fbpx
Таг: Временска Прогноза

таг: Временска Прогноза

Променливо облачно време со повремен локален дожд и грмежи

Во првата половина од денот, времето ќе биде променливо облачно, со повремен локален дожд и грмежи. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Ув индексот ќе биде 7. Дневната температура ќе се искачи до степени.

Сончево и топло, со температури до 36 степени

Времето во земјава денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со умерен до засилен северен ветер, особено долж Повардарието. УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 8. Дневните температури на воздухот ќе се движат од 25 до 36 Целзиусови степени. Најтопло ќе биде на југоистокот на земјава. Во Скопје се очекува сонце и мала облачност, со умерен северен...

Преку ден сончево со облачност, попладне пороен дожд и грмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, а ќе има и услови за изолирана појава на град и засилен ветер. Утринската температура се движеше од 12 до 19 Целзиусови степен, а дневната ќе изнесува од...

Денеска тропски жеги, со температура над 35 степени

Kamen
Македонија неделава е зафатена од топлотен бран со температури од жолта (алертна) фаза. Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), денеска максималните температури на повеќе места ќе надминат и 35 степени. Се очекува температурите утре да достигнат 40 степени. УВ индексот ќе биде 9. Територијата на Македонија неделава е зафатена од топлотен бран со температури од жолта (алертна) фаза. Зголемената...

Времето денеска променливо облачно, викендов благ пад на температурите

lugje kolonada Siti Galeri zhega sonce toplo
Времето денеска ќе биде променливо облачно, со локален пороен дожд и грмежи, особено претпладне. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, најизразен долж Повардарието. Попладне облачноста ќе се намалува. Дневната температура ќе се движи меѓу 26 и 35 Целзиусови степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Скопје, претпладне променливо облачно, со услови за краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе...

Сончево и топло, со мала до умерена облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево, со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура се движеше од 13 до 22 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 25 и 36 степени. УВ-индексот ќе изнесува 9. Во Скопје, времето ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура...

Претпладне сончево време, попладне нестабилно со пороен дожд

Во претпладневните часови времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, додека попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со појава на град. УВ индексот ќе изнесува 7. Ќе дува умерен ветер од североисточен правец. Минималните температури во земјава се движеа од 14 до 20 Целзиусови степени, а максималните ќе...

Времето претпладне сончево, попладне со дожд и грмежи

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме. Ќе дува умерен североисточен ветер. Дневната ќе се движи во распонот од 23 до 34 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 7. Во Скопје слично време, претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Дневната ќе...

Променливо облачно време, попладне на некои места пороен дожд со грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме, со засилен ветер и град. Дневните температури ќе изнесуваат меѓу 26 и 33 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи...

Сончево и топло, во некои делови со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и потопло, со мала до умерена облачност. Во крајните западни и источни делови ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Дневната температура ќе изнесува меѓу 24 и 35 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време, сончево и потопло со мала до умерена облачност. Дневната температура ќе се искачи до...

Попладнево сончево со мала облачност, попладне пороен дожд

Времето претпладнево ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од пладн часови облачноста ќе се зголеми и ќе биде нестабилно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. Температурата во текто на денот ќе изнесува меѓу 25 и 33 степени. УВ индексот ќе биде 8. Во Скопје...

Времето сончево и топло со мала облачност

Времето денеска ќе се задржи сончево и топло, со мала до умерена облачност и со појава на краткотраен локален дожд, особено на северот. Максималната температура ќе достигне од 22 до 30 Целзиусови степепени. В петок и в сабота ќе дува повремено засилен северен ветер, а претежно во попладневните часови ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и повремено...

Времето денеска сончево и топло, со локални поројни дождови

Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Попладне ќе има локална појава на дожд и грмежи. Максималните дневни температури на воздухот ќе се движат во интервал од 17 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје се очекува слично време, односно променливо облачно со сончеви периоди, а во попладневните часови се очекува...

Претпладне сончево, попладне со локални поројни дождови

Претпладне времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Во попладневните часови променливо облачно и нестабилно, со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во југоисточните делови. Според прогнозата на УХМР, максималната температура ќе се движи од 16 до 28 Целзиусови степени.

Сончев ден со температура до 28 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево, со умерена облачност и услови за краткотраен дожд на северозападот на земјава. Утринската температура се движеше од 6 до 13 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува меѓу 15 и 28 степени. Во Скопје времето ќе биде претежно стабилно и суво. Утринската температура достигна 8 Целзиусови степени, а дневната температура ќе се искачи 25 степени. Од...

Умерено облачно и топло време денеска

Времето денеска ќе биде сончево, со умерена облачност и со умерен ветер од западен и југозападен правец и релативно високи температури. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, претежно во планинските подрачја. Дневната температура ќе достигне од 18 до релативно високи 27 Целзиусови степени. Во Скопје сончево време, со умерена облачност и со слаб до умерен југозападен ветер. Температурата ќе се...

Денеска облачно со повремен пороен дожд и ветер

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно до средината на денот, а попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови. Утринската температура се движеше од 5 до 13 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 15 до 26 степени. Во Скопје времето ќе биде облачно, со сончеви периоди. Утринската температура се...

Времето променливо облачно, попладне дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Наместа ќе биде нестабилно со врнежи од дожд и грмежи, локално со засилен ветер и појава на град. Утринската температура се движеше од 4 до 12 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 14 до 24 степени. Во Скопје облачно време, со сончеви периоди. Попладне со врнежи од дожд. Утринската температура...

Променливо облачно време со сончеви периоди, попладне дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Околу пладне и попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура се движеше од 4 до 12 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 11 до 21 степен. Во Скопје претежно облачно време, со сончеви периоди. Попладне со врнежи од дожд. Утринската температура се...

Облачно време со дожд, на места ќе има и грмежи

Времето денеска ќе биде облачно, со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат обилни. Тоа особено се однесува на западните делови на земјава, а таму покрај пороен дожд на места ќе има и грмежи и засилен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 14 до 19 Целзиусови степени. За утре метеоролозите најавуваат претежно облачно времен, со врнежи од дожд....

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...