fbpx
Таг: забелешки

таг: забелешки

Општина Охрид започнува реализација на проектот „Ваш реонски општинар“

Со проектот „Ваш реонски општинар“ охридските локални власти прават обид да се доближат до граѓаните со цел да им се овозможи на лице место да се примаат забелешки за комуналните проблеми со кои тие се соочуваат, да се увиди состојбата на самото место, односно улица и да се постапи по сите забелешки кои се во надлежност на Општина Охрид. Со...

Опозицијата бара пописот да биде усогласен со стандардите на ЕУ

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска на прес-конференција во Собранието побара попис кој што би се одржувал по примерот на пописите кои што се одржуваат во сите членки на Европската унија. „Тој попис ќе биде усогласен и ефективен за Република Македонија и ќе даде податоци кој што ќе бидат од полза за планирањето на идниот развој на државата. За жал...

Нема да го повлечеме Законот за медиуми, вели Манчевски

Законот за аудио и аудиовизуелни услуги нема да биде повлечен, но остануваме отворени за дискусија, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, во врска со забелешките од одредени здруженија дека законот е противуставен и дискриминаторски. - Би сакал да знам зошто овие здруженија на многуте јавни дебати што ги имавме не го искажаа овој став, туку го...

Новиот закон за возила предвидува еколошки налепници и посебни таблици за таксистите

Министерство за економија е во процес на подготовка на предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за возила. Со предлог-законот се воведуваат посебни таблици за такси возилата и се воведуваат еколошки налепници за возилата. „Предлог-законот има за цел да ги уреди постапките за остварување на заштитата на правата и правните интереси на физичките лица, правните лица, како и заштитата на јавниот...

ОБСЕ/ОДИХР: Изборите минаа во согласност со меѓународните стандарди

Вчерашните избори минаа во согласност со меѓународните стандарди и продонесоа за зајакнување на довербата во демократскиот процес, заклучија меѓународните набљудувачи преводени од ОБСЕ/ОДИХР и од делегацијата од Конгресот на локални и регионални власти при Советот на Европа. - Иако процесот сè уште не е завршен, на овие избори се виде напредок во демократскиот процес на оваа земја и довербата на гласачот...

Новинарските здруженија бараат 30 милиони евра за МРТ од буџетот на државата

Здружението на новинарите на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Советот за етика во медиумите на Македонија до Министерството за информатичко општество и администрација доставиле забелешки за нацрт-законот за изменување и за дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Новинарските организации сметаат дека еден процент од буџетот на државата треба да се одвои за финансирање...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат итна седница за договорот со Бугарија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат јавна, отворена и итна седница во врска со најавата за потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија. Пратеникот Илија Димовски на прес-конференција изјави дека пратениците во Собранието треба да го разгледаат договорот и да донесат заклучоци дали треба да се потпише во ваква форма. - Примената на овој договор без конструктивните забелешки и предлози кои ние ги...

Милошоски: Договорот со Бугарија има слабости, треба да се подобри преку пет точки

Во следниот период, наместо да брза и да брка датум за потпишување на македонско-бугарскиот договор,Владата треба да работи за подобар квалитет на текстот за постигнување на еден договор што ќе значи и заемна почит на двата народа и заемно признавање на двете држави, на двете култури и заемна соработка за перспективата на Македонија и на Бугарија како соседи. Ова денеска...

Судиите Неделкова и Џолев најавија тужби против Судскиот совет до Управниот суд

Судиите Иван Џолев и Лидија Неделкова најавија дека ќе поднесат тужби до Управниот суд заради одлуките на Судскиот совет, кој ги одбил нивните приговори во врска со резултатите од вонредното оценување на кандидатите за претседатели на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1, пишува „Алсат М“. Џолев и Неделкова велат дека нивните забелешки биле поткрепени со факти, а при оценувањето...

Јанева и СЈО се повлекоа од камерите, a не ги коментираат ни изјавите на ЕК, Хан и на Кукан

Специјалното јавно обвинителство не ги коментира изјавите на еврокомесарот Јоханес Хан и наодите од извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, во делот за работата на СЈО, како и изјавите на европратеникот Едвард Кукан. Од СЈО во средата побаравме, но не добивме коментар на изјавите и на извештајот, а вчера откако се јавивме во службата за односи со јавноста,...

„Студентски пленум“ ќе организира средба со студентите на платото на УКИМ

„Студентски пленум“ ќе организира средба со студентите на 12 октомври (среда) на платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Тие ги повикуваат студентите, доколку имаат идеја, желба, поплака или конструктивна забелешка, да им ја кажат во рамките на тој „Отворен пленум“. - Досега слушнавме голем број проблеми со кои студентите секојдневно се соочуваат. Затоа мислиме дека е време да се собереме...

Партиите запнаа со измените на Изборниот законик што ги договорија пред два дена

Координацијата во Собранието на која требаше да се прецизираат измените на Изборниот законик, кои во средата ги договорија претставниците на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, денеска беше двапати откажана, а пратениците заминале на работен состанок во Министерството за правда, јавува „Телма“. Политичките партии, два дена по постиганиот договор, според информациите, запнале околу деталите од измените на Изборниот...

Сопки уште на почетокот за Анкетната комисија

Членовите на Анкетната комисија за скандалот со прислушувањето не го усвоија деловникот за работа. Седницата на која пратениците треба да ги договорат правилата за работа на комисијата е одложена за четврток, откако утре напладне претставници од партиите ќе се координираат за да усвојат заеднички деловник. На првата седница, членовите на комисијата од ВМРО-ДПМНЕ реагираа зашто предлог-деловникот им бил испратен на...

ОН: Македонските власти да ги известат сите прислушувани

Комитетот за човекови права на Обединетите нации во својот последен извештај за состојбата со човековите права во Македонија, објавен вчера, бара од властите во земјава да ги известат сите граѓани што биле цел на нелегалното прислушување, за да можат да ги искористат правните механизми заради нарушеното право на слобода на изразување и на приватност. „Државата треба да ги преземе сите...

Либералите за договорот: Рано е да се слави

„Либералната партија на Македонија смета дека е рано да се слави и повикува на внимателност во опозициската јавност“, се вели во дел од соопштението на ЛПМ, во кое е сумиран ставот на партијата во врска со договорот за решавање на политичката криза што вчера го постигнаа лидерите на четирите најголеми партии, со посредство на Европската унија и на САД. Од...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...