fbpx
Таг: Врховен суд

таг: Врховен суд

Врховниот суд ќе бара мислење од експерти дали „бомбите“ можат да се користат како доказ

Врховниот суд на Република Македонија ќе бара мислење од експерти за тоа дали прислушуваните разговори, т.н. „бомби“, Специјалното јавно обвинителство ќе може да ги користи како доказ во судска постапка, соопшти претседателот на највисокиот суд во земјава, Јово Вангеловски, на денешниот брифинг со новинарите. Врховните судии и на денешното продолжение на општата седница не донеле одлука по ова прашање. Сепак,...

Врховниот суд и утре ќе расправа дали „бомбите“ може да се користат како доказ

Врховниот суд на Република Македонија на денешната седница не донесе одлука дали прислушуваните разговори може да се користат како доказ во судска постапка и со расправа ќе продолжи утре во 9.30 часот. По двочасовната денешна седница, оттаму соопштија дека расправата по двете точки сè уште не е завршена и најавија нејзино продолжување утре, по што претседателот на Врховниот суд, Јово...

Врховниот суд денеска ќе одлучува дали „бомбите“ може да се користат како доказ

Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија, Јово Вангеловски, за денеска во 13 часот ја закажа седницата на која треба да се одлучува за користењето на прислушуваните разговори како докази во судските постапки, потврдија за „Мета“ од судот. Седницата нема да биде отворена за јавноста, но, како што информираат од судот, по нејзиното завршување е планирано Вангеловски да одржи брифинг...

Жбогар и Вангеловски разговарале за назадувањето на судството

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска имал средба со претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, на која било разговарано за состојбите во македонското судство. Детали од средбата нема, но Жбогар на социјалната мрежа „Твитер“ кратко соопшти дека: „Со претседателот на Врховниот суд разговаравме што сè треба да се направи за да се запре назадувањето во судството. Правото треба да важи за сите...

Судска ферија – предметите на СЈО на стенд-бај до 3 мај

Во зовриена политичка атмосфера, која никако не губи интензитет, судиите и главните судски инстанци ги ставија на стенд-бај клучните судења и седници, а деновиве како да си дадоа ферија со спојување на велигденските празници и на Први мај. Уставниот суд за оваа недела, односно за денеска нема закажано седница, а засега нема објавено агенда ниту за седница за следната недела. Врховниот...

Врховниот суд официјално кажа дека одбил буквално сè, но не и зошто

Врховниот суд попладнево и официјално соопшти дека ги одбил сите барања и приговори што беа на дневен ред на денешната општа седница. Имено, на седницата се одбиени барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за изземање на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, приговорот на судијката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, и приговорите на 17-те судии од Основниот суд Скопје 1 против...

Седумнаесет судии поднеле приговори до Врховниот суд за распоредот на Рибарев

Седумнаесет судии од Основниот суд Скопје 1 досега поднеле приговори до Врховниот суд за новиот годишне распоред што кон крајот на минатиот месец го донесе претседателот на судот, Стојанче Рибарев, потврдиле од Врховниот суд за дел од медиумите. Не се исклучува можноста до Врховниот суд деновиве по пошта да пристигнат нови приговори, по што треба да биде закажана општа седница...

СЈО побара изземање на претседателот на Врховен суд бидејќи го има во „бомбите“

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска до Врховниот суд на Република Македонија поднело барање за изземање на претседателот на највисокиот суд во земјава, со образложение дека Јово Вангеловски е дел од „бомбите“ и тоа во период кога исто така ја извршувал функцијата претседател на Врховниот суд. Во денешното барање од СЈО се вели дека во прислушуваните разговори има и разговор меѓу...

Во годишниот распоред на Рибарев имало место само за желбите на некои судии

Новиот в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, Стојанче Рибарев, вчера на судиите им го доставил годишниот распоред за работа за 2017 година, соопштија денеска од судот. При подготвувањето на распоредот, како што стои во соопштението на судот, предвид биле земени мислењата на судиите, од седницата што тие ја одржаа со Рибарев, кон средината на овој месец, кратко по неговиот...

Зврлевски бара од Врховниот суд да му го укине притворот на Кочан

Јавното обвинителство на Република Македонија до Врховниот суд поднело барање на заштита на законитоста во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“ што го отвори Специјалното јавно обвинителство. Обвинителеството на Зврлевски бара „Врховниот суд да го уважи барањето за заштита на законитоста на Јавниот обвинител на Република Македонија, да ги укине решенијата на Oсновниот суд Скопје...

Вангеловски најавува дека на новата влада ќе ѝ поднесе пакет барања за реформи во судството

Врховниот суд до новата влада ќе поднесе пакет барања за измени на дел од законите што се однесуваат на судството, рекол денеска новиот претседател на највисокиот суд во земјава, Јово Вангеловски, на брифинг со новинарите, пренесува „Телма“. Како што најавил Вангеловски, ќе бидат иницирани измени на Законот за судовите, Законот за одмерување на казните, Законот за судски совет, за парична постапка,...

