fbpx
Таг: водоснабдување

таг: водоснабдување

Со 50 милиони евра, ќе се подобрува водоснабдувањето во сите општини низ земјава

Високиот процент на загуби на вода за пиење, изведбата на водоснабдителни системи за одредени населени места, реконструкцијата на постојните водоводи и други проблеми со водоводната инфраструктура во земјава ќе можат да се решат со најновиот заем во висина од 50 милиони евра, за којшто земјава денеска го потпиша договорот со Европската инвестициска банка (ЕИБ). Средствата ќе бидат наменети и...

Вистиномер: Не е точно дека новиот водовод во Тетово носи повеќе штета, отколку корист

Во продолжение ја пренесуваме анализата на „Вистиномер“ на изјавата на тетовскиот градоначалник за новиот водовод во Тетово: Градоначалникот на Општина Тетово, Биљал Касами, пред медиумите даде невистината изјава во која вели дека проектот за Лешнички водовод е катастрофален и носи повеќе штета, отколку корист. Ми приложија од ЈКП дека се осум проблематични точки на целиот довод на цевката од Лешница до...

Порталб: Во Тетово нема вода, Општината не го реши проблемот – граѓаните подготвуваат тужби

Центарот на Тетово и некои градски населби, веќе неколку денови се соочуваат со недостиг и повремени прекини на снабдување со вода. Истото го потврдија и од Јавното комунално претпријатие (ЈКП) Тетово на нивната Фејсбук страница, при што велат дека работат на проблемот, но вода сé уште нема, пишува Порталб.мк. Недостигот на вода ги фрустрира граѓаните затоа што сме среде лето,...

МЖСПП со 9 милиони денари ќе го решава проблемот со водоснабдувањето во Крушево

Околу 5.000 жители на градот Крушево конечно треба да ги надминат проблемите со водоснабдувањето, по реализација на инфраструктурните зафати финансирани со 9 милиони денари, средства кои што Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) ги доби со ребалансот на буџетот за годинава. Со ребалансот на буџетот за 2020 година, на ова министерство му беа доделени финансиски средства во вкупна...

Во Синичани ќе има вода, градоначалникот на Боговиње со благодарница на „Порталб.мк“ за професионално известување

После бројни обиди, судски постапки, конфликти меѓу жителите на Урвиќ и Синичани, конечно жителите од Синичани успеаја да добијат вода за пиење. За ова, градоначалникот на Боговиње, Албон Џемаили, рече дека и покрај многуте полемики, ова ветување е исполнето и сега жителите од Синичани ќе имаат вода за пиење 24/7. Благодарност за ова му беше доделена и на „Порталб.мк“,...

Саниран дефектот поради кој половина Скопје остана без вода

ЈП „Водовод и канализација“-Скопје информира дека дефектот на булевар Кочо Рацин, спроти Олимписки базен, за чие отстранување се затвори цевка од ф1400мм, е саниран а граѓаните имаат нормализирано водоснабдување. Од таму додаваат дека екипите на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, непрекинато работеле на отстранување на овој дефект и во рекордно време го отстраниле истиот. „Ваквите дефекти се навистина многу ретки,...

Реконструирани пумпните станици во Трпејца и Љубаништа

Со цел да се обезбеди поквалитетно, навремено, економично и енергетски ефикасно водоснабдување, ЈП „Водовод“ изврши реконструкција на пумпната станици во селото Трпејца (ПС „Трпејца“) и двете пумпни станици во селото Љубаништа (ПС „Љубаништа“ и ПС „Црн Дрим – Св. Наум“). Реконструкцијата е извршена согласно стандардите за водоснабдување DIN 1988 и DIN EN 806 за транспортирање на вода од напоен до...

ЈП Водовод и канализација – Скопје и Водовод Будимпешта ќе соработуваат за намалување на загубите на вода

Со грант од околу 122.000 евра добиен од Western Balkans Green Center (WBGC), ЈП Водовод и канализација – Скопје, во соработка со Водовод Будимпешта ќе го реализира проектот за „Намалување на ефектите од климатските промени, зголемување на ефикасноста на водоснабдувањето, употребата на енергија, планирање на реконструкции и обезбедување на непрекинато водоснабдување во определени зони во Скопје, главниот град на...

Општини како Тетово и Неготино и во 2020 година со часови имаат рестрикции на вода за пиење (видео)

Процентот на неприходувана вода во водоводните системи во земјава лани изнесувал дури 64,64 отсто од вкупното количество произведена вода за пиење. Додека во некои општини, како што е случајот со Скопје, милиони кубни метри вода се губат во дотраените водоводни цевки и диви приклучоци, одредени општини во земјава имаат недостигна питка вода и рестрикции во водоснабдувањето на населението. Water4Changes како...

Поплавени куќи, улици под вода и преполнети канали во Кочанско

Интензивниот дожд што и натаму паѓа во Кочани и околината, предизвика излевање на одводните канали и канализацијата, по што се поплавени делови од градот и рамничарските села. Поплавени се куќи, посеви, а зафатени се и амбарите со сточна храна во селата Горни и Долни Подлог. Цели улици се под вода, поради што жителите побараа интервенција од Општина Кочани и јавното...

