fbpx
Таг: Возачки дозволи

таг: Возачки дозволи

Во делови од САД ќе се прифаќаат возачки дозволи преку Ајфон

Осум американски сојузни држави ќе прифаќаат возачки дозволи и други државни лични документи зачувани на Ајфон, соопшти „Епл“ (Apple). Функцијата за Ајфон која за првпат беше презентирана во јуни годинава им овозможува на корисниците да складираат лични карти и други документи за идентификација во апликацијата „Wallet“. Системот за прифаќање на документи од телефоните на „Епл“ најпрво ќе го воведат Аризона и...

Обединетото Кралство ги призна македонските возачки дозволи

Врз основа на потпишан билатерален договор Обединетото Кралство е деветтата држава во која носителите на македонска возачка дозвола кои престојуваат на територијата на оваа држава не им е потребна меѓународна возачка дозвола, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на неговиот фејсбук-профил. -Имено, на носителите на македонска возачка дозвола кои имаат регулирано постојан престој на територијата на Англија, Велс и...

Обвинителство гони осум вработени во МВР за злоупотреби при издавање на возачки дозволи

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против осум лица вработени во Министерството за внатрешни работи – Одделение за управни работи Скопје за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 став 1 од Кривичниот законик. „Осомничените, искористувајќи ја својата службена положба и овластување, за повеќе граѓани креирале барања, спроведувале процедури...

Со македонските возачки дозволи ќе се вози и во Германија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и амбасадорот на Германија, Томас Герберих, денеска во Скопје ја потпишаа заедничката декларација меѓу македонското МВР и германското сојузно министерство за транспорт и дигитална инфраструктура, за олеснување на постапките за меѓусебна замена на возачките дозволи на граѓаните од Република Македонија и Сојузна Република Германија. Со тоа македонските државјани во Германија ќе може да управуваат...

Владата ја финализираше постапката за прифаќање на возачките дозволи во Германија

На својата 76-та седница одржана попладнево, Владата го прифатила текстот на декларацијата со која Македонија и Германија меѓусебно ќе си ги признаваат возачките дозволи. Тоа е последниот чекор пред потпишувањето на документот, со кое во Германија ќе се прифаќаат македонските возачки дозволи на македонските државјани што имаат законски престој во Германија од најмалку 185 дена во годината, како и на...

Саудиска Арабија почна да им издава возачки дозволи на жените

Властите на Саудиска Арабија почнаа да издаваат возачки дозволи на жени, само три недели од стапување на сила на кралската наредба со која им се дозволува на жените да управуваат со возило. Агенцијата за сообраќај на Саудиска Арабија наведе дека почнала да ги менува меѓународните возачки дозволи за саудиски дозволи, непосредно пред 24 јуни кога жените и службено ќе почнат...

Македонија и БИХ потпишаа договор за заемно признавање на возачките дозволи

Владите на Македонија и на Босна и Херцеговина денеска потпишаа договор за заемно признавање на возачките дозволи помеѓу двете земји. Во име на Владата на Република Македонија, договорот го потпиша министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, а во име на Советот на министри на Босна и Херцеговина, договорот го потпиша министерот за комуникации и транспорт, Исмир Јуско. Спасовски по потпишувањето...

Попладне ќе се одржи 16. седница на Владата

Владата денеска ќе ја одржи шеснаесетта седница, со почеток во 17 часот, информираат оттаму. „Во согласност со предложениот дневен ред, на седницата ќе бидат разгледани информации за активнoстите на министерствата поврзани со санирање на последиците од поројни дождови, електрични празнења, силен ветер и град, како и за причинетите штети на земјоделските култури во Ресенскиот и во Тетовскиот Регион“, се вели во...

Спасовски: Не е важен датумот, туку како ќе бидат спроведени изборите

Не е важен датумот кога ќе бидат одржани изборите, туку како ќе бидат спроведени и дали ќе бидат исполнети сите точки од Договорот во Пржино. Засега не се реализирани дел од предвидените точки. Нема договор во однос на регулирање на медиумите, неодамна се почна со прочистување на избирачкиот список, Специјалното јавно обвинителство се соочува со тешкотии и со проблеми, нема јавно-обвинителска...

Мета-ретроспектива: Влади се менуваат, а „Гисеке“ печати обрасци и предизборни афери

Германската фирма „Гисеке и Девриент“, која го има договорот за изработка на македонските лични докумети (пасоши, лични карти и возачки дозволи), по десет години повторно е во фокусот на медиумските конфронтации меѓу власта и опозицијата. Во 2005 година, пред изборите, таа го доби тендерот за новите лични документи, а МВР беше обвинето дека нетранспарентно ја одбрало таа компанија и дека „заиграла“...

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски да каже зошто „Гисеке и Девриент“ испечатила дупликат возачки дозволи

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ и денеска го повика министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, да ѝ соопшти „на домашната и на меѓународната јавност“ зошто германската компанија „Гисеке и Девриент“ двапати испечатила македонски возачки дозволи со ист сериски број. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчера на прес-конференција обелодени дека при попис на сите обрасци за лични документи во магацинот на МВР,...

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски покажа дека не е министер, туку дел од фабриката за афери

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ бара од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да поднесе кривична пријава против одговорните во германската компанија што ги произвела и испорачала обрасците за возачките дозволи, стои во реакцијата на партијата на денешната прес-конференција на министерот Оливер Спасовски, на која тој соопшти дека во магацинот на МВР се откриени 70.000 дупликати од формулари за возачки дозволи. „ВМРО-ДПМНЕ го охрабрува...

Спасовски: Откривме 70.000 дупликати на возачки дозволи

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска на прес-конференција обелодени нови докази за злоупотреби на лични документи, овојпат 70.000 дупликати на возачки дозволи откриени во магацинот на МВР. Дупликатите, според Спасовски, се откриени во рамките на истрагата за незаконското издавање лични карти. Според истрагата, во овој случај е вмешан и висок раководител во МВР. - Веднаш по откривањето на скандалот со незаконски...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...