fbpx
Таг: волци

таг: волци

Маките на скопски средношколец со посебни потреби раскажани во новата епизода на Шорткат

Разговаравме со мајката на Никола Стојановски, средношколец од Скопје со посебни потреби, за проблемите со кои се соочуваат и двајцата, поради тоа што за него, а и за речиси сите средношколци со посебни потреби, државата нема обезбедено образовни асистенти. Покрај овој разговор, во најновата епизода на вестите за млади „Шорткат“ се зафативме и со односот на државата кон волкот, кој...

Волкот сѐ уште се смета за штетник и е легална мета за чие убивање се добива и награда

Волкот во земјава сѐ уште се смета за штетник. Тој е еден од трите крупни ѕверови кои ги населуваат нашите планини, покрај мечката и рисот, и кој има најмала заштита. Ова животно сѐ уште е легална мета, за чие убивање се добива и награда, иако домашните еколошки здруженија апелираат дека неговата популација опаѓа. Се проценува дека во моментов во...

Јавна трибина: „Напуштените кучиња – закана за дивиот свет“ во МКЦ

Трибина на која ќе се говори за заканата за дивиот свет што ја предизвикуваат напуштените кучиња во руралните средини ќе се одржи на 29 август, понеделник со почеток во 9:30 часот во Младинскиот културен центар (МКЦ), во организација на Македонското еколошко друштво (МЕД). „Често гледаме оставени кучиња на планински превои како Ѓавато, Буково, Маврово и Попова Шапка. А теренските истражувања...

МО: Лицето кое упатува погрдни зборови кон полицијата не е дел од „Волците“

Откако на социјалните мрежи и во дел од онлајн медиумите се појави видео во кое наводен член на специјалната единица „Волци“ упатува навреди и закани кон припадниците на полицијата, од Министерството за одбрана демантираат дека тој е дел од Армијата. Поточно, потенцираат дека во ноември 2021 година лицето добило отказ од АРМ. „Во врска со видеото кое се шири низ...

Годинава 2.300 војници на АРМ во 30 вежби од Шпанија до Грузија

Војници од специјалните сили „волци“ на АРМ штотуку завршија воена вежба во Албанија, ренџери од Полкот за специјални операции учествуваат на американска регионална вежба во Хрватска, а пред нив, на истата вежба, но во Словенија, учествуваше вод од баталјонот за противвоздушна одбрана. Годинава 2.300 војници на АРМ учествуваат на 30 воени вежби од Шпанија до Грузија, вклучувајќи и две...

„Волците“ и „Тигрите“ на експертска обука со американските „Фоки“

Македонските армиски и полициски специјалци имале заедничка експертска обука со американските „Фоки“ – SEAL тимовите на Воената морнарица на САД, информираше Генералштабот на АРМ. - Обуката се реализираше во периодот од 17 до 21.12.2018 година на полигоните во касарната „Илинден“, касарната „Ѓорче Петров“ и Армискиот Полигон „Криволак“. За време на обуката тимовите се запознаа со најновите тактики, техники и процедури...

Волци што одат „по риба“ – буквално (видео)

Тим биолози во американската држава Минесота направиле снимки на волци кои скокаат во вода и ловат риби од поток. Првите вакви снимки на волци беа објавени деновиве на страницата на Фејсбук на Националниот парк „Војажер“ и се резултат на повеќегодишен проект кој опфаќа следење на движењето на волците со ГПС-околувратници. Откритието на тимот предводено од докторантот Томас Гејбл е објавено преку...

Волци задавија крава во Пробиштипско

Стоката на Ангел Василков од осоговското село Припор, синоќа, околу 19 часот, ја нападнале волци. Задавена е една од десетината крави, кои Василков ги водел низ шумата. Глутницата волци се стрчале кон кравата, која бегајќи завршила во дол. Стопанот потрчал и брзо го потерал стадото кон шталата. Плашејќи се за сопствениот живот, Василков не слегол во долот сè до утрото. -...

Волци задавиле коза и куче во Средно Нерези

Синоќа волци влегле во дворови на куќите во населбата Средно Нерези во Скопје и задавиле едно домашно куче-загар, а во соседниот двор убиле и изеле една коза, соопшти денеска Општина Карпош. Жителите на Нерези забележале голем црн волк кој ги нападнал и куќите од Горно Нерези и предизвикал паника меѓу животните и жителите на овие населби. Општина Карпош ги предупредува граѓаните на...

Хајка на волци во Битолско

Глутница волци ги преполовија стадата овци на жителите од пелагониските села Ивањевци и Подино, се жалат сопствениците на стадата со добиток. На нивно барање, утрово, ловното здружение „Сокол“ од Битола организираше хајка на волци, при што застрела пет волци од кои три се усмртени веднаш. Жителите на овие пелагониски села велат дека секоја година стадата им се десеткувани. - Секоја година волците ни...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...