fbpx
Таг: воена инвазија

таг: воена инвазија

Путин се појави во Мариупол два дена откако Меѓународниот кривичен суд побара негово апсење

Рускиот претседател Владимир Путин го посетил украинскиот град Мариупол, окупиран од Русија, само два дена откако Меѓународниот кривичен суд издаде налог за негово апсење. Путин отпатувал во Мариупол со хеликоптер и ги обиколил разрушените населби на градот со автомобил, се вели во соопштението на Кремљ објавено денеска, јавува CNN. Според информации од соопштението, Путин застанал да разговара со жителите во...

Русија ја обвинува Украина дека ќе го нападне отцепениот регион Транснистрија

Руското Министерство за одбрана денеска ја обвини Украина дека планира да го нападне отцепениот молдавски регион Транснистрија (Придњестровје), кој се граничи со Украина, пренесува Гардијан. Руските државни медиуми објавуваат дека Украина наводно планирала да организира лажен напад од руските сили што се лоцирани во Транснистрија како изговор за инвазијата. Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Михаил Галузин изјави дека „Западот ѝ...

Џонсон: Путин никогаш нема да го освои духот на украинците, следната недела ја реотвораме бритaнската амбасада во Кијив

На денешната конференција со новинарите одржана во Њу Делхи, премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон рече дека британската амбасада во Кијив повторно ќе биде отворена следната недела, пренесува Би-би-си. Џонсон ја истакна храброста и успехот на украинскиот претседател, војниците и народот и ја посочи нивната отпорност на руските сили како значајна за Обединетото Кралство да направи потег во следниот период. „Велика...

По 20 дена потрага, пронајдено e мртвото тело на украинскиот фоторепортер Макс Левин

По долгата потрага што започна на 13-ти март, полицијата вчера во областа на селото Хута Межигирска во близина на Кијив го пронајде мртвото тело на украинскиот фоторепортер Макс Левин, јавува Укринформ. Според информации на Министерството за внатрешни работи во Украина, Макс Левин на 13-ти март заедно со поранешниот фотограф Алексиј Чернишов замина во Хута Межигирска за да направи фоторепортажа на...

Продолжува гранатирањето на Мариупол, се одложува примирјето за евакуација

Примирјето што утринава го постигнаа Русија и Украина во договор од пет часовен прекин на воените дејствија во градовите Мариупол и Волновакха поради евакуација на цивилното население беше прекинато откако украинските власти ги обвинија руските трупи за искористување на состојбата во своја предност и промена на своите позиции. Градскиот совет на Мариупол објави дека евакуирањето се одложува поради нарушената безбедност...

Новинари на „Скај Њуз“ застрелани и ранети во близина на Киев

Главниот дописник на британската телевизиска компанија, „Скај Њуз“, Стујарт Ремзи заедно со четворица колеги, новинари кои ги покриваат новостите за воената инвазија во Украина, во понеделникот наутро биле застрелани и ранети во нивното возило кога од друг град се враќале кон Киев, дознава Би-би-си. Додека се обидувале да излезат од колата за да избегаат, Ремзи бил застрелан во половината, а...

Пет часовен прекин на нападите во Мариупол и Волноваха за да се евакуира цивилното население

Утрово, властите на Русија и Украина се договорија за привремен прекин на огнот во два града во јужниот дел на Украина, Мариупол и Волноваха, пренесува Би-би-си. Прекинот е со цел да се евакуира населението од овие градови и истиот започна денес во 09:00 часот. Додека ова се добри вести за жителите кои сакаат да си го напуштат живеалиштето, двата града...

Сведоштва од Украина: „Ние се криеме во подруми и скривалишта, а тие пукаат во нас“

„Не знам како да го опишам преку зборови, не знам како да го вметнам во зборови она што го чувствуваме, она што се случува овде. Ние се криеме во подруми и скривалишта, а тие пукаат во нас.“ Со овие зборови Марина Соловеи, која што во моментов се наоѓа во Киев, а инаку е поранешна учесничка на натпревари за убавина...

Украинската влада со продажба на незаменливи токени ќе се брани од Русија

Владата на Украина изјави дека ќе започне да издава незаменливи токени (Non-fungible tokens, NFT) за да ја исплаќа војската што ја брани државата при воениот конфликт со Русија, пренесува Би-би-си. Изјавата на заменикот на премиерот, Михајло Федоров беше јавно споделена истата недела кога Украина успеа да собере повеќе од двесте милиони фунти од продажба на воени обврзници. Овие обврзници се...

