fbpx
Таг: Врсничко насилство

таг: Врсничко насилство

Состојбата со насилството на младите е нестабилна – завршна конференција на проектот „Младите против насилство“

Повеќе од 70 отсто од испитаниците го делат ставот дека најчест тип насилство кај младите е врсничкото насилство, а речиси 60 отсто од нив сметаат дека тоа е меѓуетничкото насилство. Ова го покажуваат резултатите од спроведеното истражување за „Состојбата со насилство на младите во С. Македонија“. Истражувањето е направено во рамки на проектот „Платформа за граѓанско образование на млади за борба...

Младите бараат поддршка против насилство и табуа, но не секогаш ја добиваат

Aлармантни се податоците за менталното здравје и за општата добросостојба на младите. Над 90 отсто од младите на возраст од 11 до 15 години и нивните родители не ја добиле потребната поддршка за време на ковид пандемијата. Ова беше потенцирано на вчерашната панел-дискусија „Колку се важни образовните програми за благосостојбата и менталното здравје на младите?“, организирана од ХЕРА –...

Ако сакаме училишта без насилство, треба да имаме и општество без насилство

Насилството влијае сериозно на менталното здравје на учениците и има далекусежни последици, вклучително и негативно влијание врз нивните образовни постигања и нивната добросостојба, истакна денеска Сузана Киранџиска, извршна директорка на Фондацијата „Чекор по чекор“, на конференцијата за промовирање на правата на детето на демократско учество и вклученост. На конференцијата учествуваше и амбасадорот Дејвид Гир, шеф на Делегацијата на Европската Унија...

Шаќири: Нема повеќе користење телефон на час, стручни тимови да разговараат со секое дете

Сите училишта во Македонија да одржат состаноци со сите родители на тема „Подобрување на процесите, безбедност на организација и состојбите на училишните објекти и околината“. Да се отворат дискусии за тоа, дали се потребни училишни униформи како кодекс на облекување на учениците, а родителите да се запознаат со етичкиот кодекс на наставниците и да се размисли за надополнување на...

Досега има над 20 пријави од ученици-жртви на насилство, ќе ги решаваат инспектори

Една недела откако се во функција електронските адреси [email protected] и [email protected], стасале дваесетина пријави од ученици кои биле жртви на меѓуврсничко насилство во училиште, а испратени се и сугестии од професори за тоа како да се превенира меѓуврсничкото насилство. Директори на основни училишта со кои разговараше Мета, велат дека по масакрот во белградското училиште, засилени се средбите со родители, наставници,...

МОН и УНИЦЕФ ќе спроведуваат акции против врсничкото насилство

Министерството за образование и наука (МОН) и Фондот на организацијата на обединетите нации за децата (УНИЦЕФ) ќе работат заедно за подобрување на безбедноста во училиштата и намалување на врсничкото насилство. На денешната работна средба на која присуствуваа министерот за образование и наука Јетон Шаќири, претставничката на УНИЦЕФ во Северна Македонија, Патриција ДиЏовани и претставници од Бирото за развој на образованието,...

МОН со кампања за ставање крај на училишното насилство

Да градиме мирна и хармонична училишна средина без какви било облици на насилство, да создадеме амбиент во кој младите ќе се фокусираат исклучиво на вистинските цели на воспитно-образовниот процес, на стекнувањето знаења и вредности кои ќе ги направат да бидат добри луѓе, а насилството воопшто нема да биде тема. Ова се пораките кои Министерството за образование и наука (МОН)...

МОН: За два дена, десетина повици на електронската адреса за пријавување врсничко насилство

На eлектронските адреси [email protected] и [email protected] што ги отвори Министерството за образование и наука, изминатите два дена пристигнале 10-тина пораки, информираат од МОН. Дел од нив се однесувале на врсничко насилство, а имало и од поранешни професори, со сугестии како да се превенира и намали насилството меѓу децата и младите од училишна возраст. „Со отворањето на електронската адреса, Министерството за...

Министерството за образование меѓу учениците ја промовира електронската адреса за пријавување врсничко насилство

Да промовираме мир, соживот и пријателство, наместо омраза и насилство. Превенцијата е најважна, но и доколку се случи меѓуврсничко, или било каква форма на насилство врз младите од повозрасните, тоа не смее да се премолчува. Затоа и отворивме електронска адреса - [email protected], на која секој може да достави пријава по која веднаш ќе се постапува“, рече денеска министерот за...

