fbpx
Таг: војна

таг: војна

Путин: Мала е веројатноста за војна меѓу Русија и Украина

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека нема потреба од нов состанок со Франција, Германија и со Украина во врска со резолуцијата за судирите во источниот дел на Украина. На новинарско прашање дали е можна војна меѓу Русија и Украина, Питин одговори дека тоа е малку веројатно. - Мислам дека не е веројатно такво апокалиптично сценарио и се надевам дека нема никогаш...

Ако Македонија е во војна, ќе се борат 38 отсто од Македонците

Триесет и осум проценти од граѓаните на Република Македонија се подготвени да се борат доколку земјата е во војна, наспроти 25 проценти од граѓаните на државите од Западна Европа, покажуваат резултатите од глобалното истражување спроведено во 64 земји, од страна на „ВИН-Галуп интернешенел“, со вкупно 62.398 испитаници, меѓу кои и во Република Македонија. Истражувањето е спроведено во ноември 2014...

Војната во Сирија однела повеќе од 200.000 животи

Повеќе од 200.000 лица досега загинале во граѓанската војна во Сирија, соопшти Сирискиот центар за човекови права со седиште во Лондон. Според податоците на центарот, кои се темелат на информации од активисти во Сирија, повеќе од 63.000 од загинатите се цивили, од кои 10.377 се деца. Организацијата, исто така, наведе дека во конфликтот се убиени 76.000 владини војници и сојузници, како и 60.000...

25 години од падот на Берлинскиот ѕид

Германија денеска ја одбележува 25-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид. Се очекува еден милион луѓе  да учествуваат на прославите во германскиот главен град, кои вклучуваат концерт и огномет. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека незадржливиот копнеж за слобода довел до рушење на ѕидот и го нарече „чудо“ тоа што бариерата во Студената војна беше прекршена, без ниту еден истрелан куршум. Таа рече дека...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје

Темата ментално здравје стана особено актуелна помеѓу младите по Ковид-пандемијата, кога начинот на кој дотогаш се функционираше и учеше се промени, што пак предизвика нарушување на менталната благосостојба речиси...