fbpx
Таг: вознемирување

таг: вознемирување

Изложба со повик полицијата сериозно да ги сфати пријавите за малтретирање на интернет

„Насилниците имаат имиња и треба да бидат казнети“ - со оваа порака Центарот за еднакви можности „Бубамара“ вчера на плоштадот во Тетово и во Гостивар, но и во Стара скопска чаршија, ја одржа „Изложбата без име“. Целта на оваа изложба беше преку илустрации на уметникот Рехатлику да се крене свеста малтретирањето со кое се соочуваат девојките на социјалните мрежи,...

Арбреша Корча: Ако не реагираш или ако станеш дел од толпа кога некој е цел на булизам, е булизам

Булизмот сам по себе е општествен феномен, но има психолошки последици. Кога велиме „булизам“ мислиме на повеќекратно штетно и агресивно однесување кон поединец од страна на група луѓе или дури и едно единствено лице, особено во присуство на други. Ваквите однесувања може да вклучуваат вербално вознемирување, навредливи гестови, притисок, а во потешки случаи и физичко насилство. За Порталб.мк, психологот Арбреша...

Кание Вест суспендиран од Инстаграм на 24 часа откако упати расна навреда кон Тревор Ноа

Инстаграм
Кание Вест е суспендиран од социјалната мрежа Инстаграм откако објави расна навреда упатена кон водителот на „Дејли шоу“ Тревор Ноа, потврди за Си-Ен-Ен портпаролот на Мета, сопственик на Фејсбук и Инстаграм. Наводно, Вест ги прекрши политиките на платформата за говор на омраза, малтретирање и вознемирување. Нему му е ограничено да објавува, коментира и да врши други дејствија 24 часа и...

Маричиќ: Направивме законски измени за да не ни се повторат напади врз новинари и случаи како „Јавна соба“

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници и жените се издигнува на многу повисоко ниво. Според министерот, овие измени ќе придонесат за намалување на случаите за напади и закани кон новинари. „Во иднина нападот врз медиумските работници ќе се третира исто како напад врз...

Коалиција „Маргини“: Утврдена дискриминација кон транссексуална жена од аптека „Виола“

Директна дискриминација врз основа на родов идентитет сторена врз транссексуална жена, утврди вчера Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД), информираат од Коалиција „Маргини“. „Дискриминацијата е сторена преку барање на специјалистички извештај за добивање на лек и покрај уредно приложени рецепти, читање на глас на лични податоци пред трети лица и вербално вознемирување од страна на аптекарката. Согласно „Правилникот...

Активистките за човекови права од Балканот бараат санкции за сторителите на онлајн насилството на групи на Телеграм

Активистките за човекови права од балканскиот регион, застанаа заеднички и солидарно со сите жени жртви на онлајн родово-заснованото насилство и бараат од надлежните институции да постапуваат согласно нивните овластувања за темелно и неодложно да го истражат случајот со групите на платформата Телеграм (како Balkan room, Јавна Соба, Гевгелија Хаб, Српска соба, Смоква и други), да ги санкционираат сторителите и...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...