fbpx
Таг: влез

таг: влез

Словенија ќе дозволи влез и на лица кои се вакцинирани со „Спутник V“ и „Џонсон и Џонсон“

Словенија ќе дозволи влез на лица кои се вакцинирани со „Спутник V“ и „Џонсон и Џонсон“, под услов да поминале најмалку 21 ден од првата доза, објави новинската агенција СТА. Претходно, влез без карантин или бесплатен ПЦР-тест важеше за луѓето кои се вакцинирани со „Фајзер/Бионтек“, „Модерна“ или „АстраЗенека“. На владината седница е одлучено, исто така, времето на транзит низ Словенија да...

Од утре, Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на црногорскиот Институт за јавно здравје, Бобан Мугоша, соопшти дека Црна Гора од утре ќе ги отвори границите со нашата држава, пренесува Цдм.ме. „Црна Гора ќе ги отвори своите граници со Северна Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Косово и западноевропските земји од утре“, најавил Мугоша во утринската програма на телевизија Вијести. Како што изјавил тој, денеска ќе биде оддржана...

Црна Гора останува затворена за македонските граѓани, Грција ги засилува мерките

Портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите најави дополнителни мерки за копнените граници кон Северна Македонија, Албанија, Бугарија и Грција, кои и онака се отворени само за грчки државјани и оние кои имаат дозвола за престој. Како дополнителна мерка е тоа што од утре на единствениот отворен граничен премин меѓу Северна Македонија и Грција, „Евзони“...

Бугарија ќе дозволи влез на македонски државјани со негативен PCR тест

Бугарската влада ќе им дозволи на македонските државјани и на граѓаните на уште четири други земји да можат да влезат во оваа земја со негативен PCR тест, не постар од 72 часа, јавуваат бугарските медиуми. На туристите од Северна Македонија, Молдавија, Србија, Израел и Кувајт ќе им биде дозволен влез во Бугарија со претходно извршено тестирање, објасни заменик-претседателот на Народното...

Од утре се отвораат сите гранични премини, но со посебни услови за влез во земјава

Владата на денешната седница донесе одлука од утре, 17 јуни, да се отворат сите гранични премини во земјата со примена на мерките што се активни, при што за влез во Северна Македонија е задолжително да се приложи валиден негативен ПЦР тест, не постар од 72 часа. „Останува и мерката за потпишување „Изјава за задолжителна самоизолација во траење од 14 дена“,...

Странските државјани ќе може непречено да транзитираат низ државата и максимум да се задржат пет часа

Владата на 66. седница го донесе Протоколот за непречен транзит на странски државјани низ територијата на државата, кој утврдува дека државјаните на други држави кои транзитираат низ територијата на Република Северна Македонија можат, до целосната либерализација на режимот за влез и излез во нашата држава, можат да ги користат следните гранични премини: Табановце, Деве Баир, Богородица, Ќафасан, Блаце и...

МВР: При влез во државата потребен е PCR-тест и самоизолација од две недели

Согласно одлуките и протоколите донесени од Владата во рамки на прогласената вонредна состојба на територијата на државата предизвикана од епидемијата од Ковид-19, Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека при влез на наши граѓани во земјава, како и на странци но само со регулиран престој во државава, задолжително е на граничниот премин да биде приложен направен валиден PCR-тест,...

Влез и излез од Тетово има, организиран превоз нема

Насловот „Од утре: Нема влез и излез од Тетово“ дезинформира, бидејќи не е забранет влез и излез во Тетово, пишува „КриТинк“. Владата донесе одлука за забрана на организиран превоз во и од подрачјето на Општина Тетово, што не значи дека има целосна забрана за влез и излез од Тетово. Забраната за организиран превоз на патници во и од подрачјето на Општина...

Манчевски: Ќе работиме да создадеме услови за влез на трет мобилен оператор

Државата ќе ги направи неопходните чекори за влез на трет мобилен оператор на пазарот, со цел граѓаните да добијат поквалитетни услуги за пониски цени, најави денеска министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. Тој додаде дека за тоа се потребни законски измени за да се овозможи изнајмување на државната инфраструктура на приватните компании. „Државата не знае што има и потребно е...

Кривични пријави за бугарски државјанки кои краделе во трговски центри во Скопје

СВР-Скопје поднесе кривична пријава до надлежното Основното јавно обвинителство против едно лице на возраст од 17 години, Н.Е.И. (23) и Р.Д.Г. (67), бугарски државјанки, поради постоење основан сомнеж дека извршиле три кражби, при што стекнале противправна имотна корист од околу 135.000 денари, информираат од МВР. Од страна на судија на претходна постапка на лицата Н.Е.И. и Р.Д.Г. одредена им е...