Вангеловски се сретна со Зврлевски и со Додевски, Јанева му одложи

Новиот претседател на Врховниот суд на Република Македонија, Јово Вангеловски, денеска во највисокиот суд во државата, на негова покана, имаше оделни средби со републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски, и со претседателот на Адвокатската комора, Никола Додевски. Вангеловски во 13 часот требаше да одржи средба и со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, но поради неодложни обврски Јанева го одложи состанокот. Вангеловски...

СДСМ: Вангеловски призна какво е судството во Македонија, ете затоа ќе има промени!

Новоизбраниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, кој со години е дел од инсталациите во „сваровски-судството на фамилијата“ и кој, како што можеа да слушнат граѓаните од „Вистината за Македонија“, договарал со власта на Груевски судски пресуди, добро што признава дека на судството му треба заздравување, порачува СДСМ. Партијата реагирајќи на изјавите на Вангеловски по изборот, вели дека владата предводена од...

Рибарев: Интензивна, брза и успешна штипска и „штапска“ кариера

Новиот в.д. претседател на Кривичниот суд, Стојанче Рибарев, по поминати одвај шест месеци како судија на Врховниот суд, се најде во жешкото претседателско столче на Кривичниот суд, односно во Основниот суд Скопје 1, каде се процесуираат предметите на Специјалното јавно обвинителство. Штипскиот судија, кој во улога на претседател ќе менаџира со најважните кривични предмети, во целата своја судиска кариера работел...

Јово Вангеловски – нов претседател на Врховен суд, Стојанче Рибарев – в.д. претседател на Кривичен

Судскиот совет на денешната седница ги избра судијата Јово Вангеловски за претседател на Врховниот суд, а врховниот судија Стојанче Рибарев го назначи за в.д. претседател на Основен суд Скопје 1. За изборот на Вангеловски гласаа 12 членови на советот, а еден беше против, а според Бадентеровото правило, кое е неопходно при изборот на претседател на суд, петмина беа „за“, а еден беше „против“....

Судскиот совет денеска ќе избира претседатели на Кривичниот и на Врховниот суд

Судскиот совет денеска 14 часот закажа седница на која на дневен ред се избор на в.д. претседател на Основен суд Скопје 1 по оставката на судијката Татјана Михајлова. Како трета точка на дневен ред е усвојувањето на конечни ранг-листи на кандидатите за претседатели на Врховен суд, по што ќе се избере и новиот претседател на тој суд. Судијката Михајлова минатата недела...

Судијката Михајлова си поднесе оставка во Основниот суд Скопје 1

Судијката Татјана Михајлова денеска поднесе оставка на функцијата в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, објави „Утрински весник“. Од судот, за „Мета“ ниту ја негираат, ниту ја потврдуваат ваквата информација. Оттаму упатуваат на Судскиот совет, кој е надлежен за избор на судиите и на претседателите на судовите. Засега не се откриваат причините за оставката, која следува откако повеќемина судии поднесоа жалби...

Врховниот суд го поништил прераспоредувањето на седум судии

Врховниот суд денеска на седница прифатил седум од вкупно осумте приговори поднесени од судии во Основниот суд Скопје 1, кои со новиот годишен распоред на в.д. претседателката на судот, Татјана Михајлова, беа прераспоредени од кривичниот во прекршочниот оддел, јавува „СДК“, повикувајќи се на судии од Врховниот суд. Според судии во Врховниот суд, сега Михајлова ќе треба да прави нов распоред....

За уредбата за мигрантите ќе се борам низ системот, порача Трамп

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека судската борба за неговата уредба за бегалците и за имигрантите би можела да заврши на Врховен суд. - Ќе се борам за уредбата низ системот – рече Трамп, притоа изразувајќи надеж дека ќе надвладее „здравиот разум“. Уредбата на Трамп забранува влез на граѓани од седум земји со мнозинско муслиманско население. За време на викендот, судијата...

Управниот суд ја одби тужбата на Неделкова против Судскиот совет

Управниот суд ја одбил тужбата на судијката Лидија Неделкова против Судскиот совет, во врска со резултатите од вонредното оценување на кандидатите за претседател на Врховниот суд, јавува „Телевизија 24“. Неделкова поднесе тужба до Управниот суд откако Судскиот совет го одби нејзиниот приговор во кој таа имаше забелешки на начинот на кој Советот го спровел вонредното оценување на кандидатите за претседател...

Матурантите договараат ресторани за прослава, но и учат за матурскиот испит

Откако наставата се нормализира во последниве недели после лажните дојави за бомби, матурантите се подготвуваат за претстојните прослави, но и за полагање на испитот на зрелоста. Годинава за прв...