fbpx
Таг: воена помош

таг: воена помош

Македонија ќе ѝ донира на Украина 12 хеликоптери, купуваме осум нови

Македонската влада подготвува нов пакет на воена помош за Украина, која повеќе од една година се бори против воената агресија на Русија врз сувереноста и независноста на оваа земја. На следната владина седница ќе се достави предлог за донесување на одлука за донација на 12 хеликоптери за Украина, најави министерката за одбрана Славјанка Петровска во синоќешното гостување во емисијата...

Пред годишнината од инвазијата, Славјанка Петровска од Кијив искажа поддршка за Украина

На два дена пред одбележувањето на годишнината од почетокот на руската инвазија врз Украина, македонската министерка за одбрана Славјанка Петровска од Кијив искажа поддршка за одбрана на сувереноста и независноста на Украина. Министерката Петровска денеска се сретна со нејзиниот украински колега, Олексиј Резников, информираат од Министерството за одбрана. „Jа изразувам мојата почит и поддршка кон вас украинскиот народ, за вашата...

Нови руски воздушни напади врз Украина, погодена критична инфраструктура

Русија изминатава ноќ изврши нови воздушни напади врз цели во Украина. Врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валери Залужни информираше дека украинската противвоздушна одбрана успеала да собори 16 од вкупно 36 проектили што биле лансирани од руските сили, пренесува Укринформ. Залужни информираше дека цел на руските сили била критичната инфраструктура. Според досегашните извештаи, во западниот регион Лвив бил погоден...

САД нема да испраќаат воени авиони Ф-16 како помош за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден ја отфрли можноста за испраќање на воени авиони Ф-16 како воена помош за Украина. Запрашан од новинар дали САД ќе ѝ обезбедат авиони на Украина, Бајден одговори едноставно со зборчето „не“, пишува Би-би-си. Ваквиот одговор на американските власти доаѓа откако украинските власти побараа од западните сојузници воени авиони во следните пратки на помош. Украина во моментов...

Украина бара забрзана испорака на оружје, Џонсон тврди дека Путин му се заканувал со ракетен напад

Британскиот премиер Борис Џонсон во документарен филм за Би-би-си изјави дека Владимир Путин пред воената инвазија врз Украина му се заканил со ракетен напад додека имале телефонски разговор, објави Би-би-си. Џонсон се обидел да го разубеди Путин пред инвазијата дека Украина во догледна иднина нема да постане членка на НАТО, а и го предупредил дека инвазијата на Украина ќе...

Нови руски напади од воздух врз Украина, пријавени загинати и повредени лица

Русија утрово изврши нов воздушен напад врз Украина, при што во неколку града низ земјата беа вклучени сирените за противвоздушна одбрана. Најмалку едно лице загина, а двајца се повредени по експлозиите што одекнаа во главниот град Кијив, соопшти градоначалникот Витали Кличко, пренесува Гардијан. Украинската државна телевизија „Суспилне“ објави дека во ракетниот напад врз Кочубеивка во Херсонскиот регион утрово загинало едно...

САД и Германија согласни да испратат тенкови како воена помош за Украина

САД и Германија планираат да испратат тенкови како воена помош за Украина, при што официјален Кијив се надева дека овој потег ќе ја промени играта на военото поле, пишува Би-би-си. Се очекува администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден да ги објави плановите за испраќање најмалку 30 тенкови „М1 Абрамс“. Германскиот канцелар Олаф Шолц, исто така, одлучил да испрати најмалку 14 тенкови...

Украина гради нови одбранбени линии околу Кијив, пред евентуална нова руска офанзива

Украина работи на подобрување на одбранбените линии околу Кијив, за да ја зацврсти одбрана на главниот град пред евентуална нова руска офанзива. Цврсти одбранбени структури за кијивските одбранбени сили се градат периодов, во соработка со Кијивската регионална воена управа, јавува Укринформ. Армирано-бетонските подземни структури со простор за сместување на одбранбените сили на Кијив се поставуваат на сите потенцијални рути за...

Германија и понатаму колеблива за испраќање тенкови за Украина и покрај бројните повици

Германија се оглушува на одлуката за испраќање тенкови и оклопни борбени возила како поддршка за Украина и покрај зачестените повици од Кијив и западните сојузници, пишува Си-ен-би-си. Западните сили денеска се договорија за зголемување на својата воена помош за Украина, но Германија е колеблива во поглед на понатамошна испорака на тенкови. „Денеска не можеме сѐ уште сите да кажеме кога ќе...

Зеленски очекува силни одлуки од денешната средба на сојузниците за обезбедување нова воена помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата влада очекува „силни одлуки“ од сојузничките земји за време на денешниот состанок на лидерите на НАТО и другите земји што ќе се одржи во воздухопловната база „Рамштајн“ во Германија, пренесува Гардијан. На најавениот состанок треба да се договори зајакнување на воената опременост на Украина со испорака на модерни борбени тенкови. Сојузниците ќе разговараат...

