fbpx
Таг: Временска Прогноза

таг: Временска Прогноза

Времето денеска сончево, со температури до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од променлив правец. По одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла. Утринските температури ќе се движат од 3 до 13 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе се искачат во интервалот од 22 до 30 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло, со дневна температура до...

Сончево и топло време денеска, температурите до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од јужен правец. Во попладневните часови ќе има услови за краткотраен локален дожд и ретки грмежи, особено во јужните делови на земјава. Утринската температура се движи од 4 до 13 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од од 24 до 30...

И денеска со време како во лето, температурите до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со слаб ветер од југоисточен правец, идентично како во изминатите денови. Утринската температура се движи од 1 до 10 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 23 до 30 степени. Во Скопје времето исто така ќе биде сончево и топло. Утринската температура се спушти до 9 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до...

Времето денеска вистинско летно – сончево со температура до 30 степени

Времето денеска ќе биде вистинско летно - претежно сончево со слаб југоисточен ветер, и со максимални температури од 25 до 30 Целзиусови степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Скопје ќе има сончево и топло време, со температура до 29 Целзиусови степени. Според метеоролозите, во следните денови продолжува периодот на претежно сончево време, со натпросечни дневни температури.

Времето денеска сончево, со температури до 24 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен и југоисточен правец. Утринските температури ќе се движат од 3 до 12 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе бидат во интервалот од 16 до 24 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево, со температури од 8 до 23 Целзиусови степени. Во текот...

Претежно облачно време денеска

Времето денеска ќе биде претежно облачно и свежо со врнежи од дожд, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура се движи од 3 до 11 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 10 до 15 степени. Во Скопје и околината слично време. Утринската температура се спушти до 6 Целзиусови степени, а дневната ќе...

Денеска облачно со врнежи од дожд, локално над 30 литри на метар квадратен

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Пообилни врнежи ќе има доцна попладне и во текот на ноќта кон петок, а локално ќе наврнат и над 30 литри на метар квадратен. На некои места ќе биде нестабилно облачно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, кој кон...

Времето уште денеска сончево и топло, од утре дожд

Времето во земјава денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринските температури ќе се движат од 6 до 15 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе бидат меѓу 22 и 31 Целзиусов степен. Во Скопје времето сончево и топло, со температури од 13 до 30 Целзиусови степени. Според прогнозата на...

Времето сончево и многу топло, со слаб ветер

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло за овој период од годината, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од југоисточен и југозападен правец. Дневната температура ќе се движи од 26 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и релативно топло, со слаб југозападен ветер. Утринската температура се спушти до 12...

Времето денеска сончево и релативно топло

Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 7 до 15 Целзиусови степени, а максималната од 24 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 30 Целзиусови степени. До четврток следува период на сончево и релативно топло време, со натпросечни температури за овој период...

Променливо облачно време со повремен дожд и грмежи

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Утринската температура се движеше од 6 до 16 Целзиусови степени, а дневната ќе се движи од 15 до 26 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Ќе...

Времето ќе биде променливо облачно

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно, со услови за краткотраен дожд на крајниот исток. Минималната температура се движи во интервал од 10 до 17 Целзиусови степени, а максималната ќе изнесува од 20 до 27 степени. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. Температурата ќе се искачи до 24 Целзиусови степени.

Претежно облачно време, со повремени врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно и нестабилно, со повремени врнежи од дожд. На места врнежите ќе бидат пообилни, проследени со грмежи и засилен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринските температури се движеа меѓу 9 и 16 Целзиусови степени, а дневните ќе бидат во распон од 16 до 25 степени. Во Скопје слично време, со утринска температура до...

Денеска почнува есента, времето променливо облачно, попладне со дожд

Од денеска почнува есента на северната хемисфера, а истовреме на јужната хемисфера почнува пролетта. Есента ќе трае до 21 декември, кога настапува зимата. На првиот ден од есента, Сонцето во Скопје изгреа во 6:20 часот, а ќе зајде во 18:32 часот. Денот ќе трае 12 часа и 12 минути. Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Попладне и кон...

Денеска свежо време со умерен ветер, за викендот утрински температури околу нулата

Посвежо време со умерен до засилен северен ветер се очекува денеска во земјава. Претпладнево ќе биде умерено облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Минималната температура се спушти меѓу 8 и 16 Целзиусови степени, а максималната ќе достигне до 25 степени. Во Скопје слично време со утринска температура до 11 степени и дневна до 21 степен. За време на викендот и в...

Времето променливо облачно, со повремен дожд и локални грмежи

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Дневните температури ќе се движат во интервал 18 до 28 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд. Температурата ќе се движи во интервалот од 12 до 24 Целзиусови...

Сончево и топло, со засилен северен ветер од пладневните часови

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала облачност. Од пладневните часови на северот ќе започне да дува засилен северен ветер, чија брзина повремено ќе достигнува над 70 километри на час. Засилениот ветер попладне ќе се прошири вдолж Повардарието. Утринската температура ќе се движи во интервалот од 6 до 14 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 22 до...

Сончево и многу топло време, во Повардарието жолт аларм

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло за овој период од годината. Поради високите температури долж Повардарието ќе биде активиран жолт метеоаларм. Утринската температура се движи помеѓу 6 и 14 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 28 до 36 степени. Во Скопје, сончево и многу топло време. Утринската температура се спушти до 12 Целзиусови степени, а дневната...

Претежно сончево време, со засилен северен ветер

Времето денеска ќе биде претежно сончево и ветровито, со засилен северен ветер, кој на места ќе достигнува брзина и над 70 км/час. Температурата во текот на денот ќе се движи од 25 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево, со повремено засилен северен ветер, а температурата ќе се движи од 14 до 28 Целзиусови степени.

Времето сончево со облачност, попладне можен пороен дожд и грмежи

Времето во земјава денеска ќе биде сончево, со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Во попладневните часови ќе има локална нестабилност со појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, претежно во западните делови. Дневните температури ќе се движат од 22 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево, со умерена облачност и со слаб...

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...