Климатскиот извештај на ОН ќе биде засенет од руската инвазија на Украина

Со објавувањето на отрезнувачкиот климатски извештај на Обединетите нации во понеделник, постои загриженост дека ќе биде засенет од руската инвазија на Украина, објави Ројтерс. Извештајот – опишан од генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш како „атлас на страдање“ – повикува на заеднички напори од страна на владите да се подготват за потопол свет. I've seen many reports, but nothing like the...

Во Русија ограничен пристапот кон социјалната мрежа Твитер

Во некои делови од Русија пристапот на корисниците кон социјалната мрежа Твитер е ограничен, потврдуваат за Би-би-си од компанијата. „Свесни сме дека Твитер претрпува рестрикции и го ограничува пристапот за некои корисници во Русија и работиме на тоа да ги задржиме нашите услуги безбедни и достапни“, велат од компанијата во изјавата за британскиот медиум. Компанијата за следење на сајбер безбедност и...

Зеленски поднесе тужба против Русија во Хаг, одбива да преговара во Белорусија

Украина поднесе тужба против Русија пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, објави денеска на Твитер претседателот на Украина, Володимир Зеленски. „Русија мора да биде одговорна за манипулирање со приказната за геноцид со цел да се оправда агресијата. Бараме итна одлука на судот, кој и наложува на Русија веднаш да ги прекине воените дејствија и очекуваме судењето да започне следната...

Улични борби во Харкив, горат складишта за нафта и гас југозападно од Киев

Руските сили ги нападнаа складиштата за нафта и гас во Украина, предизвикувајќи огромни експлозии, изјавија официјални лица во неделата, додека западните сојузници подготвуват нови санкции, вклучително и протерување на клучните руски банки од главниот глобален платен систем, пренесе Ројтерс. Запален е нафтениот терминал во Василков, југозападно од Киев, рече градоначалникот на градот. Објави на интернет покажуваа експлозиите пропратени со огромен...

Киев се подготвува за нов руски напад, за цивилите уште една ноќ во скривница

Жителите на главниот град на Украина, Киев, вечерва се подготвуваат за уште една ноќ помината во подземните скривници, додека руските трупи се приближуваат кон центарот на градот, јави АП. Во меѓувреме, лидерот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека ќе продолжи да се бори против рускитe напади апелирајќи за поголема помош однадвор. „Во тек е вистинската борба за Киев“, рече Зеленски...

Финска размислува за членство во НАТО, дели граница со Русија од над 1.300 километри

Финската премиерка Сана Марин во националниот парламент изјави дека размислува за членство во НАТО, доколку тоа е потребно за финската национална безбедност. Таа додаде дека војна од поголем обем денеска е многу поверојатна по подолг историски период. За почетокот на нападот на Русија врз Украина, премиерката Марин рече дека акцијата ќе има долгорочни последици по односите меѓу Финска и...

Вонредна состојба во Молдавија и Литванија, Централна Европа се подготвува за бегалци од Украина

Молдавија и Литванија прогласија вонредна состојба на територијата на нивните земји по руската воена инвазија на Украина што започна утрово. Литванскиот јавен радиодифузен сервис објави дека вонредната состојба започнува денеска во 13 часот и ќе трае до 12 март. Литванските власти наведуваат дека ова е неопходно за пофлексибилно да се користат државните резерви и да се засили граничната контрола....

Гутереш до Путин: Во име на човештвото, вратете ги вашите сили назад во Русија

Генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН) Антонио Гутереш апелираше до рускиот претседател Владимир Путин да ги запре своите сили, додавајќи дека рускиот напад на Украина е најтажниот момент во неговиот петогодишен мандат. „Претседателу Путин, запрете ги вашите сили од нападот на Украина. Дајте му шанса на мирот. Премногу луѓе веќе загинаа“, изјави тој отворајќи ја итната седница на Советот за...

Пендаровски со осуда за руските воени дејствија, свикан Совет за безбедност

По утринските напади со кои Русија ја започна воената инвазија на Украина претседателот Стево Пендаровски во име на граѓаните на Северна Македонија изрази осуда. „Изразувам силна осуда за воените дејствија кои Русија ги презема над Украина, што неизбежно ќе водат кон ненадоместлива загуба на човечки животи и материјална штета. Инвазијата на Украина од страна на Русија е напад на територијалниот интегритет...

Нема докази дека ковид вакцините се причина за зголемување на мозочните и срцевите удари

Наспроти тврдењето во постот нема докази дека вакцините против ковид-19 предизвикуваат какви било компликации кои би довеле до трипати зголемен број на срцеви удари или петкратно зголемување на мозочните...