fbpx
Таг: вооружена група

таг: вооружена група

Анализа: Четири години нема одговор кој го нарача кумановско „Диво Насеље“

Се навршија четири година од оружената пресметка во „Диво насеље“, населба во Куманово. Престрелката траеше два дена, при што животот го загубија осум припадници на Министерството за внатрешни работи, додека четириесетина беа тешко повредени. Истовремено, во оружената престрелка покрај осумтемина припадници на полициските сили, беа убиени и 10 припадници на вооружената група. За настаните во „Диво насеље“ од 37 обвинети за...

МВР: Лирим Јакупи – Нацист е во домашен притвор во Косово, не на Шар Планина

Македонското министерство за внатрешни работи попладнево соопшти дека Лирим Јакупи - Нацист е во домашен притвор во Косово. МВР реагираше со соопштение поради информациите на некои веб-портали деновиве, дека наводно Јакупи со вооружена група од околу 80 луѓе се наоѓа на Шар Планина. „Во врска со информациите што деновиве беа објавени на некои веб-портпали дека, наводно, лицето Лирим Јакупи -...

Полициска акција во Арачиново и Липково – МВР не открива детали

Во Арачиново и во делот на општина Липково во тек е полициска акција во која е блокиран влезот од Арачиново, а повеќе детали за акцијата од МВР најавуваат за утре. Според безбедносни извори станува збор за „проверка на локации и претрес на терен и на напуштени објекти долж граничната линија која е прогласена за кризно подрачје“. Неофицијално акцијата е во врска со...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...