на емисиите на штетни гасови кај четири од нив, стои во Информацијата што ја изготви градскиот Инспекторат за активностите на инспекциите поврзани со справувањето со аерозагадувањето. Загадувачите, чии имиња Градскиот инспекторат не...

Со два дрона, камери и со повеќе инспектори, град Скопје ќе се бори против загадувачите

За само пет дена, откако град Скопје упати апел до граѓаните да не ги пријавуваат загадувачите на воздухот во Скопје на социјалните мрежи туку на надлежните инспекции на дежурниот телефон 193, добиени се 42 пријави од граѓани, градската комунална инспекција интервенирала по сите поединечно, при што на 10 локации кои биле на јавни површини, бил изгаснат пожар. Останатите пријави...

Инспекторатот со дрон го снимал и следел дивото фрлање и палење отпад

На подрачјето на Скопје состојбата со загадениот воздух е веќе под прагот на алармирање, извести Државниот инспекторат за животна средина на својата Фејсбук страница, повикувајќи се на податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на воздухот од 31 јануари. „Се прекинува епизодата за надминување на прагот за алармирање за две мерни места во Скопје Лисиче и Ректорат за два...

Павле Трајанов предлага со дронови да се откриваат загадувачите на воздухот

Демократскиот сојуз предлага со дронови да се детектираат загадувачите на воздух во Скопје и во другите градови со голема концентрација на штетни честички во воздухот, како Тетово, Куманово и Битола. Од партијата на Павле Трајанов велат дека малиот број на "еколошки инспектори" не можат да се справат со загадувачите на воздух, посебно тие што користат искористено моторно масло или масло...

Од големите загадувачи, инспекторите утврдиле проблеми и ја казниле само „Дрисла“

Инцинераторот, односно направата во која гори медицински отпад во скопската депонија „Дрисла“ е единствениот од 15-те големи капацитети контролирани од Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС), за кој во последниов период се изречена казнени мерки. „Дрисла“ доби казна од 8.500 евра и обврска до средината на февруари да вгради соодветни филтри. Директорот на инспекторатот, Мирослав Богдановски денеска, презентирајќи ги програмата за...

Уставниот суд одлучи, недела останува неработен ден

Уставниот суд одлучи да не се поведе постапка за иницијативата која беше поднесена од Стопанската комора на Македонија и недела да остане неработен ден. Портпаролката Христина Беловска по седницата соопшти...