Трамп денеска ќе ја потпише забраната за влез на државјани од шест земји

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе ја потпише ревидираната извршна уредба за забрана за влез во САД, од која ќе бидат изземени државјаните на Ирак. Ова го потврди советничката на Трамп, Келијан Конвеј. Според првата уредба што Трамп ја потпиша на 27 јануари, влез во САД на државјани на седум земји со мнозинско муслиманско население – Ирак, Иран, Јемен, Либија, Сирија, Сомалија и...

Видливоста на Стража е намалена поради магла

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Поради појава на магла, видливоста на планинскиот премин Стража е намалена од 80 до 100 метри. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово - Дебар - Струга,...

Трудо: Бегалците се добредојдени во Канада

Канадскиот премиер Џастин Трудо им порача на жртвите на прогонот, тероризмот и војната дека се добредојдени во Канада. - Сите оние кои се протерани и бегаат од тероризам и војна, Канада ќе ги прифати без разлика на верата. Различноста е наша сила – напиша Трудо на „Твитер“ и на неговиот профил на „Фејсбук“ со хаштаг „добредојдовте во Канада“. Одговорот на Трудо...

Меркел ја осуди уредбата на Трамп со која се забранува влез во САД на лица од седум земји

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја осуди уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за забрана на влез во САД на лицата од седум муслимански земји, наведувајќи дека таа е неоправдана. Иако лидерите на Германија и на САД претходно во телефонски разговор се согласиле да ја интензивираат соработката во борбата против тероризмот, Меркел смета дека не е оправдано луѓето од одредена...

Трамп потпиша указ со кој во САД се забранува влез на државјани од седум муслимански земји

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се забранува влез на државјани од седум муслимански земји: Ирак, Иран, Либија, Сомалија, Судан, Сирија и Јемен. При потпишувањето на указот, Трамп изјавил дека неговата администрација сака поригорозен надзор над бегалците и над посетителите од одредени земји за да се спречи терористички напад. Тој додаде дека САД сакаат да ги примат само тие...

Чекањето на Јанева пред врата во МВР не било грешка, туку процедура, вели Спасовски

Чекањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева пред капијата на Министерството за внатрешни работи во петокот и повиците до обезбедувањето да „отвори“, според министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, не било грешка, бидејќи имало правила како се влегува во МВР. „Тоа не е грешка. Во моментите додека да се јават за да се обезбеди пристапот, знаете, и дома кога ви доаѓаат...

ФРОДЕМ: Забрана за влез во ЕУ и во САД и замрзнување на сметките за лицата што не го почитуваат Договорот од Пржино

„По вчерашното распишување на изборите при неисполнети елементарни услови согласно Договорот од Пржино, како и децидното одбивање на Иванов да ја повлече неговата ништовна одлука за стопирање на постапките против осомничениге лица и да не поднесе оставка, ги повикуваме САД и членките на ЕУ наместо очекуваните санкции кон Македонија и нејзините граѓани, истите да ги изречат кон лицата и...

Белгиските власти одзедоа пропусници за влез во нуклераните централи

Белгиската сојузна агенција за нуклеарен надзор на дел од вработените привремено им ги одзеде пропусниците за влез во нуклеарните електрани поради опасноста дека овие објекти може да бидат мета на терористи. Портпаролката на агенцијата, Неле Ширлинцк, денеска изјави дека „во последните неколку дена на одредени лица биле спречени да влезат во нуклеарниот комплекс“. Ширлинцк рече дека таквиот потег „не е нужно...

Повеќе од 1.000 мигранти заглавени на Табановце, сите очи вперени кон самитот во Брисел

Повеќе од 1.000 мигранти од Сирија и од Ирак во моментов се заглавени кај Табановце, на македонско-српската граница, бидејќи српските власти одбиваат да ги пропуштат и да им дозволат транзит понатаму по балканската рута, велат за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР). Во меѓувреме на јужната граница, според информации од грчка страна, воведени се дополнителни ограничувања за сириските државјани, односно...

Зголемено присуство на полиција на македонско-грчката граница

Стотици Мароканци, Алжирци и Пакистанци се обиделе да ја минат границата меѓу Македонија и Грција, кинејќи дел од бодливата ограда и барајќи да им биде дозволено да го продолжат патот кон северот на Европа. Некои од нив фрлале камења врз полицијата, додека други на колена извикувале „Сакаме да одиме за Германија“. Неколкумина успеале да влезат на македонска територија, но набргу...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...