Шаќири: Ќе превенираме несакани настани како во соседна Србија

Експерти од областа на педагогијата, социологијата, безбедносните науки, психологијата денеска дискутираа за тоа како да се надополнат постоечките механизми за да може подобро да се детектира и спречи врсничко насилство, но и да се промени пристапот за работа со деца со асоцијално однесување. „Денеска дискутиравме за да видиме што е она што можеме да го интегрираме во нашиот образовен систем,...

МОН отвори мејлови на кои ученици можат да пријавуваат врсничко насилство

Mинистерството за образование и наука (МОН) отвора адреса за пријавување насилство во училишта, [email protected], односно [email protected] како централно место каде може да се пријавува училишно насилство, за да можат институциите веднаш да реагираат и да спречуваат сериозни ситуации. Ова денеска го истакна министерот за образование и наука Јетон Шаќири, кој денеска присуствуваше во Гостивар на ученичкиот натпревар „Образовно рандеву“. Тој...

МОН: Насилство во училиштата е недозволиво

Министерството за образование и наука ја поздравува одлуката на градоначалникот на општина Градско за разрешување на директорот на основното општинско училиште каде беше утврден случај на врсничко насилство, соопштија оттаму. „Ја охрабруваме локалната самоуправа да продолжи и да ги интензивира активностите за градење на мирна и хармонична училишна средина во која секое дете ќе може да го достигне својот полн...

Две третини од учениците во средните училишта во Скопје сметаат дека има врсничко насилство

Речиси две третини од учениците во средните училишта во Скопје сметаат дека има врсничко насилство помеѓу учениците во нивното училиште. Околу една третина од учениците одговориле дека биле жртва на некоја форма на врсничко насилство во изминатата година. Овие поразителни бројки произлегуваат од анкетата со 995 ученици и 255 наставници спроведена од Институтот за човекови права од декември 2021...

Зошто се случува булинг?

Во нејзиното најново видео Кика Авеиро зборува за булинг и причините поради кои тоа се случува. „Некако децата се оставени сами на себе односно сами да се справуваат со сево ова. Ние возрасните не им помагаме нешто многу“, вели таа. Погледнете го видеото: https://youtu.be/wL9GWeeecoo

Порталб: Врсничкото насилство ја намалува самодовербата на учениците и предизвикува ментални проблеми

Бидејќи врсничкото насилство (bullying) е сè позастапено во училиштата, „Порталб.мк“ разговараше со психолозите од две основни училишта кои кажуваат какви последици има тоа врз учениците. Тие истакнаа дека булизмот има негативно влијае врз учениците, при што се намалува нивната самодоверба, доаѓа до појава на ментални проблеми, намалување на оценките, па дури и употреба на наркотични супстанци. Врсничкото насилство е повторливо, штетно...

Порталб: Врсничкото насилство продолжува да биде присутно во училиштата (инфографик)

Врсничкото насилство (bullying) во земјава е присутно насекаде, но најмногу со него се соочуваат младите во училиштата, но и на интернет, на улица и на многу други места, пишува порталот на албански јазик Порталб.мк. Она што најмногу вознемирува е тоа што од оваа состојба најпогодени се младите од основните училишта. Најкористениот вид на врсничко насилство се вербалните напади, со...

Секој втор ученик во основно или средно училиште во Скопје бил жртва на врсничко насилство

Околу половина од учениците во основните и во средните училишта во Скопскиот Регион или 48,3 отсто биле жртви на врсничко насилство или булинг, еднаш или повеќе пати во текот на изминатата школска година. Вкупно 37,4 отсто од учениците еднаш или повеќе пати биле жртви на психолошко насилство, 29,5 отсто биле жртви на социјална агресија, повреда на сопственост доживеале 19,4 отсто,...

Кое е решението за врсничкото насилство? (видео)

Дали посветуваме доволно време на разговор и изнаоѓање решение за врсничкото насилство? Дали мерките кои се преземаат се вистинскиот чекор кон решавање на проблеот? До какви последици може да се дојде доколку не се преземе соодветна акција? Ова се некои од прашањата кои ги поставува Кика Авеиро во незиното видео. Кика го споделува своето мислење како и искуството на програмата...

Претседателот со честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и...