fbpx
Таг: Внатрешна контрола

таг: Внатрешна контрола

Кој, каде и како ја кренал рампата за Груевски?

Откако владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска соопшти дека Одделот на внатрешна контрола во МВР спроведува постапка за можна инволвираност на полициски службеници дека му помогнале во бегството на Никола Груевски, а дополнително СВР Скопје, го утврдува начинот на бегството, како и евентуално надворешни помагатели, се поставува прашањето дали поранешниот премиер државната граница ја минал нелегално или на граничен премин. Ова...

Пијан полицаец од Кочани ја тепал сопругата и дивеел дома

Психичко и физичко малтретирање од нејзиниот сопруг пријавила вчера 38-годишната К.А.К. од Кочани. Таа во Полициската станица во градот кажала дека нејзиниот сопруг М.К. (39) вработен во МВР, под дејство на алкохол почнал да и се заканува дека ќе ја убие и барал да замине од дома и да го остави нивното седумесечно бебе. Жената пријавила и дека нејзиниот сопруг...

Кривична пријава за полициски инспектор поради злоупотреба на службената положба

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР поднесе кривична пријава против полициски инспектор од надворешната канцеларија за криминалистички работи во Кочани, поради злоупотреба на службената положба и овластување. Како што соопшти МВР, инспекторот со иницијали З.С. е осомничен дека „со непреземање на службени дејствија дозволил да застарат кривични пријави со што предизвикал штета на засегнати граѓани...

Инспектор од СВР Скопје доби кривична пријава за кражба на златен накит

Ж.И. кој бил главен инспектор во Сектор за внатрешни работи - Скопје, е суспендиран и доби кривична пријава од Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР. Полицијата го обвинува дека сторил злоупотреба на службената положба и овластувања, односно при увид за тешка кражба во куќа, украл златен накит. Како што извести МВР, инспекторот бил уапсен и предаден...

МВР: Дисциплинска постапка за полицајците што ги приведоа членовите на Левица

Одделот за внатрешна контрола на МВР утврдил дека четворица полициски службеници неосновано употребиле физичка сила врз членови на Левица, кои во саботата протестираа на плоштадот во Скопје додека се одржуваше презентација на воената опрема на САД и на АРМ. - Утврдено е дека од страна на четворица полициски службеници врз четири лица неосновано била употребена физичка сила, а над тројца...

Надворешна наместо внатрешна контрола на работата на полицијата

Контролата на професионалното и законито работење на полицијата, според најавените реформи во Министерството за внатрешни работи, ќе се врши преку надворешен механизам, наместо преку досегашниот Сектор за внатрешна контрола. Ова, меѓу другото, го истакнал министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на денешната средба со делегацијата на Советот на Европа, предводена од Тања Ракушиќ-Хаџиќ, раководителка на одделението за кривично-правна соработка на...

МВР потврди: Внатрешната контрола суспендира петмина поради инцидентите во Собранието

Петмина вработени во МВР се привремено оддалечени од работните места, односно суспендирани, во врска со инцидентите во Собранието на 27 април, потврдија од МВР за „Мета“. Мерката е изречена од одделението за внатрешна контрола на МВР, а не од работната група формирана од министерот Агим Нухиу за расчистување на настаните во Собранието, нагласија од одделот за односи со јавноста на МВР. Сите...

ЗНМ бара МВР да го казни обезбедувањето на Груевски за упадот во „ТВ 21“

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска доставило претставка до Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди на Министерството за внатрешни работи за упадот на обезбедувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во „ТВ 21“. Во претставката, ЗНМ бара да биде поведена постапка против двајцата припадници на обезбедувањето на Груевски, кои минатата недела упаднаа во просториите на телевизијата и го...

Полицаец од Радовиш осомничен за примање поткуп

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и за професионални стандарди поднел кривична пријава против С.М. (51), полициски службеник од полициската станица во Радовиш, осомничен за примање поткуп, информира МВР. Според полициските информации, кривичното дело за кое се сомничи, полицаецот го сторил ноќта меѓу 11 и 12 јануари оваа година, кога вршејќи контрола на булеварот Александар Македонски во Радовиш, заедно со...

Инвестицијата во фотоволтаици за домаќинство се исплатува за пет до шест години

Колку повеќе енергија произведеме од сонцето, толку помалку ќе ни треба РЕК Битола. Замената на нечистата енергија од фосилни горива со зелена од сонцето е една од најголемите придобивки...