fbpx
Таг: водач

таг: водач

Почина Сашо Михајловски – Сале, синдикален водач во ССНМ

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) извести дека ноќеска ненадејно починал синдикалниот водач во телевизија Алфа, Сашо Михајловски – Сале, роден 1970 година. „Загубивме голем другар, борец, синдикалец и пред се човек кого колегите неизмерно го почитуваа, на кого му ја доверија борбата за нивните права како вработени во Алфа ТВ, а која тој без трошка штедење и...

Индиските сили го убиле водачот на кашмирските бунтовници

Индиските сили за безбедност соопштија дека го убиле Васим Шах, водачот на кашмирската бунтовничка група, Лашкар е таиба. Бунтовничката група има база во Пакистан, а водачот е убиени за време на жестока размена на оган откако индиската војска и специјалните сили по добиена дојава го опколиле селото Литер. Ова е најновиот во низата инциденти со смртни последици помеѓу индиските сили и...

Фидел Кастро погребан во Сантијаго де Куба

Урната со пепелта на поранешниот лидер на Куба, Фидел Кастро, денеска беше погребана во Сантијаго де Куба, каде пред повеќе од 60 години почна кубанската револуција, чиј водач беше Кастро. Погребот беше одржан откако кубанските власти во последен момент ги откажаа плановите церемонијата да биде пренесувана во живо на телевизија, на национално и на меѓународно ниво. На новинарите од странските...

Уапсени членови на озлогласената банда „Дедомразовци“ во Албанија

Албанската полиција вчера уапсила неколкумина членови на озлогласената криминална банда, позната под прекарот „Дедомразовци“, одговорна за серија вооружени грабежи на трговски центри и на златарници во Албанија, Македонија и во Грција, пренесуваат албанските медиуми. Членовите на групата се идентификувани како извршители на двата вооружени грабежи кои ова лето се случија во Струга и во Дебар, а во кои беше украдено...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...