fbpx
Таг: забрана за сообраќај

таг: забрана за сообраќај

Забрана за камиони утрово само на Маврово – Дебар

Забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар утрово сè уште е на сила. Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенцијата на дежурните служби. Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица, информира Автомото сојуз на Македонија (АМСМ). Интензитетот на сообраќајот...

Сообраќајот се одвива отежнато, кашест снег на коловозите

Сообраќајот на државните патишта утрово се одвива отежнато и во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од кашест снег, соопшти Автомото сојуз на Македонија (АМСМ). Забрани за тешки товарни возила изутрина од 7.15 часот е воведена на патот Дебар – Струга, а се уште трааат забраните и на патиштата крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку Стража, Струга...

Лавина кај Маврово-Дебар, забрани за камиони на неколку превои

На планинскиот превој Ѓавато денеска во 7 часот е укината забраната за тешки товарни возила. Од 6 часот, пак, повторно е во целосен прекин сообраќајот на патот Маврово - Дебар, поради снежната лавина што падна синоќа околу 18 часот кај Бигорскиот манастир, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). Забрани за тешки товарни возила има на патните правци Струга – граничен премин Ќафасан,...

Забранет сообраќајот на некои превои и патни правци, на некои само за камиони

Поради обилните снежни врнежи, прогласена е забрана за движење на тешки товарни возила на планинските превои Пресека, Буково и кон граничниот премин Ќафасан. На Буково сообраќајот е забранет и за автомобили. Од 15 часот на патниот правец Тетово - Попова Шапка воведена е забрана за сообраќај на камиони и автобуси. Забрана за движење на камиони има и на патот Маврово...

Забрана за камиони на Стража и на Пресека

Забрана за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци Маврово - Дебар, Ресен - Битола, Гостивар - Кичево, преку планинскиот премин Стража, како и на планинскиот премин Пресека, соопшти Автомото-сојузот на Македонија. Патниот правец Скопје - Македонски Брод преку Јасен е непрооден. Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест...

Сообраќајот и понатаму во зимски услови, забрани за тешки возила на неколку патишта

Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на патните правци Маврово - Дебар, Кочани - Делчево - граничен премин Делчево и Берово - Виница - Кочани, а за другите возила задолжително е користење на зимска опрема, соопшти утрово Автомото-сојузот на Македонија. Оттаму информираат дека забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец од Дојранска раскрсница - Дојран од...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...