Британскиот премиер ја засилува поддршката на Украина пред годишнината од војната на Путин

Британскиот премиер Риши Сунак најави дека Обединетото Кралство ќе испрати тенкови и самоодни топови во поддршка на украинската офанзива. Во пресрет на првата годишнина од војната, премиерот ја нагласи потребата од меѓународна стратегија за надминување на застојот, информираат од Амбасадата на Обединетото Кралство во Скопје. Премиерот Сунак има намера да ја забрза дипломатската и воената поддршка на Обединетото Кралство за...

Ковачевски во телефонски разговор со Зеленски: Земјава ќе продолжи да ја поддржува Украина

Владата соопшти дека премиерот Димитар Ковачевски денеска имал телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во кој ја пренел поддршката на Северна Македонија за украинскиот народ во бруталната неоправдана и непредизвикана воена агресија која Русија ја врши врз Украина. Притоа, Ковачевски ветил дека како премиер на земјата-претседавач со ОБСЕ, ќе ја посети Украина. „Војната која Русија ја започна пред речиси...

Зеленски: Поддршката на САД е клучна за победата на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој за прв пат од почетокот на руската инвазија ја напушти земјата и отпатува во САД, на пратениците во Конгресот во Вашингтон им порача дека наспроти сите шанси, Украина сè уште се држи и им се заблагодари на Американците бидејќи финансиски ги помагаат украинските воени напори. Tој, како што пренесе Ројтерс, рече дека ова помош...

Зеленски во САД на прво патување по инвазијата, ќе се врати со системот „Патриот“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е на пат за Вашингтон, каде што денеска ќе се сретне со американскиот претседател Џо Бајден, пишува Би-би-си. Ова е негово прво патување во странство по инвазијата што Русија ја започна на 24 февруари годинава. Белата куќа, исто така, го потврди патувањето и соопшти дека ќе ја снабдува Украина со американските системи за противвоздушна...

Русија нема сили за да напредува во Донецкиот регион, тврди британското Министерство за одбрана

Русија најверојатно и понатаму има за цел да ја прошири контролата врз регионите Донецк, Луханск, Запорижја и Херсон, додека руските воени планери даваат приоритет на напредувањето подлабоко во Донецкиот регион. Сепак, многу малку е веројатно руската војска во моментов да е способна да ги постигне овие цели, се вели во најновиот извештај на британското Министерство за одбрана, пренесува весникот...

Вашингтон Пост: Европските партнери на САД стравуваат дека изборите може да ја секнат поддршката за Украина

Сојузниците на САД во Европа стануваат сѐ позагрижени дека заедничкиот фронт на Западот насочен против руската инвазија на Украина би можел бргу да се намали ако Републиканците победат на парламентарните избори следниот месец, со што би му се овозможила предност на рускиот претседател Владимир Путин токму во времето кога Украина остварува напредок на бојното поле, пишува американскиот весник „Вашингтон...

Словачки пратеници не истураат вода врз украинското знаме оти им „дошло преку глава рекламирањето на Украина“

Со споделувањето на видео материјалот јавноста се доведува во заблуда дека настанот се случил неодамна, односно по инвазијата на Русија врз Украина и дека Словачка ѝ откажува поддршка на Украина. Видеото е снимено на 8 февруари годинава, пред да почне инвазијата и тоа за време на вжештена парламентарна сесија на која се дискутираше за договор за одбрана со САД....

САД ќе ѝ доделат на земјава средства од 78 милиони долари за армијата, најмногу од земјите во регионот

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот на капацитетите за сајбер одбрана, информираат од Министерството за одбрана. „Американската поддршка е во насока на достигнување на НАТО целите на способности и зголемување на интероперабилноста со американските вооружени сили и со сојузниците во Алијансата. Членството во НАТО е уште...

САД ќе ѝ доделат 18 нови ракетни системи „Химарс“ на Украина за да ја зајакнат нејзината одбрана

САД вчера објавија дека на Украина ќе ѝ достават 18 дополнителни ракетни системи „Химарс“ за да ја зајакнат нејзината одбрана. Пакетот за воена помош вреден 1,1 милијарда долари ќе овозможи удвојување на моќните ракетни комплекси што ги поседува Украина, а кои се покажаа како особено ефикасни во контраофанзивните дејствија на Украина, пренесува Гардијан. Официјален Пентагон објави дека ракетните системи „Химарс“...

Најмалку 22 загинати во руското ракетирање на патнички воз во Украина

Најмалку 22 лица загинаа, а 50 се повредени во рускиот ракетен напад на железничка станица во Днипропетровскиот регион во Украина. Ракетите погодиле патнички воз којшто се запалил, а меѓу загинатите е и 11-годишно дете, пишува Гардијан. Ракетирањето се случило во градот Чаплине, околу 145 километри западно од Донецк. Рускиот ракетен напад се случи на денот кога се одбележува 31-годишнината од...