Ахмеди: „Студенчица“ летово веројатно ќе има доволно вода за сите населени места

Ова лето сите општини приклучени на регионалниот водовод „Студенчица“ ќе имаат доволно вода за пиење. Досега изворот има доволни количества вода, а надлежните прогнозираат дека хидролошката состојба и натаму ќе биде поволна, дознаваме од Урим Ахмеди, директор на Јавното претпријатие за водоснабдување „Студенчица“. „Досега врнежи има доволно, нема никакви проблеми, и ниту една од општините не се пожалила на проблеми...

„Студенчица“ секнува, Прилеп има проблеми со водоснабдувањето

Изворот „Студенчица“ од којшто се снабдуваат со вода општините Кичево, Пласница, Македонски Брод, Долнени, Крушево, Кривогаштани, Прилеп и ТЕЦ „Осломеј“, бележи негативни рекорди по својата дарежливост. Според информациите, издашноста паѓа и до 470 литри во секунда, што не е забележана во изминатите три децении, откако е ставен во функција и изграден овој регионален водоводен систем. За Прилеп од овие количества...

Гевгелија доби дополнителни 200 литри вода во секунда од новиот водоснабдителен систем

Во Гевгелија, по повод општинскиот празник, денеска беше предаден во употреба новиот водоснабдителен систем, инвестиција во износ од 1,7 милиони евра, преку кој на гевгеличани им се обезбедуваат дополнителни количества квалитетна вода за пиење. Изградбата на системот почна во февруари 2017 година, во време кога и централната и локалната власт беше во рацете на ВМРО-ДПМНЕ. Тогашниот градоначалник Иван Франгов беше...

Високите катови во Аеродром и во Ново Лисиче без вода в недела

Почнувајќи од првите минути по полноќ, в недела ќе биде во прекин дотекот на вода за високата зона во населбите Аеродром и Ново Лисиче, извести Град Скопје. Прекинот е поради зафат на водоводните цевки кај кружниот тек на булеварот Србија и на улицата Христо Татарчев. Водоснабдувањето ќе се нормализира дури по завршување на зафатот, а информации може да се побараат од...

„ЕУ за тебе“ утре во Гевгелија

Евроамбасадорот Самуел Жбогар, утре во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“ ќе ја посети Гевгелија каде што ќе се сретне со градоначалникот Иван Франгов и ќе присуствува на промоција на проектот „Подобрување на системот за водоснабдување во општина Гевгелија“. Кампањата „ЕУ за тебе" има за цел да ја подигне свеста и да ја информира јавноста за помошта на ЕУ во...

Кочовски: Во металуршката индустрија има пад на производството и на извозот

Бројките во металуршката индустрија се поразителни така што лани, заклучно со ноември, производството на руди и на метали бележи пад од 8 проценти, а само на метали - 11 проценти во однос на 2015 година, изјави претседателот на Здружението на металургија, Митко Кочовски. - Само во ноември 2016 година, производството на основни метали е намалено за 20 проценти во однос на истиот месец...

Тетовски населби две недели се соочуваат со рестрикции во водоснабдувањето

Поради изградба на атмосферска канализација на улицата Иво Лола Рибар во Тетово, повеќе тетовски населби се соочуваат со целодневни рестрикции. Велат дека се навикнати на вакви прекини во водоснабдувањето и дека резервите со вода постојано ги имаат во нивниот дом. - Веќе две недели има рестрикции во водоснабдувањето. Но ние веќе сме навикнати, па имаме шишиња и буриња со вода....

Гостиварци ќе пијат филтрирана вода

Од чешмите на гостиварци ќе протече филтрирана вода. Проектот за пречистителната станица во Вруток е доведен до завршна фаза. Од понеделник (7 септември) до петок (12 септември) ќе се вршат градежни работи за поврзување на водоводната мрежа со станицата, информираат од локалната самоуправа на Гостивар. Во текот на теренските работи се очекува периодично намалување на притисокот на водата во повисоките делови...

Власта дава благодарност, опозицијата бара оставки за проблемот со водата во Битола

Водоснабдувањето на Битола и понатаму е најгорливата тема за битолчани овие денови, откако по свлечиштето на хидросистемот „Стрежево“ градот неколкупати остана без вода за пиење. Најтешко им е на пелагонските земјоделци, чиј род на нивите веќе се уништува без наводнување. Оваа тема деновиве уште повеќе ја разгорува и политичката сцена во Битола, па на обиколка во Пелагонија стасаа и политичари...

Тетовски населби 24 часа без вода

Повисоките тетовски населби се соочуваат со прекини во водоснабдувањето во текот на целото деноноќие. Велат дека мора секојдневно да полнат шишиња и буриња со вода, кај нивни роднини и пријатели што живеат во долниот дел на Тетово, каде вода има само неколку часа во текот на денот. - Јас живеам во горниот дел на градот, ние немаме вода и зиме, но сега...

Мишел на самитот во Тирана: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, пред почетокот на самитот ЕУ-Западен Балкан изјави дека станува збор за историски ден не само за Тирана, туку и за односот на ЕУ...