fbpx
Таг: заедница

таг: заедница

Треба да им се овозможи бесплатен адвокат на луѓето кои не можат да си дозволат да платат

Во Северна Македонија мора да се специфицираат сервисите и правното зајакнување за да се обезбеди пристап до правда. Имаме недостатоци во смисла на обезбедување правна помош во кривична постапка, односно правна одбрана на луѓето кои не можат да си дозволат правна помош. Ова е еден од заклучоците од денешната Конференција на тема „Пристап до прaвда пристапни сервиси и зајакнати...

МКЦ Битола се домаќини на 15 волонтери од пет земји од Западен Балкан

Волонтерството е глобален феномен, тоа е паметно вложување на време и капацитети во заедницата, велат од МКЦ Битола. Тие деновиве се организатори на Меѓународен волонтерски камп Битола отворен град. „Домаќини сме на 15 волонтери од пет земји од Западен Балкан. Интеркултурното учење, растот и развојот на младите во креативна и ангажирана средина се основни карактеристики на кампот. Самиот камп промовира...

„Час за час“ нова дигитална платформа за поврзување на заедницата

„Час за час“ е онлајн платформа за поврзување на заедницата која е имплементирана од Здружението на граѓани „Младите можат“. Концептот на „Временска банка“ е начин на трошење на еден час време за да му помогнете на некој друг преку вештините што вие ги поседувате и на тој начин да си овозможите себеси да заработите кредит од еден час за...

Конференција „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“: Транспарентноста е клуч за довербата во институциите

Во организација на Фондацијата „Метаморфозис“, денеска започна 15. Меѓународна конференција „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“. Конференцијата која продолжува и утре се одржува во „Холидеј Ин“ е завршен настан на четиригодишниот проект ACTION SEE (Одговорност, технологија и мрежа на институционална отвореност во Југоисточна Европа) во кој седум организации од Западниот Балкан и Обединетото Кралство ги соединија своите напори за промовирање...

Граѓаните може да добијат парно и пред почетокот на грејната сезона

Иако грејната сезона почнува на 15 октомври, граѓаните може да добијат парно греење доколку прогнозата на УХМР за следниот ден предвидува температура пониска од 12 степени и Регулаторна комисија донесе одлука да се пушти греење. Од 1 октомври, „Балкан енерџи груп“ е подготвена на оваа законска обврска. - Во согласност со законските прописи, грејната сезона може да почне секој ден почнувајќи од денеска,...

УСАИД додели награда за Младинско граѓанско учество

Проектот на УСАИД за граѓанско учество додели награда за Младинско граѓанско учество на двајца поединци и една неформална младинска група. Наградата им беше доделена поради нивната силна посветеност и преземање на важни активности кон позитивни промени за животот во нивната заедница и за општеството. „Ги охрабрувам добитниците на наградата, како и целата младина во Македонија да работат заеднички за да се постигнат позитивни...

И српските министри го замрзнаа учеството во владата на Косово поради законот за Трепча

Mинистрите на Српската листа одлучија да го замрзнат учеството во работата во владата на Косово, поради усвојување на законот за рудникот Трепча. Заменикот на премиерот на Косово, Бранимир Стојановиќ, министерот за администрација и локална самоуправа Љубомир Мариќ и министерот за заедници Далибор Јевтиќ во заедничко соопштение изјавиле дека им е оневозможено правото како членови на Владата да учествуваат во расправата за теми,...

Италија ги легализираше истополовите заедници

Италијанскиот премиер Матео Ренци ја оцени како „историска“ денешната одлука на Сенатот да ја поддржи легализацијата на заедниците на истополовите двојки. Припадниците на ЛГБТ-заедницата, сепак, изразија длабоко незадоволство затоа што законските измени не подразбираат и право хомосексуалните двојки да посвојуваат деца. Изминатите месеци во повеќе италијански градови беа одржани протести на кои се бараше легализација на истополовите заедници.

Еврејската заедница одбележува 72 години од холокаустот на македонските евреи

Со комеморации во Скопје, Битола и во Штип, еврејската заедница во Република Македонија денеска ќе одбележи 72 години од депортацијата и холокаустот на 7.144 македонски Евреи во концентрацискиот логор Треблинка. Делегации од Еврејската заедница вчера, како и на секој 10 март минатите години, ги посетија Битола и Штип – градови во кои до 1943 година имало големи еврејски заедници. Централното одбележување...

Отворен „Центар за заедницата“ за помош на граѓаните

Центар за заедницата од денеска почна да работи во Општина Центар. Овој центар ќе треба да им помогне на граѓаните активно да се вклучат во работата на локалната единица. Центарот е финансиран од Фондацијата „Отворено општество - Македонија“ и во него ќе работи тим од тројца кои ќе им даваат правна помош или ќе ги советуваат граѓаните за полесно...

Членови на ЛГБТ-заедницата го блокираа влезот на Јавно обвинителство

Околу 30 луѓе од ЛГБТ-заедницата денеска го блокираа влезот на Јавно обвинителството, во знак на револт затоа што досега нема заврница за ниту еден случај кога оваа заедница била мета на напади. Тие, со транспаренти, побараа да се решат овие случаи, како и последниот кога беше нападнато кафулето „Дамар“, на годишнината од формирањето на ЛГБТ-заедницата.  

Уставен суд ја отфрли иницијативата за „Треска“, од „Шанса за Центар“ предупредуваат за преизграденост

Откако вчера Уставниот суд ја отфрли иницијативата на адвокатката Сузана Јошевска и Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ да се оцени уставноста на одлуката со која е изменет ДУП Буњаковец...