fbpx
Таг: забрана за увоз

таг: забрана за увоз

Полска и Унгарија забранија увоз на украински производи, ЕУ реагира

Полска и Унгарија се одлучија да воведат забрана за увоз на украинско жито, млечни производи, шеќер, овошје, зеленчук и месо до крајот на јуни, јавува Би-би-си. Веднаш по донесувањето на ваквата мерка, од Европската комисија се огласија со отфрлање на воведените забрани од двете земји-членки на ЕУ. Од ЕК велат дека нема да толерираат еднострани потези, нагласувајќи дека сите...

Македонската влада ќе забрани увоз на нафта од Русија поради воената агресија врз Украина

Македонската влада ќе ги следи политиките на ЕУ и ќе воведе забрана за увоз на руска нафта во земјава, информираше денеска министерот за економија Крешник Бектеши по најновата одлука на Европската Комисија да забрани увоз на руско дизел гориво. Во одговор на новинарско прашање за тоа колкаво количество на руска нафта се увезува во земјава, министерот Бектеши одговори: „Согласно податоците што...

Возиме крш – просечната старост на автомобилите и автобусите се искачи на 19,5 години [инфографик]

По македонските патишта се вози крш од возила, чија што просечна возраст се зголемува од година во година. Нови загрижувачки податоци објави Државниот завод за статистика (ДЗС) за тоа каква била старосната возраст на возилата на крајот од 2021 година. Неславен рекорд на возниот парк е достигнат кај сите видови возила, но најзагрижувачка е состојбата кај регистрираните автомобили и...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...