fbpx
Таг: Владислав Рибникар

таг: Владислав Рибникар

Се огласи семејството на момчето кое уби 10 луѓе во белградското училиште „Владислав Рибникар“

Семејството на К.К., седмоодделенецот кој со пиштолот на неговиот татко во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, Белград, уби 10 и повреди уште пет лица, по повеќе од 20 дена од масакрот, упатило сочувство до сите семејства на загинатите, пренесува Н1. „На тој 3 мај завладеа вечна тишина во која секој ден немо плачеме од неизлечива болка и тага за...

Обвинителството отвори предмет за мајката чиј син уби 10 луѓе во белградското училиште

Основното јавно обвинителство во Белград по службена должност отворило предмет против М.К., мајка на седмоодделенецот кој на 3 мај годинава уби осум свои соученици и чуварот во училиштето „Владислав Рибникар“, а рани уште седум лица, од кои едно девојче подоцна почина. Обвинителството ќе утврдува дали во случајот кај мајката има елементи на кривично дело „запуштање и злоупотреба на малолетно...

Говорот на таткото на убиеното девојче што ги расплака сите во студиото

„Мојата судбина е тешка, но ќе ја поднесам баш како што мудро ме научи Софија, и мудроста на тоа дете ме научи да го погледнам секој од вас во очи и да бидам благодарен што имате емпатија“, рече Слободан Негиќ, таткото на едно од девојчињата кои загинаа во масакрот на 3 мај во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград. Негиќ...

Десетта жртва од масакрот во Белград, почина најтешко повредената ученичка

Во Универзитетската детска клиника во Тиршова почина ученичката од ОУ „Владислав Рибникар“, која имаше тешки повреди на главата, соопшти Министерството за здравство, а пренесоа српските медиуми. Министерството за здравство соопшти дека девојчето починало утринава и покрај итната хируршка интервенција и сите преземени мерки за интензивно лекување. Српската министерка за здравство Даница Грујичиќ во свое име и во име на Министерството за...

Учениците од „Владислав Рибникар“ во Белград се враќаат во школо со посебна наставна програма

Една недела по трагедијата во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, учениците се враќаат во училишните клупи, пренесуваат српските медиуми. Родителите се повикани дека доколку имаат потреба, можат да дојдат со децата на училиште, кои денеска денот ќе го поминат со своите класни раководители, а ќе бидат одржани два часа. Активностите, како што пренесуваат српските медиуми, ќе се прилагодуваат на потребите...

Седмоодделенец со пиштол уби чувар и рани неколку ученици во училиште во Белград

Српската полиција утрово уапси 14 годишен ученик кој со пиштолот на татко му во 8.40 часот го застрела чуварот на училиштето „Владислав Рибникар“ во белградската населба Врачар и повреди повеќе лица. Полицијата соопшти дека ги испратила сите расположливи патроли кои веднаш излегле на терен и го привеле седмоодделенецот, кој испукал неколку истрели во правец на учениците и обезбедувањето на ова...

Ангела Петрушевска е најдобриот млад автор на стрип натпреварот во Ваљево

Ангела Петрушевска, ученичка во средното уметничко училиште „Лазар Личеновски“ од Скопје го освои првото место во категоријата најдобри стрип автори до 16 години на 6-тиот Ваљевски стрип фестивал што...