fbpx
Таг: внатрепартиски избори

таг: внатрепартиски избори

Димитар Ковачевски е новиот претседател на СДСМ, Деспотовски и Ременска со честитки

На внатрепартиските избори вчера членовите на владејачката партија СДСМ го избраа кандидатот Димитар Ковачевски за нов претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. На 194 гласачки места ширум државата вкупно гласале 44.406 членови на СДСМ, односно 86,5 отсто од активно регистрираните членови на партијата. Димитар Ковачевски освои 37.649 гласа, за Јован Деспотовски гласале 3.319 членови, додека противкандидатката Фросина Ташевска Ременски ја...

Вонредни внатрепартиски избори во СДСМ, се гласа за нов лидер на партијата

Двете најголеми политички партии во земјава денеска избираат нови лидери. На непосредни избори, владејачката СДСМ ќе го избира наследникот на досегашниот партиски претседател Зоран Заев, додека ВМРО-ДПМНЕ на редовниот конгрес ќе го реизбере актуелниот претседател Христијан Мицкоски како единствен кандидат. Гласањето на вонредните внатрепартиски избори во СДСМ се одвива на 194 избирачки места во 80 општини. Право на глас имаат...

СДСМ со тројца, ВМРО-ДПМНЕ со еден кандидат, утре ќе бираат претседател на партиите

Двете најголеми политички партии во земјава утре одржуваат внатрепартиски непосредни избори. Во СДСМ членовите на партијата ќе гласаат на 194 избирачки места низ општинските организации во земјата, почнувајќи од 08.00 часот наутро, се до 19.00 часот. Изборот кај членовите на СДСМ е од тројца кандидати: Фросина Ременски, Димитар Ковачевски и Јован Деспотовски, коишто во изминатиов период ја претставија својата...

Заев реизбран за претседател на СДСМ со излезност на 90 отсто од членовите

Зоран Заев е реизбран за претседател на владејачката партија СДСМ. Од 68.990 активни членови на социјалдемократите, на денешното гласање излегле 90 отсто. Од нив, 60.840 гласале „за“, 888 гласале „против“ и 249 биле неважечки ливчиња. Заев беше единствен кандидат на изборите, на кои приврзаниците можеа да гласаат во 80 општински изборни комисии низ државата, на 237 избирачки места. Станува...

СДСМ денеска гласа „за“ или „против“ реизбор на Заев за нејзин претседател

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) денеска на први, директни внатрепартиски избори го избира идниот претседател на партијата. Во 80-те општински изборни комисии низ државата, на 237 избирачки места, во периодот од 8 до 19 часот, гласаат 68.999 членови на партијата, кои се пријавиле за гласање на изборите. Единствен кандидат за претседател на СДСМ е актуелниот претседател и досегашен лидер на...

Груевски: СЈО потврди дека „бомбите“ може да се монтираат, сечат и лепат

Судењата за „Траекторија“ и за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 се политички монтирани случаи заради остварување политичка цел, изјави денеска доскорешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, откако во Основен суд Скопје 1 се одржаа кратки рочишта од двете судења. Во врска со денешното рочиште за „Траекторија“, Груевски како „исклучително интересен и фрапантен момент“ го оцени...

БГНЕС: „Античкиот“ Димовски најверојатен кандидат за наследник на Груевски

Во централата на ВМРО-ДПМНЕ најчесто се споменува името на Илија Димовски како најверојатен кандидат на Никола Груевски на местото претседател на партијата, наведува бугарската новинска агенција БГНЕС во текстот посветен на најновиот развој на настаните во најголемата опозициска партија во Македонија. Како што коментира БГНЕС, Димовски, како еден од членовите на извршниот комитет на партијата кои уживаат најголема доверба на сегашниот...

Заев го информирал ЦО на СДСМ дека очекува нови министри до крајот на месецот

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на синоќешната седницата на централниот одбор на партијата, изразил очекување дека до крајот на овој месец ќе се донесат одлуките за кадровските решенија и за пополнување на местата што се испразнија по локаклните избори. Заев вчера, по потпишувањето на договорите за поддршка на млади земјоделци, изјави дека до крајот на ноември најверојатно ќе...

Хилари Клинтон со убедлива победа во Вашингтон

Поранешниот државен секретар на САД, Хилари Клинтон, победи на последните внатрепартиски избори на демократите во Вашингтон и сега подготвено ќе ја чека партиската конвенција, која треба да се одржи кон крајот на јули во Филаделфија. На конвенцијата Клинтон и официјално треба да ја добие номинацијата за кандидат за претседател на САД на Демократската партија. Клинтон на изборите во Вашингтон освоила речиси...

Додека трае суспензијата на Русковска, привремено ќе ја замени обвинителката Лиле Стефанова

Обвинителката Лиле Стефанова привремено, според годишниот распоред, ќе ја замени Вилма Русковска која е суспендирана, по одлуката на државниот обвинител Љубомир Јовевски да покрене дисциплинска постапка против три обвинителки...