fbpx
Таг: влажни коловози

таг: влажни коловози

Магла и намалена видливост на неколку патни правци

Поради магла намалена видливост има на неколку планински превои низ државата, информираат од јавното претпријатие „Македонија пат“. На патниот правец Тетово-Попова Шапка видливоста е од 30 до 50 метри, на Страцин од 100 до 150 метри, на планинскиот превој Стража од 100 до 150 метри и на планинскиот превој Плетвар до 50 метри. На останатите државни патишта сообраќајот се одвива во...

Забрана за камиони кај Маврово и Стража, остатоци од снег на коловозите

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни  коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот. Снег со среден интензитет паѓа во Битола, Крива Паланка, Делчево, Демир Капија, Удово, Гостивар, Крушево, Павлешенци, Кочани, Делчево, Смојмирово, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато и Плетвар. АМСМ информира дека на регионалниот пат од село Рогачево до граничен премин Јажинце поради силен...

Намалена видливост на Стража, можна појава на одрони

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози, на некои повисоки места во западните делови од државата со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на нашите дежурни екипи, известуваат од „Македонија Пат“. Врнежи од снег во раните утринските часови се забележани на Попова Шапка, Страцин, планинскиот превој Стража и во Маврово. Намалена видливост поради појава на магла...

Сообраќајот се одвива отежнато, кашест снег на коловозите

Сообраќајот на државните патишта утрово се одвива отежнато и во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од кашест снег, соопшти Автомото сојуз на Македонија (АМСМ). Забрани за тешки товарни возила изутрина од 7.15 часот е воведена на патот Дебар – Струга, а се уште трааат забраните и на патиштата крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку Стража, Струга...

Сообраќајот надвор од градските средини е умерен и се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, а интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Според АМСМ, оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. Од 15 ноември, на сила стапи...

Слаб снег и магла на патниот правец кон Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. На Попова Шапка провејува слаб снег и има намалена видливост од 30 до 40 метри поради појава на магла. Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколницата кај Битола е во прекин поради свлечиште кое е расчистено, но од превентивни причини се...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози, информира АМСМ

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Слаб снег паѓа на Попова Шапка, додека низ цела Македонија врне ситен дожд, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Од АМСМ додаваат дека граничниот премин Евзони е отворен за сообраќај за сите видови на возила откако грчките земјоделци го прекинаа штрајкот. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози со магла на некои патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информира Автомото-сојузот на Македонија. Видливоста поради магла е намалена од 50 до 100 метри на патниот правец Лисец - Попова Шапка. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово - Дебар -...

Намалена видливост на повеќе патни правци поради магла

Поради појава на магла, видливоста е намалена од 30 до 50 метри во Павлешенци, од 50 до 100 метри на Кула и на патниот правец Петровец – Хиподром, информира Автомото-сојузот на Македонија. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива по...

Авиосообраќајот е нормализиран, Евзони сè уште е затворен

Утринава се нормализираше авиосообраќајот на аеродромот „Александар Велики“, откако синоќа поради густата магла беа откажани летови кон повеќе дестинации. Според информативната табла на веб-страницата на „ТАВ Македонија“, откажан е само летот кон Виена во 4.25 часот, а сите други летови се реализираат. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони е сè уште затворен за сообраќај, а премините Дојран и Меџитлија...

Сообраќајот на патот Прилеп – Битола – Ресен и понатаму во прекин поради свлечиште

Сообраќајот на патниот правец А3, односно Прилеп – Битола – Ресен преку обиколница кај Битола, и понатаму е во прекин поради свлечиште. Сообраќајот се пренасочува преку градот Битола, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по на места влажни коловози, а снег со слаб интензитет провејува во Битола, Ресен и на планинските...

Излизгани возила и превртени камиони, во прекин сообраќајот на дел од патиштата

Сообраќајот на неколку патни правци во земјава е во целосен прекин поради излизгани и превртени тешки товарни возила, соопшти Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Како што информираат оттаму, сообраќајот на патните правци Скопје - Велес и Велес - Скопје е во прекин за сите видови возила, поради излизгани и попречени возила, а од 19.30 часот во целосен прекин е сообраќајот и...

Забрана за камиони на Стража и на Маврово – Дебар поради снежните врнежи

Поради снежните врнежи, забрана за движење на камиони е воведена на патот Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража и на патниот правец Маврово - Дебар, соопшти Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Снегот што паѓа од ноќеска во поголемиот дел од земјава го отежна патниот сообраќај, забавено се одвиваат градскот и меѓуградскиот превоз, а засега нема значителни проблеми во железничкиот и во...

АМСМ: Сообраќајот се одвива по влажни коловози, се препорачува внимателно возење

Сообраќајот на државните патишта во Македонија се одвива по претежно влажни коловози. Во Маврово, Крива Паланка и на планинскиот премин Ѓавато има врнежи од слаб снег, додека во источните делови од земјава дува засилен ветер од северен правец, информираат утрово од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Сообраќајот на магистралниот пат А3, односно Ресен - Битола - Прилеп, кај населбата Баир, кој беше...

Сообраќајот се одвива во зимски услови, снежна покривка има во Крушево и во Маврово

Сообраќајот во државата се одвива во зимски услови по влажни коловози. Слаби врнежи од снег во раните утрински часови се бележат во Крива Паланка, Страцин, Попова Шапка, Маврово, планинскиот превој Плетвар, Штип и во Делчево, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Снежна покривка е формирана во Крушево од 8 сантиметри, во Маврово - 9 сантиметри и во Лазарополе - 11 сантиметри. Најстудено утрово било...

Забрана за движење на тешки моторни возила на неколку патни правци

Сообраќајот во државата се одвива во зимски услови, а забрани за движење на тешки товарни возила има на повеќе патни правци. Забрани има на патните правци Маврово – Дебар, Ресен – Битола преку планинскиот превој Ѓавато и Крива Паланка – Деве Баир. На патиштата низ земјава сообраќајот се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег.
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...