fbpx
Таг: вселување

таг: вселување

Унифицирана студентска картичка: Се дигитализира постапката на вселување во студентските домови во Скопје

Студентски дом Гоце Делчев
Чекањето во долги редици со часови и обемната документација при вселување во студентските домови за студентите во Скопје станува минато. Постапката при упис во домовите се дигитализира и веќе од следната академска година вселувањето ќе се одвива побрзо и полесно, информираа од Државниот студентски дом – Скопје (ДСД- Скопје). Студентите на денот на вселување повеќе нема да носат хартиени документи...

Кривичен добил 6.000 евра за нови камери, но не ги набавил поради тендерот

Кривичниот суд во Скопје во декември, минатата година добил 350.000 денари (околу 6.000 евра) од Судскиот буџетски совет за да набави нови камери за снимање на судењата, но немал доволно време да ја спроведе тендерската постапка. Поради ова Судскиот буџетски совет на 31 декември ги повлекол парите назад. Ова денеска на бифинг со новинарите го соопшти претседателот на судот, Иван Џолев...

Новото седиште на СЈО е речиси готово – вселување на почетокот на септември

Специјалното јавно обвинителство на почетокот од септември својата работа ќе ја продолжи во новите простории на улицата Франклин Рузвелт, каде привршуваат адаптацијата и подготовките на објектот, потврдуваат за „Мета“ од СЈО. „Привршуваат подготовките на новиот објект и во тек е процесот на преселба во новите простории. Очекуваме веќе на почетокот на септември да продолжиме со работа таму“, се вели во одговорот на СЈО,...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...