fbpx
Таг: заедничка комисија

таг: заедничка комисија

Пендаровски: Јазикот и историјата ѝ го даваат идентитетот на Северна Македонија – а јазикот не е бугарски

Тие велат дека постојат етнички Македонци…. Но дека одеднаш, сме се разбудиле едно утро и сме рекле: „Аха! Сега сме всушност етнички Македонци, а вчера бевме етнички Бугари. Така што, тоа е апсолутен историски нонсенс, вели претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски во интервју за влијателниот ЕУ Обсервер, зборувајќи за тезите на официјална Бугарија за прашањата за идентитетот...

Заедничката бугарско-македонска комисија го заврши дводневниот состанок без резултати

Пропадна уште еден обид македонските и бугарските историчари да се приближат во ставовите и да постигнат договор околу клучните прашања, околу кои се спори со месеци. Членовите на Комисијата се судрија околу придавката „македонски“, но и околу цар Самоил, па недоразбирањата ескалираа до тој степен, што и македонските и бугарските историчари одбиваат да ги потпишат записниците за состаноците, пишува...

Нема „план Б“ на патот за членство во ЕУ, изјави Заев

Не сакам да разговарам за „план Б“, мора да успееме, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање, дали државата има „план Б“, ако во декември не започнат преговорите за членство со ЕУ. Тој додаде дека како премиер никогаш во Владата не разработувале „план Б“, бидејќи во тој случај би се откажале од „план А“. Во однос на недоразбирањата со Бугарија и...

Бугарски професори, научници и историчари го осудија Меморандумот на официјална Софија против Македонија

Вкупно 34 бугарски историчари, професори и научници кои работат и живеат во Бугарија или во странски земји, упатија јавно писмо со кое го осудуваат Меморандумот што официјална Софија го упати до членките на ЕУ, поставувајќи црвени линии и сериозни историски претензии за приклучувањето на Северна Македонија на ЕУ. Во писмото што го објави mediapool.bg, потписниците, меѓу кои се и историчарот...

Бечев: Реториката на бугарската власт ќе го засили ВМРО-ДПМНЕ

Одговарајќи на познатата реторика во политичкиот и медиумскиот простор во Бугарија во изминативе неколку седмици, за зовриениот котел со прашањето на националниот идентитет на Македонците, за македонскиот јазик и за Гоце Делчев, познатиот професор и аналитичар Димитар Бечев во колумна за Радио Слободна Европа на бугарски јазик порачува дека диктатот на Бугарија кон Северна Македонија од позиција на сила...

Можната блокада од Софија за Скопје за во ЕУ отстранета – заканите остануваат

Можноста од блокада за добивањето датум за преговори на Република Северна Македонија за пристапување во Европската унија, што ја одбележа неделата, е отстранета, но заканите од Софија за целиот процес на интеграција на земјата остануваат.  Ова е епилогот на една краткотрајна тензична ситуација која се создаде, се чини, со ништо предизвикана, а која е врзана со работата на комисиите на...

Бугарското ВМРО ќе ја напушти владата ако Софија ја поддржи Македонија за членство во ЕУ

Бугарскиот вицепремиер за јавен ред и безбедност и министер за одбрана, истовремено и претседател на бугарската политичка партија ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов, викендов порача дека тој и неговата партија нема да го поддржат членството на Северна Македонија во ЕУ. Тој побара истиот став да го усвои и владата на Бугарија, а во спротивно неговата партија ќе ја напушти владејачката коалиција. Каракачанов...

Интерпретирајќи го претседателот Радев, бугарски портал ја промаши изјавата

Во навистина куса вест за средбата вчера на бугарскиот претседател Румен Радев со бугарските членови на Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Бугарија и Северна Македонија, бугарскиот портал „Аларма“ си дозволи прекажување, односно слободна интерпретација на изјавата на Радев. И притоа сосема погрешно ја пренесе изјавата, односно ја прекрои изјавата и изнесе невистини за тоа што го...

Во Софија бугарско-македонската комисија ќе расправа за Гоце Делчев

Во Софија на најновиот состанок на заедничката македонско-бугарска експертска комисија, денеска ќе се расправа за ликот и делото на Гоце Делчев и чиј е овој македонски револуционер, кој се борел за автономна Македонија. На вчерашниот дел од дводневниот состанок, експертите во Софија работеле по претходно разменетите предлог идеи за усогласување на препораки за учебниците за седмо одделение во Република Македонија...

Сфетас: Договорено е дека Словените немаат никаква врска со античките Македонци

Постигнат е договор за неколку важни историски прашања меѓу Скопје и Атина, меѓу кои е ставот дека Македонците како Словени немаат никаква врска со античките Македонци, дека античката македонска историја и култура се дел од античката грчка култура што имала влијание врз светската култура. Тоа за грчкиот весник „Етнос" го кажува Спиридон Сфетас, член на Заедничкиот интердисциплинарен комитет на...

Димитров: Не е разговарано за бришење на „Македонија“ во бугарските учебници

На втората седница на заедничката комисија на Бугарија и Македонија за образовни и историски прашања не се разговарало за отстранување на името „Македонија“ од учебниците во Бугарија, порача претседателот на Комисијата, Ангел Димитров, демантирајќи ја информацијата од една политичка партија, која се повика на македонски медиум, како „неточна интерпретација“. На седницата се разговарало за учебниците во двете земји и за...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...