fbpx
Таг: Временска Прогноза

таг: Временска Прогноза

Сончево и топло време, температурата до 33 степени

Во Македонија времето денеска ќе биде претежно сончево со облачни периоди, а ќе дува и слаб до умерен ветер. Попладне, претежно во планинските региони, ќе има услови за изолирана нестабилност со пороен дожд и грмежи. Утринската температура се движеше од 9 до 19 Целзиусови степени, а максималната дневна температура ќе достигне до 33 степени.

Времето денеска сончево и топло, со температури до 38 степени

Fontana zheshko temperaturi razladuvanje
Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Максималната дневна температура ќе биде во интервалот од 25 до 38 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло. Температурата во главниот град ќе се движи во интервалот од 16 до 36 Целзиусови степени. Времето во текот на...

Претпладне сончево, попладне на некои места облачно со дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а попладне наместа ќе биде нестабилно облачно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималната дневна температура ќе биде во интервал од 29 до 36 Целзиусови степени. Во Скопје претпладне ќе биде сончево, додека попладне ќе има услови за развој на нестабилна облачност со дожд и грмежи....

Времето сончево и топло, со температура до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде повремено ќе засилува. Дневната температура во земјава ќе се движи од 29 до 38 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а температурата ќе се движи во интервалот од...

Продолжува сончевото и топло време, денеска со температура до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и малку потопло, со мала локална облачност и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура во земјава ќе се движи од 30 до 38 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло, а температурата ќе се движи во интервалот од 16 до 36 Целзиусови степени. И во наредните денови во земјава ќе се задржи сончево,...

Времето денеска сончево и топло, со температура до 37 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и североисточен правец. Дневната температура во земјава ќе се движи од 28 до 37 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло, а температурата ќе се движи во интервалот од 15 до 34 Целзиусови степени. И во наредните денови во Македонија...

Времето денеска сончево, со температура до 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Дневната температура ќе се движи од 27 до 35 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала облачност. Температурата ќе се движи во интервалот од 15 до 34 Целзиусови степени. Периодот на стабилно, сончево, суво и топло време ќе...

Времето денеска претежно сончево, можен дожд во западните делови

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност. Попладне и кон крајот на денот во западните делови ќе има услови за слаб локален дожд. Дневната температура ќе се движи од 26 до 34 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од 16 до 30 Целзиусови степени. Од...

Променливо облачно време со многу пониски температури од вчерашните

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд и грмежи, претежно во јужните делови. Ќе биде значително посвежо од вчера, како и ветровито со умерен, а долж Повардарието со засилен северен ветер. Максималната температура ќе се движи од 26 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје променливо облачно и ветровито, со засилен северен ветер и температура до 28 степени. Утрек се...

Сончево и жешко, попладне и вечерва локални поројни дождови

Времето претпладнево ќе биде сончево и многу топло, а подоцна во текот на денот и ноќеска се очекува наоблачување, со поројни дождови и грмежи на некои места. Според УХМР, локално процесите ќе бидат во форма на невреме со појава на град и силен ветер од над 70 километри на час. Температурата во текот на денот ќе се движи од 32 до...

Денеска тропско време, температурите до 41 степен

Времето во земјава денеска ќе биде сончево и многу топло, со слаб југоисточен ветер. Нaсекаде ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури, а УВ индексот ќе изнесува 9, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Дневните температури ќе се движат од 32 до 41 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и многу топло, со дневна температура...

Денеска жега – температурите до 41 Целзиусов степен

Времето денеска ќе биде сончево и жешко. Ќе дува sлаб ветер од југоисточен правец. Дневната температура ќе изнесува од 34 до 41 Целзиусови степени. Во Скопје времето сончево и многу топло време, со температура до 39 Целзиусови степени. До среда ќе се задржи сончево и многу топло време, со натпросечни температури на воздухот. Ќе биде активирано жолто, а за некои региони портокалово...

Денеска сончево и многу топло, со температура до 40 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, со зголемена облачност во текот на денот и со услови за краткотраен локален дожд во источните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Температурата во текот на денот ќе изнесува помеѓу 33 и 40 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена облачност и...

Сончево и жешко денеска, со температури до 39 степени

  Времето во земјава денеска ќе биде сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. УВ индексот ќе биде 9. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. Утринската температура се движеше од 14 до 20 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува 30 до 39 степени. Во Скопје ќе биде сончево и многу топло, попладне со умерена облачност. УВ индексот ќе биде 9. Утринската...

Сончев и многу топол ден, температурите до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, особено изразен во југоисточните делови. Утринската температура се движеше од 10 до 18 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 28 и 38 степени. УВ индексот ќе биде 8. И во Скопје и околината ќе преовладува слично време, сончево и топло, со слаб до умерен ветер...

Сончево и топло, со температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со слаб ветер од променлив правец. Утринските температури се движеа од 10 до 19 Целзиусови степени, а дневните ќе бидат во распонот од 29 до 36 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло, со температура до 34 Целзиусови степени. Под влијание на многу топла воздушна маса, следува период на претежно сончево време, со пораст...

Сончево време со умерена облачност и температури до 34 степени

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер, кој долж Повардарието краткотрајно ќе се засилува. Дневната температура ќе се движи од 26 до 34 Целзиусови степени. Во Скопје сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од 16 до 31 Целзиусови степени. УХМ соопшти...

Времето сончево и топло, попладне можни поројни дождови

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, а попладне, особено во западните делови, ќе има изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, кој долж Повардарието ќе засилува. Температурата во текот на денот ќе се движи во интервал од 30 до 39 Целзиусови степени. Во Скопје претпладне ќе биде сончево,...

Променливо облачно со локален дожд

Времето во земјава претпладнево ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, особено изразен долж Повардарието каде повремено ќе засилува. УВ индексот ќе изнесува 7. Утринската температура се движеше од 13 до 19 Целзиусови степени, а дневната температура ќе се движи од 24 до 36...

Променливо облачно време со повремен локален дожд и грмежи

Во првата половина од денот, времето ќе биде променливо облачно, со повремен локален дожд и грмежи. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Ув индексот ќе биде 7. Дневната температура ќе се искачи до степени.

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...