fbpx
Таг: YouTube

таг: YouTube

Песната „Бејби Шарк Денс“ со 10 милијарди прегледи стана најгледано видео на Јутјуб на сите времиња

Видеото „Бејби Шарк“ или на англиски „Baby Shark Dance“ кое во 2020 година најгледано видео со своите 7,1 милијарда прегледи и ја надмина песната „Despacito“, на почетокот на годинава достигна рекордни 10 милијарди прегледи што го направи најгледано на сите времиња. Јужнокорејската компанија „Пинкфонг“ за стримање на детски видеа на истоимениот Јутјуб канал за прв пат ја сподели веста на...

Јутјуб ја тестира апликацијата „Smart Downloads“ што ќе овозможува симнување на видеата

Јутјуб платформата деновиве ја тестира апликацијата позната како „Smart Downloads“ што на корисниците ќе им овозможи опција за сминување на 20 видеа неделно кои ќе бидат достапни за проследување без користење на интернет. Aпликацијата ќе биде достапна само за претплатениците на Premium YouTube услугите во Европа и само за уреди што ја имаат последната верзија на Android. Според извештајот што...

Со Jутјуб и д-р Фаучи против корона вирусот (видео)

Доктор Ентони Фаучи е човекот кој во последните неколку недели може да се забележи до претседателот на САД на секоја пред конференција. Тој е директор на Националниот Институт за Алергии и Заразни Болести на САД и ја извршува оваа позиција од 1984тата година, од времето на Роналд Реган. Во време на пандемија, тој важи за еден од докторите во светот...

Кике Цветче, јутјуберка: Младите најмногу се интересираат за прашања кои директно ги засегаат

Во светот јутјуберството веќе се смета за професија сама по себе, но кај нас тоа сè уште e во своите зачетоци. Една од ретките девојки во јутjуб заедницата кај нас е Кике Цветче со која го направивме ова интервју. Јутјуб каналот Кике Цветче е еден од ретките профили од женски автор на нашата Јутјуб сцена, какви содржини можеме вообичаено да...

Иван Ајнштајн, јутјубер: Секој има еднакви можности, само треба паметно да ги искористи (видео)

Со 42 илјади седбеници на Јутjуб, Иван Ајнштајн е еден од најпознатите јутjубери во нашата држава. Продуцира различни содржини, но исто така се занимава и со музика. Со него ја започнуваме серијата интервјуа со познати фаци од социјалните медиуми. Откако ќе го погледнете спотот, прочитајте што ни кажа Иван на темите на кои му поставивме прашања. https://www.youtube.com/watch?v=YweKlzZS8XE Каналот Иван Ајнштајн е...

Нова серија од Шејн Досон еден од најпознатите јутјубери

Долго очекуваната документарна серија на Shane Dawson (Шејн Досон) заедно со Jeffree Star (Џефри Стар) е конечно тука. Шејн е еден од првите јутјубери на платформата, а моментално има 22 милиони претплатници. Содржината на неговите видеа еволуира низ годините. Долго време беше познат по неговите видеа за теории на заговор кои имаа милиони прегледи, но се чини дека Шејн...

Јутјуб ќе престане да прикажува видео реклами за деца

Јутјуб најавува дека ќе престане да ги користи децата како целна група за реклами. aмериканската Федерална комисија за трговија (Federal Trade Commission - FTC) неодамна ја обвини најголемата веб платформа за видеа дека го прекршила законот за заштита на децата до 13 години според кој е забрането тие да бидат цел на рекламен материјал, бидејќи сè уште не се...

Загаден воздух: Ќе дишеме ли оваа зима? (видео)

Во државата имаме сериозен проблем со загадувањето на воздухот. Во нејзиното ново видео Кика Авеиро забележува дека надлежните не се доволно ангажирани околу решавањето на овој проблем, дури и кога станува збор за нешто сосема едноставно како одржување на преостанатото зеленилото во Скопје. Кика ја изразува својата загриженост за претстојната зима бидејќи уште на крајот на летото веќе се...

YouTube: PewDiePie достигна 100 милиони следачи и се ожени

Феликс „Пјудипаи” Келберг (PewDiePie) стана првиот соло креатор кој достигна 100 милиони следачи на YouTube. Феликс е јутубер од Шведска кој креира видеа и ги објавува на YouTube од 2010 година. Тој најчесто објавува гејминг и комични видеа кои допираат особено до младата публика, најмногу заради неговиот интересен карактер и интересниот начин на кој ги претставува работите. Неговиот канал...

Европскиот предлог за отстранување на бугарското вето е достапен и на македонски јазик на владиниот сајт

Владата на РСМ попладнево го објави и на македонски јазик европскиот предлог, изработен за време на француското претседателство со ЕУ, за отстранување на ветото од Бугарија за почетокот на...