fbpx
Таг: возач

таг: возач

Возачот на министрите Бесими и Бектеши доби кривична за загрозување на безбедноста во сообраќајот

Единицата за безбедност на патниот сообраќај до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против Ј.Б.(38) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на безбедноста во сообраќајот“ по член 297 од Кривичниот законик. Според увидот на полицијата Ј.Б. (38) со службеното возило „шкода“ не застанал на црвено светло на семафорот и кога навлегол во крстосницата на...

Вистиномер: Не е точно дека возачот на „Беса транс“ заспал и дека немало негова реакција

Пост на Фејсбук шири дезинформации во врска со автобуската несреќа, која се случи на автопатот Струма во Бугарија во која 45 лица загинаа, а 7 беа повредени, во делот на причините, поточно дека возачот на автобусот заспал зад воланот, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Во објавата се споделува напис со наслов „Ова е возачот на автобусот: Љупчо можел...

За поминување на црвено 250 евра, повеќето глоби за 50 евра помали

Предлог-законот за безбедност во патиштата, кој предвидува намалување на глобите за сообраќајните прекршоци го помина првото читање во Собрание и се очекува да биде донесен пред прогласување на парламентарните избори, пишува „Порталб.мк“. Граѓаните сè уште плаќаат казни според старата тарифа за сторените прекршоци во сообраќајот, иако законот е во Собрание и се чека да биде донесен. Новите законски измени предвидуваат намалување...

Се врши увид на местото на несреќата, на возачот на автобусот ќе му се испитува крв и урина

Најголем дел од жртвите и повредените во трагичната сообраќајна несреќа што попладнево се случи на патот Скопје - Тетово се граѓани на Гостивар, информираше градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. -Жалосен ден за цела Македонија. Има голем број повредени, 13 се загинати, а петмина се во сериозна животнозагрозувачка состоба. Најголем дел од повредените и загинатите се од Гостивар. Се преземаат сите...

Возачот починал од срцев удар, а не од пад во рудникот, реагираат од „Бучим“

Раководството на рудникот „Бучим“, каде претпладнето почина нивен вработен, реагираше на непроверени информаци и претпоставки во некои од медиумите во Македонија, коишто пренесоа дека човекот починал по пад во рудникот. Меѓутоа, 50-годишниот Љупчо Наков, кој работел како возач во рудникот, починал од интензивен срцев удар. Тој се  струполил на земја додека на колега му покажувал каде да се движи цистерната...

Четири девојки се повредени во сообраќајна несреќа на патот Штип – Струмица

Утрово околу 03.50 часот на магистралниот пат Штип - Струмица се случила сообраќајна несреќа во која, автомобил „БМВ“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Д.З. (21) од Штип, излетало од патот и удрило во две дрва кои се скршиле и паднале, при што бил оштетен автомобил „пежо 206“. По несреќата, возачот и сопатничките М.Д. (19), М.П. (19), Т.Н. (18) и З.П....

Вработен во Општина Велес им се заканувал на Заев и на Бејли со бесење

Новоизбраниот градоначалник на општината, Аце Коцевски  денеска на прес-конференција  обвини дека пратеникот Илија Димовски има личен возач кој бил вработен во Општината и притоа го оштетил буџетот за голема сума пари. Според пресметките на Коцевски, вкупните долгови на Општина Велес изнесуваат 169.197.606 денари или 2.751.180 евра. Коцевски истакна дека постојат индиции дека двајца вработени во општинската администрација на 27 април учествувале во...

Убиен главниот осомничен за нападот во Барселона, потврди полицијата

Шпанската полиција потврди дека го убила 22-годишниот Јунес Абујакуб, главниот осомничен за терористичкиот напад во центарот на Барселона, во кој загинаа 13 лица, а над 100 беа повредени, јавуваат светските агенции. Абујакуб е осомничен дека го возел белото комби кое влета во маса луѓе на улицата Ла Рамбла. Претходно, полицијата соопшти дека застрелала едно лице кое носело појас со експлозив, во...

Најмалку еден загинат и 32 повредени во терористичкиот напад во Барселона

Најмалку едно лице загинало, а 32 се повредени, од кои 10 сериозно откако комби удри во група пешаци на улица во близина на плоштадот „Каталуња“ во центарот на Барселона, јавуваат светските медиуми. Шпанската полиција потврдила дека инцидентот го третира како терористички напад. Властите апелирале граѓаните да го избегнуваат тој дел од градот и да не ги напуштаат своите домови,...

Возач загинал кај Стоби

Во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера околу 19 часот, на регионалниот пат Градско - Неготино кај локалитетот Стоби, животот го загубил С.П. (47) од неготинското село Црвени Брегови. Како што соопшти МВР, автомобилот „киа“ со кој управувал сега загинатиот, излетало од коловозот и се превртело. Увид извршила екипа од СВР Велес, а по наредба на јавен обвинител, на телото...

