fbpx
Таг: врнежи

таг: врнежи

Снежен бран и ниски температури деновиве во Македонија

Драстично намалување на температурите, силен северен ветер, обилни врнежи од дожд и снег се најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), почнувајќи од утрешниот ден. Портокалов аларм за поголемиот дел од земјава е активиран за утре, вклучувајќи ги источниот и западниот дел на Македонија. Во Скопскиот регион е вклучен жолт аларм, вклучувајќи ја и можноста за врнежи од снег. „Под...

Единаесет загинати во Пекинг, четврти ден обилни дождови го преплавуваат градот

Единаесет лица загинаа поради обилните врнежи во Пекинг, пренесува „Гардијан“ повикувајќи се на кинески државни медиуми. Немилосрдните дождови во главниот кинески град продолжуваат веќе четврти ден. Уште 27 лица се водат како исчезнати до овој момент, објави државната кинеска телевизија „CCTV“, откако тајфунот Доксури донесе непрекинати врнежи и поплави во северниот дел на Кина. Водостојот на реките достигна опасни нивоа, што...

Климатски промени: Бројот на врнежливи денови намален, количеството на врнежи лани зголемено [инфографик]

Долготрајни периоди без врнежи кои доведуваат до сушни периоди, по кои следуваат врнежливи денови со големо количество на воден талог што би можело да предизвика поплави или други штети. Вака накратко и поедноставено би можеле да се објаснат климатските промени во делот на врнежите со коишто се соочила земјава во минатата година. Најголем дел од Македонија во текот на 2021...

Глобалното затоплување носи опасност од долготрајни суши и екстремни бури во земјава [инфографик]

Зголемувањето на просечните температури на воздухот во земјава ја носи опасноста од долготрајни сушни периоди и екстремни бури со временски непогоди кои можат да предизвикаат штети. Просечните количества на врнежи на годишно ниво во земјава драстично флуктуираат од година во година во изминатиов тридецениски период, иако бројките генерално низ годините покажуваат зголемување на количеството на врнежи. Податоците на Министерството за...

Врнежите предизвикаа излевање на Вардар, Крива Река и Пчиња, во Гостивар водата забранета за пиење

Неколкудневните врнежи од дожд во земјава предизвикаа драстично зголемување на нивоата на реките. Од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) информираат за локални излевања на реката Вардар кај Рашче, на Крива Река и Пчиња во кумановскиот регион, како и на водотеци во охридскиот и во битолскиот регион. Тие известуваат и за појава на заезерени површини на рамниците во Пелагонија и...

Состојбите во рудниците во РЕК Битола се санираат и се оспособуваат багерите за ископ на јаглен

Состојбите во рудниците во РЕК Битола се санираат по елементарната непогода и поплавите кои се случија на откопните полиња за јаглен, предизвикани од обилните врнежи во изминатиот месец, а особено во последната недела, информираат од компанијата. „Исклучиво со сопствени средства и ресурси, неколку багери се вратени во функција, се испумпува водата и калта од откопните полиња, се вложуваат напори за...

Обилниот дожд предизвика прекин на ископот и транспортот на јаглен во РЕК Битола

Врнежите од дожд кои последниве денови ја зафатија целата држава, во битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК Битола, трета по ред во период од два месеца. „Ископот и транспортот на јаглен во моментов се во прекин и се вложуваат натчовечки напори за санирање на состојбите. И покрај елементарната непогода со која се соочува РЕК...

Облачно време со дожд, на некои места големи врнежи со силен ветер

Времето во земјава денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои повремено ќе имаат пообилен карактер на одредени места. Пороен дожд и засилен ветер (над 60 км/ч), може да се очекуваат особено во југоисточните делови каде се очекува да наврнат над 35л/м2. Утринската температура се движи од 6 до 14 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува меѓу 10...

Времето претежно облачно со дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно, со повремени врнежи од дожд, кои ќе бидат поинтензивни претпладнево во јужните и источните делови. Врнежите кон крајот на денот ќе престануваат на истокот. Ќе дува засилен северен ветер особено долж Повардарието, кој ќе предизвика значително опаѓање на температурата. Температурата, според УХМР, денеска ќе достигне до 19 Целзиусови степени. Утре и в недела времето ќе биде...

Претпладне сончево, попладне на некои места облачно со дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а попладне наместа ќе биде нестабилно облачно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималната дневна температура ќе биде во интервал од 29 до 36 Целзиусови степени. Во Скопје претпладне ќе биде сончево, додека попладне ќе има услови за развој на нестабилна облачност со дожд и грмежи....

Претпладне сончево време, попладне со услови за локален дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со повеќе сончеви периоди, а попладне претежно во северните делови со локален пороен дожд и грмежи. Максималната температура ќе биде во интервал од 30 до 39 Целзиусови степени, а УВ индексот ќе биде 7. Во Скопје, слично време со температура до 37 Целзиусови степени.

Tопло време со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 12 и 20, а дневната ќе достигне од 29 до 37 Целзиусови степени.УВ-индексот ќе изнесува 9. Во Скопје, претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе...

Сончево време со температура до 31 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а во западните делови ќе има појава на локален дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 9 до 17, а дневната од 22 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе се спушти до 13, а...

Нестабилно време со пороен дожд попладне

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено попладне. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со силен ветер, град и пообилни врнежи над 30 литри на метар квадратен. Минималната температура ќе биде помеѓу 12 и 20, а максималната ќе достигне од 24 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо...

Сончево и топло време, попладне локална појава на грмежи и врнежи

Денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Попладне, претежно во северните и западните делови, ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде од 10 до 19, а максималната од 28 до 38 Целзиусови степени. Во Скопје сончево со мала до умерена...

Претпладне сончево време, попладне со услови за невреме

Денеска во земјава ќе преовладува сончево време со максимална температура до 35 Целзиусови степени. Во попладневните часови на места ќе има пороен дожд и грмежи. Локално ќе има услови за појава на поинтензивни процеси во форма на невреме. Во Скопје слично време со максимална температура до 32 Целзиусови степени.

Претпладне облачно време, попладне со пороен дожд и ветер

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на невреме со пообилен дожд, силен ветер и појава на град. Утринската температура ќе се движи од 11 до 19, а дневната од 22 до 33 Целзиуосви степени. Во Скопје слично време, со температура до 30 Целзиусови степени.

Претпладне сончево, попладне со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и топло со умерена облачност, околу пладне и попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а дневната од 24 до 33 Целзиусови степени.УВ-индексот ќе...

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со умерена облачност, а попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Минималната температура ќе се движи од 11 до 19, а максималната од 27 до 34 Целзиусови степени. УВ...

Претпладне многу топло, попладне со пороен дожд

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Како што соопшти Управата за хидрометеоролшки работи, утринската температура ќе се движи од 12 до 18, а дневната од 27 до 35 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе биде 8. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена...

Зеќири осуден на две и пол години затвор, треба да врати 1,1 милиони евра

Поранешниот генерален секретар на Владата, Муахамед Зеќири е осуден на две и пол години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување. Toj треба да врати и над 71...