Притворен полицаец осомничен за земање поткуп од стотина граѓани

Триесетдневен притвор му е одреден на полицаец кој пред два дена бил фатен како зема поткуп од возач за да не му напише казна за сторен сообраќаен прекршок. Полицаецот, како што информираат од Основното јавно обвинителство Скопје, ноќта меѓу 15 и 16 октомври вршел рутинска контола на возила во Скопје и запрел автомобил поради три сообраќајни прекршоци. Тој на возачот...

Дваесет и една година од атентатот на поранешниот претседател Глигоров

Пред 21 година, на денешен ден беше извршен неуспешен атентат врз поранешниот претседател Киро Глигоров. Во атентатот загина возачот на Глигоров, Александар Спировски, a повреден беше и неговиот телохранител Илчо Теовски. Глигоров имаше тешки повреди на главата. Атентатот беше извршен со автомобил-бомба пред хотелот „Бристол“ на улица Македонија. Истражната постапка против непознат сторител е сè уште отворена. Глигоров почина на 1 јануари 2014 година.

Откриени 40 мигранти од Сирија во камион на патот Штип – Кочани

Полициска екипа синоќа, околу 23.30 часот, во камион кој се движел на патот Штип - Кочани открила 40 мигранти со потекло од Сирија, информираше денеска МВР. Полицајците го забележале камионот кај местото Штипска петља, и му дале знак да застане, но возачот продолжил, а по околу еден километар, го запрел возилото и побегнал. „При контрола во товарното возило биле пронајдени 40...

Во возило пронајдени 12 мигранти од Сирија, од нив осум деца

Вчераутро, околу 9 часот, полициска екипа на локалниот пат Кавадарци - Конопиште, во возило, марка „рено еспејс“, со скопски регистарски ознаки, пронашле 12 илегални мигранти со потекло од Сирија, информираат од МВР. Според полициските информации, од мигрантите четворица биле возрасни лица, додека другите осум биле деца. Мигрантите биле приведени, а според МВР, шестмина од нив ќе бидат задржани во Прифатниот центар за...

Полицијата подготвува пријава против возачот на „пикапот“ на „Шарената револуција“

Министерството за внатрешни работи попладнево излезе со официјални информации во врска со синоќешното апсење на возачот на „пикапот“ на „Шарената револуција“, кој до доцна во ноќта беше на распит во полициската станица „Пролет“. Според полицијата, 47-годишниот Н.П. бил уапсен околу 20.15 часот на крстосницата од улиците „Кочо Рацин“ и „11 Октомври“, „согласно членот 158 став 3 од Законот за кривичната...

Ослободен возачот на „пикапот“ на „Шарената револуција“

Пуштен е на слобода возачот на „пикапот“ на „Шарената револуција“ кој што беше приведен синоќа. Тој бил приведен поради кривично дело „оштетување на туѓи предмети“, а при претресот во комбето во полициската станица „Пролет“ биле пронајдени пакети со неотпакувана боја, водени детски пушки, и валјаци. Сето тоа било запленето, информираше неговиот адвокат. Возачот беше приведен по завршувањето на синоќешниот протест, во близина на Градска болница...

Во „лада нива“ откриени 12 мигранти, возачот побегнал

Полициска патрола синоќа, околу 23.50 часот, на регионалниот пат Гевгелија - Смрдлива вода во возило, марка „лада нива“ пронашла 12 мигранти кои илегално влегле на територијата на државата. Според МВР, при контролата на возилото, кое било без регистарски ознаки, полицајците откриле 11 мигранти од Сирија и еден од Ирак, додека возачот успеал да побегне. При прегледот на возилото, биле откриени гевгелиски...

Во камион откриени 31 мигрант, возачот во бегство

Регионалниот центар за гранични работи „Југ“ поднел кривична пријава против 21-годишниот Д.И. од Велес, осомничен за криумчарење на мигранти, информираат од МВР. Според полицијата, завчера мешовит патролен тип на автопатот меѓу селата Прдејци и Смоквица, забележал товарно возило марка „рено“, чиј возач, при обидот на полицајците да извршат контрола, успеал да побегне. При прегледот на товарното возило, полицајците откриле 31 мигрант,...

Черепот најден близу Стража му припаѓа на поранешниот возач на ректорот на ДУТ

Черепот што беше пронајден пред еден месец близу превојот Стража му припаѓа на гостиварецот Насер Селмани, кој се водеше како исчезнат пет години. Јавното обвинителство денеска информираше за извршената ДНК-анализа. - Резултатот со веројатност од 99,9 проценти укажува дека пронајдениот череп му припаѓа на лицето Насер Селмани од Гостивар, возач на ректорот на Државниот универзитет во Тетово - стои во...

Возач на автобус шверцувал лекови наменети за коминтенти од Охрид

Возач на македонски автобус, кој сообраќал на релација Хамбург - Охрид, шверцувал лекови наменети за коминтенти од Охрид. Царинската управа на Македонија, на граничниот премин Табановце, во два непријавени куфери, сопственост на возачот – македонски државјанин, открила и  запленила 2.655 парчиња разни таблети. Стоката е привремено задржана, а против возачот ќе биде поведена прекршочна постапка.

Мицкоски го одби францускиот предлог, повикува на протест

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски категорично одби да го прифати францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој предлогот...